Jump to content

Χρυσόψαρα


Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι καινούργια στον χώρο των ψαριών και είμαι ενθουσιασμένη. Έχω δύο χρυσόψαρα σε μία μικρή στρογγυλή γυάλα και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάτι τέτοιο αποτελεί πρόβλημα για τα ψαράκια μου διότι κάποιος μου είπε ότι ΔΕΝ είναι καλό περιβάλλον.

α) ποιο θα ήταν το καλύτερο περιβάλλον (ενυδρείο - διακόσμηση)

β) τι εξοπλισμός απαιτείται;

Επίσης, έχω και έναν μονομάχο, τον οποίο τον έχω μόνο του σε ένα μικρό ενυδρείο. Μήπως υπάρχει πρόβλημα

διότι πιθανόν να θέλει παρέα?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι καινούργια στον χώρο των ψαριών και είμαι ενθουσιασμένη. Έχω δύο χρυσόψαρα σε μία μικρή στρογγυλή γυάλα και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάτι τέτοιο αποτελεί πρόβλημα για τα ψαράκια μου διότι κάποιος μου είπε ότι ΔΕΝ είναι καλό περιβάλλον.

α) ποιο θα ήταν το καλύτερο περιβάλλον (ενυδρείο - διακόσμηση)

β) τι εξοπλισμός απαιτείται;

Επίσης, έχω και έναν μονομάχο, τον οποίο τον έχω μόνο του σε ένα μικρό ενυδρείο. Μήπως υπάρχει πρόβλημα

διότι πιθανόν να θέλει παρέα?

Γιά σου Πόπη, 2 θέματα, ας πούμε για το Μονομάχο πρώτα, δεν μπαίνει με τίποτα άλλο ούτε καν θηλικό του είδους του. Πρέπει να είναι μόνος. Το πολύ πολύ να του βάλεις μερικά φυτά ώστε να είναι περισσότερο κοντά στο φυσικό του περιβάλλον.

Για τα χρυσόψαρα, στο λέω απλά και ώς ποιο λιτά μπορώ, στη γυάλα σύντομα θα τα χάσεις, ακόμα και εάν αντέξουν για αρκετό καιρό θα υποφέρουν (εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις εάν υποφέρει ή όχι το ψάρι) γιατί και προβλήματα ισορροπίας και προσανατολισμού έχουν μέσα στη γυάλα αλλά και θα καούν τα όργανα τους από την αμμωνία.

Στο λέω και με άλλο τρόπο, κάθε χρυσόψαρα για να ζει με αξιοπρέπεια και να μπορεί να αναπτυχθεί σωστά απαιτεί 30 λίτρα νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα τις πάρω σοβαρά υπόψην μου διότι δεν θέλω με κανέναν τρόπο να υποφέρουν τα χρυσόψαρα μου. Μέχρι τώρα λόγω έλλειψης χώρου είχα την γυάλα αλλά θα βρώ τον τρόπο......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σήμερα έκανα ένα σημαντικό βήμα, στα πρώτα μου βήματα ως αρχάρια του γλυκού νερού,καθώς επηρεάστηκα πάρα πολύ από αυτά που έμαθα σχετικά με το ιδανικό περιβάλλον για τα χρυσόψαρα.Αγόρασα ένα ενυδρείο 120 λίτρων και είμαι πολύ χαρούμενη. Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά ο Μαρινόπουλος έχει μία πολύ καλή προσφορά:ενυδρείο με όλο τον εξοπλισμό( Φίλτρο, θερμοστάτη και φωτισμό)και με ξύλινη βάση, μόνο 99 ευρώ!Το μεσημέρι το είδα και το απόγευμα το πήρα! Προς το παρόν έχω τα δύο χρυσόψαρα μονάχα(τα οποία δείχνουν πολύ χαρούμενα (πολύ πολύ πιο χαρούμενα από την γυάλα!!!!!!!!!!!!), λίγο χαλικάκι και ένα διακοσμητικό πέτρα- φυτό! Σκέφτομαι να το εμπλουτίσω για αυτό και χρειάζομαι τις πολύτιμες συμβουλές σας μιας και έχετε μεγάλη εμπειρία!!!

Οποιαδήποτε ιδέα και πρόταση είναι καλοδεχούμενη! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειδος χρυσοψαρων εχεις;

Τα 2 ειναι μια χαρα γι αυτα τα λιτρα μην βαλεις αλλο. Θα σου λεγα να βαλεις και κανα σαλιγκαρι για να σου καθαριζει. Τωρα με τα χαλικια να προσεχεις γιατι μπορει να τα βαλουν στο στωμα τους και να πνιγουν, μου ετυχε με την μια την χοντρη μου ευτυχως το βγαλε μετα απο αρκετη ωρα, βαλε αμμο που θα παρεις απο πετ σοπ. Μπορεις να τους βαλεις και καμια ανουμπια και φυκια αλλα θα σου λεγα να τα δοκιμασεις πρωτα να δεις πως δεν τα τρωνε και μετα να προχωρησεις στο κανονικο στησιμο του ενυδρειου σου

Link to comment
Share on other sites

Κανε συχνες αλλαγες νερου περιπου το 30% με 40% του συνολικου νερου.Στις αλλαγες νερου θα προσθετεις

αντιχλωριο για την ποσοτητα του νερου που αλλαζεις.Ταιζε μια φορα την ημερα και λιγο.Το θερμαντικο σωμα

ρυθμισε το ωστε να εχει το νερο του ενυδρειου περιπου 25 βαθμους.Εαν μπορεις αγορασε ετοιμα βακτηριδια

και ριχνε συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα συνηθισμένα χρυσόψαρα (common!!!)έβαλα το χαλίκι και δεν εχω παρατητρήσει να καταπίνουν κάποιο κομματάκι.Καμιά φορά μονάχα, όταν ψάχνουν για τροφή κάτω, μορεί να βάλουν κανένα χαλικάκι στο στόμα αλλά το βγάζουν αμέσως! Για να είμαι σίγουρη πάντως θα βάλω και άμμο! Πειράζει να την βάλω πάνω από από το χαλίκι? Ο θερμοστάτης είναι στους 24, είναι καλά ή να τον βάλω ακόμη πιο πάνω? Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν για να βάλω τα φυτά που μου είπες χρειάζεται να κάτι ιδιαίτερο εκτός από το χαλίκι και την άμμο(π.χκάποιο λίπασμα για τα φυτά ή κάποια ειδική καλλιέργεια?) Το ξέρω ότι είναι πολλά αλλά να ρωτήσω και κάτι άλλο? Πώς εξηγείται το γεγονός ότι μόλις ανάψω το φώς τα χρυσόψαρα κρύβονται κάτω από το φίλτρο ενώ όταν το έχω κλειστό όλα μια χαρά και βολτάρουν σε όλα το μήκος και το ύψος του ενυδρείου?

thanks για τις συμβουλές αλλά πρίν λίγες μέρες πήρα το ενυδρείο και είμαι πολύ ενθουσιασμένη, αλλά δεν θέλω να κάνω και κανένα λάθος!!

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις άμμο πάνω από το χαλίκι, θα έχεις άλλα προβλήματα όπως αναερόβιες ζώνες και δεν θα βοηθήσει αν βάλεις και φυτά.

Για να μην κρύβονται βάλ' τους κρυψώνες και επιπλέοντα φυτά ή μείωσε τον φωτισμό.

Για την θερμοκρασία ξερω οτι τους αρέσει λίγο κρύο τον χειμώνα οπότε μπορείς να επιλέξεις φυτά που αντέχουν χαμηλές θερμοκρασίες και να αφήσεις το ενυδρείο χωρίς θερμοστάτη.

(πιάνει κάτω από 10 βαθμους στην Ξάνθη μέσα στο σπίτι? :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα κατι μικρες κοκκινωπες κηλιδες στα χρυσοψαρα. Ειναι κατι ανησυχιτικο ή φυσιολογικο? Πάντως παραμενουν κινητικότατα και δεν φοβουνται πια το φως!

Αγγελόψαρα μπορώ να βάλω μαζί με τα χρυσόψαρα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα κατι μικρες κοκκινωπες κηλιδες στα χρυσοψαρα. Ειναι κατι ανησυχιτικο ή φυσιολογικο? Πάντως παραμενουν κινητικότατα και δεν φοβουνται πια το φως!

Αγγελόψαρα μπορώ να βάλω μαζί με τα χρυσόψαρα?

Μια φωτογραφια θα μας βοηθουσε για να μην αερολογουμε,αν προκειται δηλαδη για καποια ασθενεια η κατι οχι ανησυχιτικο.Οπως βλεπεις αρχησαν να συνηθηζουν στο καινουργιο τους περιβαλλον.Στο τριτο σου ερωτημα η απαντηση ειναι οχι μιας και προκειται για ψαρια εντελως διαφορετικα μεταξυ τους.Καλη συνεχεια με πολυ διαβασμα για το στρωσιμο του ενυδρειου μιας και ειναι καινουργιο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οκ. εβγαλα 2 φωτογραφιες ελπιζω να φαινονται καλα με πολυ zoom!!!

Τι ψαρια μπορω να βαλω μαζι με τα χρυσοψαρα????

post-5159-1191681147_thumb.jpgpost-5159-1191681181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αργοτερα αφου το ενυδρειο στρωθει να προσθεσεις αλλο ενα χρυσοψαρο αν λαβεις υποψην σου πως ενα και μονο χρυσοψαρο χρειαζεται 40λ. νερου.Θα σου συμβουλευσω να προμηθευθεις υγρα τεστ,Αμμωνιας,Νιτριτη Νιτρικων για αρχη οπου ειναι τα βασικοτερα ωσοτου να ολοκληρωθει ο κυκλος του Αζωτου και στη συνεχεια και των Υπολοιπων( ΡΗ ΚΗ κ.τ.λ.).Αυτο το αμαξι τι κανει εκει?Καλυτερα αφαιρεσετο.

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξακι κανει μπουρμπουληθρες!!!!

Γιατι πρεπει να το βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξακι κανει μπουρμπουληθρες!!!!

Γιατι πρεπει να το βγαλω?

Αν θέλεις να νοιώθει το χρυσόψαρο καντά στο σπίτι του (λίμνη) καλύτερα να βάζεις στο ενυδρείο ότι θα είχε και μια λίμνη που σίγουρα δεν έχει ούτε αμαξάκια ούτε μπουρμπουλήθρες αλλά αν σου αρέσει και το ψάρι δεν ενοχλείται όλα καλά. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια θα μας βοηθουσε για να μην αερολογουμε,αν προκειται δηλαδη για καποια ασθενεια η κατι οχι ανησυχιτικο.Οπως βλεπεις αρχησαν να συνηθηζουν στο καινουργιο τους περιβαλλον.Στο τριτο σου ερωτημα η απαντηση ειναι οχι μιας και προκειται για ψαρια εντελως διαφορετικα μεταξυ τους.Καλη συνεχεια με πολυ διαβασμα για το στρωσιμο του ενυδρειου μιας και ειναι καινουργιο. :buttrock:

Στράτο να σε ροτίσω κάτι;;; Ένας γνωστός μου έχει ένα αγγελόψαρο και μαζί ενα orada και δεν υπάρχει πρόβλημα απλά μερικές φορές το αγγελόψαρο κυνηγάει το orada υπάρχει πρόβλημα σχετικά με αυτό;;; Γιατί όταν του είπα πως δεν κάνουν μαζί μου είπε πως είναι μια χαρά σχεδόν ένα χρόνο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να εχεις στο ενυδρειο μονο χρυσοψαρα.Μπορεις να βαλεις ανουμπια δεμενη σε καποια

ριζα 'η πετρα ειναι απο τα λιγα φυτα που δεν τρωνε τα χρυσοψαρα.Το θερμαντικο σωμα να μην το

βγαλεις,αφησε το στους που ειναι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφέρει το θέμα της θερμοκρασίας, γιατί να την κρατάμε τόσο ψηλά αφού στον βιότοπό τους υπάρχουν διακυμάνσεις από 6 έως 22 βαθμούς C?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα ειναι απο αναπαραγωγες γι' αυτο καλο ειναι να εχουν μια σταθερη θερμοκρασια

παρα μεγαλες διακυμανσεις.

Link to comment
Share on other sites

τα χρυσόψαρα επειδή είναι κρύου νερού δεν χρειάζονται θερμοστάτη (τουλάχιστον 8 χρόνια διατηρώ χρυσόψαρα) όμως θέλουν χαμηλές κυρίως θερμοκρασίες και όταν έχει καύσωνα υποφέρουν γιαυτό τους προσφέρουμε δροσιά με κλιματιστικό ή ανεμιστηράκι. Δεν μπαίνουν με άλλα ψάρια (μόνο αν θέλεις γλείφτες διότι τα χρυσόψαρα βρωμίζουν πολύ το ενυδρείο τους). Καλό βιολογικό φίλτρο και αεραντλία για εξτρά οξυγόνωση. Τάιζε μια φορά την ημέρα και μην βάλεις πάνω απο 2-3 ψάρια διότι μεγαλώνουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! το επόμενο βημα μου ειναι να παρω μετρησεις για την κατασταση του νερου και επειτα μαλλον θα βαλω και εναν γλυφτη.

Να προσθεσω εδω οτι ο πατερας μου διατηρει υπαιθρια λιμνη (Καλλικράτεια Χαλκιδικης) με 6-7 χρυσοψαρα εδω και 10 χρονια χωρις να εχουν παθει ποτε τιποτα! Ταιζονται μονο σαβ/κα και τεταρτες! τα ειχε απο μικρα σε ενυδρειο 3-4 χρονια... Απ΄οτι φαίνεται ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρακια... Ειδικα τον χειμωνα που πιανει λεπτο παγο στην λιμνη! Αμα και τα δικα μου μεγαλωσουν πολυ μαλλον θα τα μετακομισω κατα κει και θα κανω το ενυδρειο τροπικο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια φωτογραφια θα μας βοηθουσε για να μην αερολογουμε,αν προκειται δηλαδη για καποια ασθενεια η κατι οχι ανησυχιτικο.Οπως βλεπεις αρχησαν να συνηθηζουν στο καινουργιο τους περιβαλλον.Στο τριτο σου ερωτημα η απαντηση ειναι οχι μιας και προκειται για ψαρια εντελως διαφορετικα μεταξυ τους.Καλη συνεχεια με πολυ διαβασμα για το στρωσιμο του ενυδρειου μιας και ειναι καινουργιο. :buttrock:

ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΡΩΜΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΩΜΩΣ.ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ

ΔΥΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 6ΜΗΝΟ ΑΝ ΤΑ ΤΑΙΖΕΙΣ

ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΟΠΩΣ ΠΧ ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΜΠΙΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑΔΑ ΣΕ ΜΠΙΛΑΚΙΑ

ΕΧΕΙ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΕΣ Η ΤΕΤΡΑ ΚΑΙ Η ΣΕΡΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙΣ ΜΥΞΗ ΤΡΟΦΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΙΖΕΙΣ.ΣΤΟ

ΜΗΝΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑΤΙΚΑ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ .ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΜΜΟ.ΤΟ ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ

ΧΑΛΙΚΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΙΜΑΤΑ ΤΡΟΦΗΣ .ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΘΑΡΙ-

ΣΜΟΥ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΑΚΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΔΙΟΤΙ ΒΡΟΜΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥΣ .ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ

ΝΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΕ ΕΤΟΙΜΑ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΑ ΦΥΤΑ .ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΜΕ ΑΛΗΘΗΝΑ ΦΥΤΑ

ΑΝΑ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ.ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΡΕΣ ΖΑΙΜ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ ΜΕΖΟΥΡΑ ΑΝΑ ΛΙΤΡΟ

SAPRIKIS

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με όσα γράφεις.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει πουθενά, να βάζουμε ανθρακα επειδή τα ψάρια μας είναι πιο βρώμικα. Αντίθετα βάζουμε καλύτερο/μεγαλύτερο φίλτρο ή λιγότερα ψάρια.

Αλήθεια αυτή η "αντλία καθαρισμού" ποια είναι?

Τα αληθινά φυτά που πρότειναν οι προηγούμενοι και πολύ ευκολα είναι, πολύ πιο όμορφα από τα υφασμάτινα και φυσικά βοηθάνε το ενυδρείο.

Επίσης, αλλαγές νερού κάθε 15 μέρες σε "βρώμικα" ψάρια είναι πολύ λίγο.

Και για πιο ακριβώς λόγο, να βαζει κάθε βδομάδα stress zyme=βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Και για πιο ακριβώς λόγο, να βαζει κάθε βδομάδα stress zyme=βακτήρια?

Μάλλον για να στρώσει.

Το ενυδρείο το πήρε και έβαλε αμέσως τα χρυσόψαρα μέσα. Άρα μάλλον τα βακτήρια δεν έχουν αναπτύξει αποικία ικανοποιητικού μεγέθους.

Εγώ θα πρότεινα, αν ισχύει αυτό, να τα προσθέτει και πιο συχνά, ίσως και κάθε δεύτερη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου ενυδρείο 100 λιτρων εχω 2 χρυσοψαρα και εναν πλεκο.

Παρα την ασυμβατοτητα των συγκεκριμενων ειδων (τα πρώτα είναι ψαρια κρύου νερου και ο δευτερος τροπικο) τα πάνε αρκετα καλα τον 1 1/2 χρονο που τα εχω μαζι.

Αλλαγες νερού κάνω κάθε 15 μερες το 30-40 % του νερου και προσπαθώ να βάζω και σκούπα με την ιδια συχνότητα αλλα μπορεί να περάσει και μήνας χωρις να βάλω. Μερικές φορές εχει συμβεί να περάσει και μήνας χωρίς αλλαγή νερού λογω ελειψης χρονου και δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα.

Το σφουγγάρι του φίλτρου όμως το καθαρίζω κάθε εβδομάδα μπορεί και πιό συχνά ορισμένες φορές.

Ταΐζω δυο φορές την ημέρα απο λίγο και εχω την θερμοκρασία στους 25 C (το χειμώνα γιατι το καλοκαίρι εχει φτάσει και 30C)

Απο φυτά εχω 4 ανουβιες και ένα echinodorus τα οποία δοξα το θεο πάνε παρα πολύ καλά . Ειδικά το echinodorus άναπτύσεται με τρελούς ρυθμούς , ισως απο το πολύ το λίπασμα :buttrock::blush:

Δοκίμασα και διάφορα άλλα φυτά αλλα δεν αντεξαν τις επιθέσεις απο τα χρυσούλια μου και φαγώθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...