Jump to content

Silver Dollars Vs Φυτά


xenobius

Recommended Posts

Γεια σας! Έχω μάθει ότι τα silver dollars (Metynnis hypsauchen) είναι ΠΟΛΥ φυτοφάγα και τι εννοώ μ'αυτό. Οποιοδήποτε φυτό και αν βάλεις στο ενυδρείο, θα το φάνε. Γενικότερα, επειδή έχουν καλά σαγόνια, οτιδήποτε τροφή πέφτει μέσα μεγαλύτερη από κόκκο (π.χ. chip) την κλέβουν και βλέπεις ένα κυνηγητό ψαριών με ηγέτες τα δολλάρια!! Anyway, είχα βρει από πηγές στο internet ότι υπάρχουν φυτά με κάπως άσχημη γεύση για τα ψάρια, έτσι ώστε και τα διακοσμητικά σου να έχεις και να μην τα τρώνε τα ψάρια. Έβαλα για λίγο πλαστικά αλλά τα έβγαλα, γιατί και φαίνεται ότι είναι πλαστικά αλλά και υπάρχει κίνδυνος για τα ψάρια να τραυματιστούν. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα φυτά που να είναι κατάλληλα για αυτό ώστε να τα βρω σε ελληνικά μαγαζιά και να διακοσμήσω το ενυδρείο μου! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Anumbia,java moss.

Link to comment
Share on other sites

Anumbia,java moss.

Για να καταλάβω, γιατί ακόμα δεν τα ξέρω. Anubia είναι κατηγορία φυτών έτσι; Κάνουν όλα όσα ανήκουν σ'αυτή την κατηγορία; Όσο για το java moss από ότι είδα είναι το γρασίδι που βάζουμε κάτω, ε?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά κι εδώ

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, γιατί ακόμα δεν τα ξέρω. Anubia είναι κατηγορία φυτών έτσι; Κάνουν όλα όσα ανήκουν σ'αυτή την κατηγορία; Όσο για το java moss από ότι είδα είναι το γρασίδι που βάζουμε κάτω, ε?

Tα φυτα που σου εγραψα κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τα 101, 101Α, 101Β, 101C, 101G, 101H, 101U είμαι καλυμένος; Μιλάω για το link που μου δώσατε

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Ναι με αυτα εισαι ενταξει,οπως και με το 006 bolbitis heudeloti,008 microsorum pteropus(jana fern).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...