Jump to content

Καλη αρχη


muertto

Recommended Posts

Και ξεκιναμε,

καταρχην εχω ενθουσιαστει πολυ με ο site,μπορεις να βρεις τα απαντα.Εχω ενα 120λιτρο και θελω να φτιαξω ενα κοινωνικο ενυδρειο..σκεφτομαι για Oscar,αλλα δεν ξερω με τι αλλα ψαρια μπορω να το συνδυασω..Μου αρεσουν ψαρια υπερκινιτικα και δυναμικα..Ετοιμαζω επισης κ ενα ενα 500λιτρα ενυδρειο που το προοριζω να red belly..Θελω να μου πειτε 2-3 πολυ καλους συνδυασμους (ο Oscar παντα μεσα ενοειται) που να δενουν και οσο το δυνατο περισσοτερα ψαρια που μπορει να παρει.

Αναμενω απο τους σοφοτερους του Aquazone.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ενοειται οτι τα ψαρια θα τα παρω ολα απο μικρη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

νωμιζω πως το oscar δεν ειναι για τα λιτρα σου αλλα ας περιμενουμε και τους πιο εμπιρους.

Link to comment
Share on other sites

Για το τωρινό ενυδρείο σου είναι άκρος ακατάλληλο αλλά για το μελλοντικό σου 500αρη όπως λες κάνει μια χαρά. Οπότε όταν ετοιμάσεις το 500άρη τα ξαναλέμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ,ξεχναμε τον Oscar , τι συνδυασμο αλλο μπορω να κανω με δυναμικα ψαρια?ενοω οχι πολυ κιμισικα...Κ αν γινεται να μου πειτε ποσα ακριβως μπορω να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα εξής :

1) Είναι το ενυδρείο σου στρωμένο;;

2) Έχεις διαστάσεις;;

3) Έχεις μετρήσεις (PH-KH-GH κλπ);;

4) Υπάρχει κατάλληλη φίλτρανση

5) Υπάρχουν φυτά, ρίζες, πέτρες, χαλίκι ή άμμος ή θα ήθελες να μπουν;;

6) Θέλεις γέννες;;

6) Είσαι διατεθειμένος να προβείς σε διαδικασίες αλλαγής των παραμέτρων του νερού του δικτύου σου (αν τα ψάρια που θα επιλέξεις έχουν τέτοιες ανάγκες);;

Όλα αυτά, άλλα πολύ, άλλα λίγο θα βοηθούσαν πολύ, στο να σου προτείνει κάποιος μια καλή σύνθεση για το ενυδρείο σου και πίστεψέ με, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις.

(Όπως σου είπα και σε άλλο Post διάβασε τα προφίλ των ψαριών που επιθυμείς και μάθε για της συνθήκες διαβίωσής τους.

Ξεκίνα από εδώ : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

Αν θες κοίτα και στην βάση που οδηγεί η υπογραφή μου (αν και δεν την έχω ακόμη ολοκληρώσει) ώστε να πάρεις μια ιδέα.

Για το πόσα ακριβώς ψαράκια μπορείς να βάλεις, πρέπει να λάβεις υπ' όψιν το είδος του ψαριού (κοπαδόψαρο, ζεύγος ή ζεύγη ή χαρέμι κ.α). Χοντρικά, υπάρχουν διάφοροι τρόποι υπολογισμού. Ο πιο γνωστός από αυτούς λέει :

1 cm τελικού μεγέθους ψαριού / 1 lt καθαρού ενυδρείου.

Εγώ θα σου πρότεινα να υπολογίσεις ως εξής :

1 cm τελικού μεγέθους ψαριού / 2 ή καλύτερα 3 lt καθαρού ενυδρείου.

(καθαρό ενυδρείο εννοώ τα λίτρα σου αν αφαιρέσουμε πχ εσωτερικό φίλτρο, ξύλα κλπ)

Πχ αν επιλέξεις 6 ψάρια με τελικό μέγεθος 6 cm = 36 cm Χ 2 lt = 72 lt ή 36 cm Χ 2 lt = 108 lt

Αν υποθέσω ότι έχεις στρωμένο ενυδρείο, και αν υποθέσω ότι θα χρησιμοποιήσεις το νερό του δικτύου σου (πάντα με το απαραίτητο αντιχλώριο) και παίρνοντας την φράση σου

οχι πολυ κιμισικα
θα σου πρότεινα ένα κοπάδι των 6-7 Barbus tetrazona (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/barbtetraz.htm)

ή ένα κοπάδι 6-7 Melanotaenia praecox (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Melanotaenia%20praecox.htm)

ή κάποια ζωοτόκα

Αν διαβάσεις αρκετά, και αν απαντήσεις στα ερωτήματα που σου έθεσα αρχικά, θα πάρεις καλύτερες και πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις από το forum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...