Jump to content

Στρωσιμο με χρυσοψαρα


Recommended Posts

αν και δεν εχω στρωσει ποτε ενυδρειο με χρυσοψαρα και μαλλον δεν θα το κανω ποτε απλα ρωταω.υπαρχει αναλογια για το ποσα χρυσοψαρα πρεπει να χρισημοποιησουμε σε ενα ενυδρειο για να το στρωσουμε??αναλογια δηλαδη ψαριου και λιτρων???

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει αναλογία και σε πληροφορώ εγώ στρώνω το ενυδρείο μου μόνο με ψάρια. Απλός θέλει λίγο παραπάνω προσοχή. Εάν καταλάβουμε μια φορά των κύκλο του αζώτου την βιολογία του ενυδρείου και πιες ουσίες προκαλούν προβλήματα στα ψάρια τότε το στρώσιμο του ενυδρείου με ψάρια είναι παιχνιδάκι θέλει μόνο μεράκι και υπομονεί. Παρόλο που συμβουλεύω κάποιους εδώ μέσα να στρώσουνε το ενυδρείο με αμμωνία είμαι κατά αυτής τη μεθόδου. Και το έχω πει επανελεγμένα, απλός βρήκα αφορμή να το ξαναπώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο πως το κανεις αυτο? Τα ψαρια δε στρεσαρονται/παθαινουν βλαβες απο την αμωνια και τα νιτρωδη?

Link to comment
Share on other sites

OEO

Η σωστή αναλογία είναι

Οσα λίτρα νερό με κανένα ψάρι (ας είναι και χρυσόψαρο)

Ειναι ντροπή να γράφετε τέτοια.

Μα καλά οι μοδεράτορες τι κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει αναλογία και σε πληροφορώ εγώ στρώνω το ενυδρείο μου μόνο με ψάρια. Απλός θέλει λίγο παραπάνω προσοχή. Εάν καταλάβουμε μια φορά των κύκλο του αζώτου την βιολογία του ενυδρείου και πιες ουσίες προκαλούν προβλήματα στα ψάρια τότε το στρώσιμο του ενυδρείου με ψάρια είναι παιχνιδάκι θέλει μόνο μεράκι και υπομονεί. Παρόλο που συμβουλεύω κάποιους εδώ μέσα να στρώσουνε το ενυδρείο με αμμωνία είμαι κατά αυτής τη μεθόδου. Και το έχω πει επανελεγμένα, απλός βρήκα αφορμή να το ξαναπώ.

ευχαριστω για αλλη μια φορα Χρηστο!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

OEO

Μα καλά οι μοδεράτορες τι κάνουν;

Δεν σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις;

Link to comment
Share on other sites

OEO

Η σωστή αναλογία είναι

Οσα λίτρα νερό με κανένα ψάρι (ας είναι και χρυσόψαρο)

Ειναι ντροπή να γράφετε τέτοια.

Μα καλά οι μοδεράτορες τι κάνουν;

Καταρχήν το ότι είμαι Mod δεν πάει να πει ότι δεν μπορώ να εκφραστώ ελευθέρα.

Δεν γνωρίσω εάν ξέρεις ξένες γλώσσες αλλά ρίξε μια ματιά σε ξένα φόρουμ πως στρώνουν εκεί το ενυδρείο τους, αμμωνία δεν θα βρεις.

Ψάξε να δεις τη λένε η ιδική επιστήμονες και ερευνητές και θα δεις.

20 χρόνια στρώνω ενυδρεία και δεν είχα καμιά απώλεια.

Ας αναρωτηθούμε τη είναι αυτό που σκοτώνει τα ψάρια σε ένα άστρωτο ενυδρείο.

Είναι ΝΗ3 σε πρώτη φάση και σε δεύτερη φάση το ΝΟ2, εάν εγώ από της πρώτες μέρες που τοποθετώ τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο και το ΝΗ3, ΝΟ2 είναι μηδέν θέλω ένας να μου πει τη άλλο θα μπορούσε να προξενήσει βλάβη στα ψάρια. ΟΧΙ να κάνουμε υποθέσεις αλλά αποδεδειγμένα πράγματα. Σε ότι αφορά το βιολογικό στρώσιμο του ενυδρείου αποδεδειγμένα η αμμωνία δεν το καταφέρνει. Βασικά το ενυδρείο στρώνει μετά από 3-6 μήνες και σε αυτό το διάστημα το ρίσκο να χάσουμε ψάρια είναι αυξημένο. Είτε το στρώσαμε το ενυδρείο με αμμωνία είτε με ψάρια.

Και 6 μήνες να στρώνεις ενυδρείο χωρίς ψάρια το ενυδρείο δεν θα στρώσει.

Μόνο με ψάρια μπορεί να στρώσει σωστά. Και αυτά που λέω δεν είναι σαχλαμάρες ούτε μπαρούφες. Και προκαλώ οποιονδήποτε να μου αποδείξει το αντίθετο. Να με πείσει με στοιχεία ότι το στρώσιμο με τα ψάρια προκαλεί μεγαλύτερη βλάβη από ότι το στρώσιμο με αμμωνία.

Ένα ενυδρείο δεν αποτελείτε μόνο από τα βακτηρίδια, της νιτροποίησης και απόνιτροποίησης αλλά και από άλλα βακτηρίδια πρωτόζωα, και γενικά πολλούς μικροοργανισμούς. Ένα μικρό παράδειγμα τα βακτηρίδια νιτροποίησης και απόνιτροποίησης δουλεύουν ως επητοπλείστον με το ΝΗ. Τα υπολείμματα των ψαριών ποιοι τα διασπούν, τα υπολείμματα της τροφείς ποιοι τα διασπούν. Την πρωτεΐνη και γενικά τα αμινοξέα ποιοι τα διασπούν. Αν δεν υπάρξουν αυτά τα υπολείμματα πως θα δημιουργηθούν η ανάλογη οργανισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, χωρις να θελω να κανω το δικηγορο του διαβολου, αλλα γιατι με ενδιαφερει να μαθω. Πως πετυχαινεις να ειναι μηδεν η αμμωνια και τα νιτρωδη κατα τη διαδικασια του στρωσιματος?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνει γενναίες αλλαγές νερού συνέχεια. Έτσι όμως, από τι τρέφονται τα βακτήρια που πρέπει να πολλαπλασιαστούν; Αφού δεν υπάρχουν νιτρώδη, ούτε αμμωνία!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω και εγώ την πολύ ωραία και εποικοδομητική συζήτησή σας, θα συμπληρώσω, κάποια πράγματα, που πιστεύω να φανούν χρήσιμα.

Όταν στρώνουμε το ενυδρείο με ψάρια, ακολουθώντας πιστά τους κανόνες, τα μικρά επίπεδα αμμωνίας, μεταβολίζονται γρήγορα σε νιτρώδη, τα οποία δεν είναι τοξικά σε κάποια αποδεκτά επίπεδα, ακόμα και ανιχνεύσιμα. Αυτός είναι και ο λόγος που επιλέγουμε "ανθεκτικά" ψάρια, όπου μπορούν να ανεχθούν αξιόλογες τιμές νιτρωδών, χωρίς πρόβλημα και για αρκετές ημέρες.

Όσον αφορά την αμμωνία, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι σε όλα τα ενυδρεία υπάρχει αμμωνία, ανεξάρτητα από το αν είναι "στρωμένο" ή όχι. Η αμμωνία παράγεται από τη πρώτη στιγμή, που θα εμφανιστεί οργανική ουσία στο ενυδρείο μας και παράγεται μόνιμα, ανεξαρτήτως ηλικίας του βιολογικού συστήματος. Η βιολογική δύναμη και η ταχύτητα μεταβολισμού της αμμωνίας, εξαρτάται από την ηλικία αλλά και την ωριμότητα του συστήματος.

Για να γίνω πιο σαφής, αναφέρω παράδειγμα:

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα ενυδρείο 300 λίτρων, και βάλουμε μέσα δύο ανθεκτικά ψαράκια, τα οποία ταΐζουμε φειδωλά. Θα παρατηρήσουμε ότι δεν θα ανιχνεύσουμε, ποτέ αμμωνία στο νερό μας, μετρώντας την με τα συνήθη ερασιτεχνικά τεστ. Αντίθετα θα παρατηρήσουμε μια αυξητική πρόοδο, των ανιχνεύσιμων τιμών των νιτρωδών, μέχρι κάποιου σημείου και κατόπιν κατακόρυφη πτώση, μέχρι μηδενισμό, ενώ τα νιτρικά θα κάνουν τη εμφάνισή τους και οι τιμές τους θα είναι μόνιμα αθροιστικές (για συστήματα γλυκού νερού). Παράλληλα υπάρχει πιθανότητα, να παρατηρήσουμε βακτηριδιακή έξαρση στο νερό μας, (bacteria bloom), που γίνεται εμφανής με το γνωστό παροδικό θόλωμα του νερού.

Τώρα λοιπόν μπορούμε να μιλήσουμε ότι το σύστημά μας έκανε τον κύκλο του????? Μπορούμε την επόμενη μέρα να βάλουμε δέκα μεγάλα και ευαίσθητα ψάρια????

Όχι φυσικά. Και αυτό αποτελεί το κύριο σφάλμα των νέων χομπιστών, που πολλές φορές είναι και η αιτία της απογοήτευσης και της σύντομης εγκατάλειψης του χόμπι.

Η βιοφόρτιση του ενυδρείου θα πρέπει να γίνεται προοδευτικά, παράλληλα με την ωρίμανση των τεχνητών βιολογικών φίλτρων.

Ακολουθώντας, λοιπόν αυτούς τους βασικούς κανόνες, μπορούμε να στρώσουμε το σύστημά μας, έχοντας ψάρια από τις πρώτες κιόλας ημέρες, χωρίς να τα εκθέσουμε στον παραμικρό κίνδυνο.

Προσωπικά, βάζω το ενυδρείο σε λειτουργία και ρίχνω καθημερινά ελάχιστη ποσότητα τροφής. Μετά την πρώτη βδομάδα, βάζω τα πρώτα ψαράκια. Κατόπιν ακολουθώ τα παραπάνω, παρακολουθώντας την βιολογική ωρίμανση του συστήματος, κάνοντας τακτικά τεστ..

Αξίζει να τονιστεί, ότι κατά τη φάση αυτή, ΔΕΝ αλλάζουμε ΠΟΤΕ νερό, εκτός αν κάνουμε κάτι λάθος και αναγκαστούμε να αντικαταστήσουμε το νερό, προκειμένου να σώσουμε τις ζωές των φιλοξενούμενων οργανισμών. Το ίδιο ισχύει και με τα filters media, τύπου "ammolock" και άλλα παρεμφερή.

Με τη μέθοδο αυτή, η βιολογική ωρίμανση των φίλτρων γίνεται πολύ πιο πλήρης, σε σύγκριση με τη χρήση της φαρμακευτικής αμμωνίας, η οποία έχει εγκαταλειφθεί διεθνώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαααλιστα επεσε φως λοιπον στην υποθεση! Εγω αρχικα υπεθεσα οτι ριχνουμε στο νερο καποια χημικα που καταστρεφουν την αμμωνια και τα νιτρωδη αλλα κατεληγα παλι σε ατοπο αφου δεν θα υπηρχε "φαϊ" για τα βακτηρια που θελουμε να αναπτυχθουν.

Να κανω μια ερωτηση? Το μπολιασμα πως και δεν το χρησιμοποιειται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σας προτείνω να το κάνετε αυτό με τα ψαράκια που θα βάλετε μέσα και όχι με άλλα ψάρια "αντοχής" …… κάτι τέτοια έλεγαν και οι Γερμανοί στο Άουσβιτς … και μη βγει τώρα κάποιος «που τα ξέρει όλα» και πει ότι είναι άλλη αυτή η περίπτωση.

Η στοιχειώδης σοβαρή τοποθέτηση απαιτεί την αναφορά και των 2 τρόπων με ίσες αποστάσεις και ας κρίνει ο χομπίστας που ρωτάει ανάλογα με την ευαισθησία του και την ευθυκρισία του.

Να κανω μια ερωτηση? Το μπολιασμα πως και δεν το χρησιμοποιειται?

Έλα ντέ!

Έγινε επεξεργασία - aafent
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σας προτείνω να το κάνετε αυτό με τα ψαράκια που θα βάλετε μέσα και όχι με άλλα ψάρια "αντοχής" ……

αυτο δεν γινεται γιατι εαν θελουμε να φτιαξουμε ενα ενυδρειο με ραμιρεζι που ειναι ευαισθητα ή πρεπει να μετραμε το νερο 24 ωρες το 24 ωρο ή να κλαψουμε τα ευαισθητα ψαράκια.

εννοειται πως οι καλυτερες λυσεις οταν δεν εχουμε ετοιμη βιολογια ειναι του κυριου ΨΑΛΤΗ και του κυριου ΧΡΗΣΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, βάζω το ενυδρείο σε λειτουργία και ρίχνω καθημερινά ελάχιστη ποσότητα τροφής. Μετά την πρώτη βδομάδα, βάζω τα πρώτα ψαράκια. Κατόπιν ακολουθώ τα παραπάνω, παρακολουθώντας την βιολογική ωρίμανση του συστήματος, κάνοντας τακτικά τεστ..

Αξίζει να τονιστεί, ότι κατά τη φάση αυτή, ΔΕΝ αλλάζουμε ΠΟΤΕ νερό, εκτός αν κάνουμε κάτι λάθος και αναγκαστούμε να αντικαταστήσουμε το νερό, προκειμένου να σώσουμε τις ζωές των φιλοξενούμενων οργανισμών

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σε σύγκριση με τη χρήση της φαρμακευτικής αμμωνίας, η οποία έχει εγκαταλειφθεί διεθνώς.

:thumbup::bowdown:

πολυ σωστα οπως παντα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος Heiko Bleher εχει απαντησει σχετικα και καλο ειναι ολοι να διαβασουμε τι εχει να πει: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8711 θα δειτε φυσικα οτι και αυτος προσθετει ψαρια συντομα χωρις αμμωνιες και αλλα δηλητηρια!

Και ο Dr. Shimek, οταν του ειπαμε οτι καποιοι πιστευουν στο στρωσιμο με αμμωνια, απαντησε οτι και καποιοι πιστευουν οτι αν κουνισουν τα χερια τους πανω κατω θα πεταξουν :bowdown:

Ειναι καιρος να απελευθεροθουμε απο τα κολληματα μας...

ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΜΜΩΝΙΑ :thumbup:

(Για την ιστορια να πω οτι και εγω χρησιμοποιω τη μεθοδο του ταισματος...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ενδιαφερουσες οι τοποθετησεις στο θεμα. Μενω εκπληκτος γιατι ειχα διαφορετικα τα πραγματα στο μυαλο μου..!

Link to comment
Share on other sites

Θα εκλιπαρούσα για καλύτερη ανάγνωση των θεμάτων το να δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις δεν είναι και ότι καλύτερο.

Ο Heiko Bleher χρησιμοποιεί άλλη μέθοδο που δεν έχει αμμωνία αλλά και ούτε ΨΑΡΙΑ όπου είναι και το θέμα μας.

αμμωνιες και αλλα δηλητηρια!

Η αμμωνία και αργότερα το αμμώνιο δεν είναι δηλητήριο αλλά απαραίτητο συστατικό, ένωση του αζώτου, που παράγεται από τα ψάρια στα βράγχια τους μετά από οσμωτικό φαινόμενο και φυσικά από την αποσύνθεση άλλων οργανικών ενώσεων. Χονδρικά, αρχίζει δε να γίνεται τοξική για τον οργανισμό όταν η οσμωτική ροή από την υψηλή συγκέντρωση προς την χαμηλή έχει διαταραχθεί.

Ειναι καιρος να απελευθεροθουμε απο τα κολληματα μας...

Η συγκεκριμένη πρόταση με προσβάλει. Δεν είναι τρόπος διαλόγου και φυσικά ούτε επιχείρημα, αν δε το ανταπευθύνω καταλήγουμε σε αδιέξοδο.

Σημείωση:

Θα περίμενα το προσωπικό του forum, να έχει λάβει θέση στο θέμα.

Όπως και να έχει εγώ δεν θα δώσω συνέχεια και δεν θα προσθέσω καμιά άλλη απάντηση στο παρόν θέμα, θεωρώντας πως ότι είχα να πω έχει ήδη καταγραφεί.

ΥΓ: Επισυνάπτω εδώ και τη σκέψη ενός άλλου φίλου αυτούσια :

Η ανακαλυψη του τροχου εχει γινει εδω και πολλα χρονια.

Και της φωτιας επισης.

Ο καθενας κρινεται απο τα γραφομενα του.

Ολοι οι παρακατω λοιπον ειναι ασχετοι..

http://www.practicalfishkeeping.co.u...article_id=113

http://www.thetropicaltank.co.uk/cycling2.htm

http://www.aquahobby.com/articles/e_fishless.php

http://badmanstropicalfish.com/articles/article14.html

http://www.skepticalaquarist.com/doc...fishless.shtml

http://rockymountaindiscus.com/Discu...rium_Cycle.htm

http://www.thetropicaltank.co.uk/cycling2.htm

και επειδη βαρεθηκα να γραφω

http://www.google.gr/search?q=fishless+aquarium+cycling

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας μόνο το πρώτο link, ( http://www.practicalfishkeeping.co.u...article_id=113) λόγω έλλειψης χρόνου, αναφέρω το πιο κάτω απόσπασμα:

"What's the usual method?

There are quite a few different ways to get a new filter going. Most fishkeepers mature a new filter by stocking slowly with hardy fish - Zebra danios are a common choice. The fish produce ammonia which builds up in the water and encourages the growth of the bacteria. However, as there are very few bacteria present when the filter is new the water will inevitably contain some pollution.

At first ammonia will be a problem, but then after a couple of weeks, nitrite levels will start to peak. The more pollution going in (whether it's from too many fish or too much food) the higher the ammonia and nitrite level will go, and the more likely the fish are to suffer from poisoning.

If you must mature a new filter in this manner you need to be very patient and very careful. If you add too many fish or feed them too much you'll certainly run into problems. Test regularly and be prepared to make a drastic water change if conditions become dangerous. "

Θα έλεγε κανείς, πως στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, έκανα ελεύθερη μετάφραση της παραπάνω παραγράφου!!!!!

Διαβάζοντας και το υπόλοιπο κείμενο, δεν είδα, πουθενά, ο συγγραφέας να ενισχύει τη χρήση ανόργανου τρόπου στρωσίματος και να προτρέπει τον οποιοδήποτε, προς την κατεύθυνση αυτή. Απλά γίνεται μια αναφορά της χρήσης φαρμακευτικής αμμωνίας ενώ θεωρεί σαν ιδανικό τεχνικό τρόπο, αρχικής χορήγησης αμμωνίας (οργανικής), τα κομμάτια ψαριού ή ψαροτροφής.

Νομίζω ότι εύκολα ο κάθε αναγνώστης μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του, από το εν λόγω άρθρο, που δεν νομίζω να είναι η χρήση φαρμακευτικής αμμωνίας, για την δημιουργία βιολογικού κύκλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι

Σαν υπεύθυνος της ομάδας του Aquazone, αισθάνομαι την υποχρέωση να επισημάνω, παρενθετικά στον συγκεκριμένο διάλογο, τα παρά κάτω:

Η διαφωνία είναι κάτι θεμιτό, γιατί ο παραγωγικός και χρήσιμος διάλογος στηρίζεται πάντα στην έκθεση διαφορετικών απόψεων. Αυτό όμως, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα πρέπει να εκλαμβάνεται σαν προσβολή προς τον συνομιλητή μας, αρκεί πάντα, η διαφωνία, να διακατέχεται από τους απαραίτητους κανόνες σεβασμού, στα πρόσωπα των εμπλεκομένων.

Η κατάθεση απόψεων, γνώσεων και εμπειριών, είναι ο κύριος σκοπός της δημόσιας συζήτησης, η οποία δεν είναι απαραίτητο να καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα ή επιβολή της μιας ή της άλλης άποψης.

Ο αναγνώστης, μελετώντας τα επιχειρήματα που τίθενται, μπορεί να κρίνει, να αξιολογήσει και να οδηγηθεί σε κάποιο, προσωπικό συμπέρασμα. Και αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι το πραγματικό όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματα:

1) Οταν χρησιμοποιουμε αμμωνια απο το φαρμακείο, δημιουργούνται βακτηρια?

2) Αν ναι, είναι διαφορετικά από τα βακτήρια που δημιουργούνται όταν στρωνουμε με ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματα:

1) Οταν χρησιμοποιουμε αμμωνια απο το φαρμακείο, δημιουργούνται βακτηρια?

2) Αν ναι, είναι διαφορετικά από τα βακτήρια που δημιουργούνται όταν στρωνουμε με ψάρια?

Σαφώς και δημιουργούνται βακτήρια. Οι μελέτες όμως έχουν αποδείξει ότι η ποικιλία των βακτηρίων που δημιουργείται, δεν είναι ανάλογη με τα βακτήρια που δημιουργούνται, από τον μεταβολισμό της οργανικής αμμωνίας.

Έχει αποδειχθεί επίσης , ότι αναφερόμενοι στον βιολογικό κύκλο ενός συστήματος, δεν αναφερόμαστε αποκλειστικά στον κύκλο του αζώτου, αλλά και σε ένα μεγάλο αριθμό βιολογικών διεργασιών, αρκετές των οποίων είναι ελάχιστα μελετημένες.

Έτσι μπορούμε να μιλήσουμε για "ολοκληρωμένο" βιολογικό κύκλο, μόνο στην περίπτωση μεταβολισμού οργανικών αποβλήτων και στην προκειμένη περίπτωση, προϊόντων μεταβολισμού υδρόβιων οργανισμών, του συστήματος που θέλουμε να δημιουργήσουμε. Αυτός ο κύκλος, θα συμβεί έτσι κι αλλιώς και μετά τον κύκλο του αζώτου, που πιθανά να ξεκινήσουμε, με χρήση ανόργανης αμμωνίας. Συμπερασματικά, θέλω να τονίσω ότι στην περίπτωση αυτή (χρήση φαρμακευτικής αμμωνίας), η ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου, δεν θα πρέπει να θεωρείται σαν "ολοκλήρωση" του βιολογικού κύκλου, του κλειστού μας βιοσυστήματος.

Σ.Σ. Στη λέξη "ολοκλήρωση", τοποθετώ εισαγωγικά, γιατί στα συστήματα γλυκού νερού, δεν υπάρχει βιολογική ολοκλήρωση και αυτή επιτυγχάνεται με τη συνεχή ανανέωση των υδάτων, από τους διάφορους πόρους. Στην περίπτωσή μας με τις τακτικές αλλαγές νερού. Η καλύτερη έκφραση θα ήταν, ότι το σύστημα "τείνει στην βιολογική τελειότητα".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα πήρε κάποιες διαστάσεις τις οποίες τις είδα τώρα θέλω και εγώ να εκφράσω την γνώμη μου. Με αρέσουν οι αντιπαραθέσεις και οι διαφωνίες. Προβάλουν τη γνώση μέσω της διαφορετικότητας και επιτρέπουν σε εμάς και στους άλλους να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα. Εδώ βρισκόμαστε λοιπόν για να εκφράσουμε την γνώμη μας. Εάν κάποιος λοιπόν έχει διαφορετική γνώμη μπορεί να την εκφράσει ελεύθερα. Δεν μπορούμε να επιβάλουμε σε κανέναν να ακολουθήσει τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Σαφώς και σε ένα διάλογο είτε αυτός είναι προφορικός είτε γραπτώς, θα υπάρξουν και εντάσεις.

Στο θέμα στρωσίματος με κάλυψε πλήρως ο Νίκος και δεν θα μπορούσα να τα έλεγα καλύτερα. Και δεν θα είχε νόημα να γράψω τα ίδια διατυπώνοντάς τα διαφορετικά Εάν παρόλο αυτά κάποιος έχει περεταίρω απορίες ή διαφωνίες εδώ είμαστε.

Απλώς θέλω να συμπληρώσω στο ερώτημα που τέθηκε, γιατί δεν χρησιμοποιούμε το μπόλιασμα, ο λόγος είναι απλός, δεν έχουμε πάντα στην διάθεση μας μπόλιασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ για αρκετό διάστημα όποιος έστρωνε το ενυδρείο του με ψαράκια ήταν εγκληματίας και δεν αγαπούσε τα ζώα.

Και ο τρόπος αυτός ήταν βάναυσος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Με την χρήση ψαριών

Ο πλέον απάνθρωπος τρόπος ο οποίος δεν συστήνεται εδώ, παρά μόνον αναφέρεται.

Ό,τι να'ναι...

Επομένως καλό θα είναι να τροποποιήθουν κάποια άρθρα, για το καλό του hobby μας πάντα...

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που λες δεν έχεις και άδικο και σίγουρα ακόμη υπάρχουν κάποιοι που θα θεωρούν ότι το στρώσιμο του ενυδρείου με ψάρια είναι απάνθρωπο και σίγουρα κάποια πράγματα (άρθρα κτλ.) θα πρέπει να αναθεωρηθούν όχι με σκοπό να μεταπείσουμε τα μέλη στην άλλη πλευρά, αλλά να γίνεται μια αναλυτική αναφορά και στης δύο μεθόδους. Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας ανάλογα με την εμπειρία του και την ευαισθησία του ας κρίνει πια μέθοδος τον αντιπροσωπεύει.

Αγάλια αγάλια γίνεται η αγουρίδα μέλη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...