Jump to content

Αστάθεια Ph


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Σε προηγούμενο post είχα αναφερθεί σε ένα πρόβλημα κακής διάθεσης δύο δίσκων (άρνηση φαγητού κλπ). Η κατάσταση δεν άλλαξε εδώ και 10 μέρες περίπου. Βάση των συμπτωμάτων που παρατήρησα ξεκίνησα θεραπεία για Hexamita με Hexa-ex της Zoomedica . Για την ανάγκη της καραντίνας (καλή δικαιολογία, ήθελα ακόμα ένα ενυδρείο :lmao: ), αγοράστηκε ένα 120λτ και στήθηκε με νερό από τα άλλα ενυδρεία 50% και 50% φρέσκο προσαρμοσμένο στο PH του παλιού ~ 7.0 (με PhMinus). Στο ενσωματωμένο εσωτερικό φίλτρο (450λτ/ω) έχω siporax, substrat και μπλέ σφουγγάρι, όλα στρωμένα. Κατά τα άλλα το ενυδρείο δεν έχει τίποτα άλλο μέσα - ούτε καν χαλίκι - και η θερμοκρασία με 2 100W θερμοστάτες στους 31c-32c .Οι μετρήσεις που παίρνω καθημερινά είναι :

Κh = 3, Gh = 8,5 Ph > ~7,2 (Τεστ σε σταγόνες με διακύμανση 0,2). Κάθε πρωί το κατεβάζω ~ 7,0 και την άλλη μέρα έχω Ph > ~7,2 (πάντα στο περίπου λόγω του τεστ). Τρίτη μέρα σήμερα και η ιστορία επαναλαμβάνετε :busted_cop::busted_cop: .

Έχει χρησιμοποιήσει κάνείς το συγκεκριμένο φάρμακο; Το γεγονός ότι έχει δώσει ένα ελαφρύ κίτρινο χρώμα μπορεί να επηρεάζει. Εάν ναι τότε τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα (στην πραγματικότητα, πιο μπλε χρώμα άρα μεγαλύτερη πραγματική τιμή PH) .

Κάποια άλλη πιθανή αιτία για την αστάθεια του PH :thumbup: ;

Ευπρόσδεκτες όλες οι παρατηρήσεις – προτάσεις.

Ευχαριστώ :lmao::wub: ,

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δεν είμαι υπέρ των πρόσθετων για να μεταβάλλουμε τις τιμές αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι μονόδρομος. Πάντως μία διαφορά στο Ph της τάξεως του 0,2 με υγρό τεστ είναι απολύτως φυσιολογική, καθώς πολλά πράγματα μπορεί να επηρεάσουν τις μετρήσεις. Αφού η διακύμανση του τεστ είναι στο 0,2 τότε είναι πιθανόν τελικά να έχεις πολύ μικρότερη διακυμάνση στο Ph.

Με τέτοια τιμή στην KH (=3) θα μπορούσες να ρίξεις το ph εύκολα ακόμα και με diy co2. Μήπως να δοκιμάσεις κανένα buffer;

Καλό θα ήταν επίσης να ρίξεις λίγο και την σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δεν είμαι υπέρ των πρόσθετων για να μεταβάλλουμε τις τιμές αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι μονόδρομος. Πάντως μία διαφορά στο Ph της τάξεως του 0,2 με υγρό τεστ είναι απολύτως φυσιολογική, καθώς πολλά πράγματα μπορεί να επηρεάσουν τις μετρήσεις. Αφού η διακύμανση του τεστ είναι στο 0,2 τότε είναι πιθανόν  τελικά να έχεις πολύ μικρότερη διακυμάνση στο Ph.

Με τέτοια τιμή στην KH (=3) θα μπορούσες να ρίξεις το ph εύκολα ακόμα και με diy co2. Μήπως να δοκιμάσεις κανένα buffer;

Καλό θα ήταν επίσης να ρίξεις λίγο και την σκληρότητα.

6863[/snapback]

Μιχάλη έχεις δίκιο σχετικά με τα υγρά για τη μεταβολή του Ph. Συμφωνώ μαζί σου, έχω παραγγείλει και περιμένω RO από RO-MAN. Σκέφτηκα και εγώ το Proper PH 6.5 της AP, αλλά φοβήθηκα την πιθανή απότομη αλλαγή. Ισως προσπαθήσω να το κάνω σταδιακά.

Thanks :busted_cop::busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - Saridakis
Link to comment
Share on other sites

Κh = 3, Gh = 8,5  Ph > ~7,2 (Τεστ σε σταγόνες με διακύμανση 0,2). Κάθε πρωί το κατεβάζω ~ 7,0 και την άλλη μέρα έχω Ph > ~7,2 (πάντα στο περίπου λόγω του τεστ).

Κατα πάσα πιθανότητα αιτία για την διακύμανση του pH να ευθύνεται το ΚΗ=3

Σε αυτην την ανθρακική σκληρότητα το pH μπορεί να σου κρασσάρει πολύ εύκολα.

Ανέβασε το ΚΗ στο 4 και αν συνεχίζει να σου παρουσιάζει διακύμανση τότε θα ξέρεις

οτι ευθυνεται το PhMinus.

Συμφωνώ με τον neon οτι καλύτερα να κατεβασεις το pH με DIY CO2.

Και μένα δεν μαρέσουν αυτά τα ζουμιά (PhMinus).

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη έχεις δίκιο σχετικά με τα υγρά για τη μεταβολή του Ph. Συμφωνώ μαζί σου, έχω παραγγείλει και περιμένω RO από RO-MAN. Σκέφτηκα και εγώ το Proper PH 6.5 της AP, αλλά φοβήθηκα την πιθανή απότομη αλλαγή. Ισως προσπαθήσω να το κάνω σταδιακά.

Thanks    :busted_cop:  :busted_cop:

6864[/snapback]

Έχε στα υπόψην σου ότι το συγκεκριμένο buffer ανεβάζει φωσφωρικά. Καλύτερη λύση πιστεύω ότι είναι αυτή με το DIY CO2.

Link to comment
Share on other sites

Έχε στα υπόψην σου ότι το συγκεκριμένο buffer ανεβάζει φωσφωρικά. Καλύτερη λύση πιστεύω ότι είναι αυτή με το DIY CO2.

6874[/snapback]

Το ξέρω Γιάννη, την έχω πατήσει στο παρελθόν. Το ενυδρείο καραντίνα δεν έχει τίποτα από φυτά μέσα και θα ξαναστηθεί απ’ την αρχή μετά την θεραπεία. Το σκέφτομαι. Ίσως τελικά πάω σε DIY Co2.

Link to comment
Share on other sites

Aν πάντως αποφασίσεις να πας στη λύση του buffer, μην αγορασεις, έχω εγώ και δεν το χρησιμοποιώ (λόγω φωσφωρικών). Στείλε μου ΠΜ για να σου δώσω. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι σε τόσα λίγα λίτρα είναι φυσιολογικές αυτές οι διακυμάνσεις στο PH. Αν γίνονται αργά, τα ψάρια δεν θα αντιμετωπίσουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Λάβε υπ' όψιν σου ότι το φως επηρεάζει σημαντικά το PH γι' αυτό φρόντισε τις μετρήσεις να τις κάνεις πάντα υπό τις ίδιες συνθήκες φωτισμού. Για μένα τα φρεσκαρίσματα είναι ο πιο ασφαλής τρόπος μεταβολής του PH γιατί βοηθάς το σύστημα να ξεφορτωθεί παράλληλα και πολλά οργανικά. ΜΗΝ βάζεις χημικά, πάλεψε με φυσικές μεθόδους και επαναλαμβάνω ότι 0.2 διακύμανση είναι αμελητέα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...