Jump to content

Υλικά φίλτρου


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Σήμερα θα κάνω μια αλαγή νερού και πήρα και κάποια υλικά του φίλτρου που ήταν στο φίλτρο απο τότε που το πήρα(εξωτερικό φίλτρο sera) κανένα 6μηνο δλδ. Τα υλικά που πήρα είναι καινούργιο μακαρόνι και ένα πράσινο σφουγκάρι. Και οι απορίες μου είναι οι εξής, 1. Για να τα αλάξω να τα αφήσω για ένα διάστημα με τα παλλιά ή να πετάξω αμέσως τα παλλιά και να βάλω τα καινούργια;

2.Το μακαρόνι να το βάλω με το δυχτάκι ή να το ανοίξω και να το βάλω ανοιχτό όπως είναι και τώρα;

3.Το μακαρόνι το πήρα λεπτό σαν αυτό που ήδη που υπάρχει αλλά τι διαφορά έχει λεπτό και χοντρό;;;

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση...Κάθε πότε αλάζουμε τον υαλοβάμβακα;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να αλλαξεις τα υλικα του φιλτρου???

Τον υαλοβαμβακα αλλαζουμε μόνο, όταν μπουκώσει και μειώνεται η παροχη του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να αλλαξεις τα υλικα του φιλτρου???

Τον υαλοβαμβακα αλλαζουμε μόνο, όταν μπουκώσει και μειώνεται η παροχη του φιλτρου.

Γιατί τα έχω μεγάλο διάστημα...Δεν χριάζετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ΟΧΙ...

Τι υλικά εχεις μεσα και ποσο καιρό?

Έχει μέσα το σφουγκάρι τον υαλοβάμβακα ένα πράσινο σφουγκάρι, μακαρόνι και είναι όλα γύρω στο 6μηνο μέσα εκτός τον υαλοβάμβακα. Πότε λές να τα αλάξω; Και εάν γνορίζεις να μου απαντήσεις για τις υπόλοιπες ερωτήσεις μου σε παρακαλώ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τον υαλοβαμβακα θα τον αλλαζεις οποτε βουλωνει. Τα υπόλοιπα υλικά δεν χρειάζονται άλλαγμα.

Εχω μια επιφύλλαξη για το "πρασινο" σφουγγαρι αν είναι το απλό ΄΄οπως τα μπλέ ή κατι άλλο.

Επειδη δεν καταλαβα καλά, στο φίλτρο εχεις 2 σφουγγαρια ή μονο το πρασινο?

Όσον αφορά τις αλλες ερωτήσεις σου:

ΠΟΤΕ δεν πεταμε ολα τα παλια υλικα του φιλτρου ωστε να βαλουμε καινουρια. Αν γινει αυτο, χανουμε ολη την βιολογία μας και φτου και απο την αρχή στρωσιμο.

Αν το φιλτρο σου εχει καλαθια για τα υλικά, δεν χρειάζεται διχτακι για το μακαρόνι. Δηλαδή αν βγαίνει ευκολα για να το καθαρίσεις (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ) τοτε δεν βαζεις δυχτακι.

Τωρα διαφορά ανάμεσα στο μικρό και στο μεγαλο μακαρόνι δεν νομίζω ότι υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Τον υαλοβαμβακα θα τον αλλαζεις οποτε βουλωνει. Τα υπόλοιπα υλικά δεν χρειάζονται άλλαγμα.

Εχω μια επιφύλλαξη για το "πρασινο" σφουγγαρι αν είναι το απλό ΄΄οπως τα μπλέ ή κατι άλλο.

Επειδη δεν καταλαβα καλά, στο φίλτρο εχεις 2 σφουγγαρια ή μονο το πρασινο?

Όσον αφορά τις αλλες ερωτήσεις σου:

ΠΟΤΕ δεν πεταμε ολα τα παλια υλικα του φιλτρου ωστε να βαλουμε καινουρια. Αν γινει αυτο, χανουμε ολη την βιολογία μας και φτου και απο την αρχή στρωσιμο.

Αν το φιλτρο σου εχει καλαθια για τα υλικά, δεν χρειάζεται διχτακι για το μακαρόνι. Δηλαδή αν βγαίνει ευκολα για να το καθαρίσεις (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ) τοτε δεν βαζεις δυχτακι.

Τωρα διαφορά ανάμεσα στο μικρό και στο μεγαλο μακαρόνι δεν νομίζω ότι υπάρχει...

Οι οδηγίες στο μακαρόνι νομίζω λέγανε κάθε 6μηνο αλαγή στο μακαρόνι της tetra. Το πράσινο σφουγκάρι που σου λέω είναι το sera bioffibres coarse είναι λέει για να κρατάει την αμμονία και καταπολεμάει και σταδιακά κάποια μικρόβια κλπ. αλλά δν ξεκαθαρίζει πουθενά αν θέλει αλαγή ή όχι... :buttrock: ;;;

Link to comment
Share on other sites

Zorba_The_Freak, δεν είμαι σίγουρος, αλλά το πράσινο σφουγγάρι πρέπει να είναι για αφαίρεση των νιτρικών. Στο εσωτερικό το δικό μου τουλάχιστον, της Juwel, είχε ένα πράσινο "nitrate removal sponge". Λογικά κάτι αντίστοιχο θα είναι.

Φίλε Black Dragon, τα υλικά του φίλτρου χρειάζονται άλλαγμα κάθε 2-3 χρόνια γιατί φθείρονται. Όχι ανά εξάμηνο. Ο υαλοβάμβακας πάντως, καλό είναι να πλένεται και να αντικαθίσταται αρκετά συχνά, γιατί αυτός κάνει τη «χοντρή» δουλειά (δηλ., μαζεύει όλη τη βρώμα! :buttrock:). Το βιολογικό υλικό άστο, δε χρειάζεται να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Zorba_The_Freak, δεν είμαι σίγουρος, αλλά το πράσινο σφουγγάρι πρέπει να είναι για αφαίρεση των νιτρικών. Στο εσωτερικό το δικό μου τουλάχιστον, της Juwel, είχε ένα πράσινο "nitrate removal sponge". Λογικά κάτι αντίστοιχο θα είναι.

Φίλε Black Dragon, τα υλικά του φίλτρου χρειάζονται άλλαγμα κάθε 2-3 χρόνια γιατί φθείρονται. Όχι ανά εξάμηνο. Ο υαλοβάμβακας πάντως, καλό είναι να πλένεται και να αντικαθίσταται αρκετά συχνά, γιατί αυτός κάνει τη «χοντρή» δουλειά (δηλ., μαζεύει όλη τη βρώμα! :buttrock:). Το βιολογικό υλικό άστο, δε χρειάζεται να το αλλάξεις.

Δεν γράφει κάτι τέτοιο πάνω στο κουτί δεν ξέρω ίσως...Εσένα δεν σου λέει ποτε σταματάει αυτο το σφουγκαράκι τέλος πάντων να κάνει αυτο που πρέπει να κάνει;;; Λογικά αυτό τουλάχιστων έχει συγκεκριμένο χρόνο ζωής.............Υποθέτω :blush: Ίσως μπορέσει να μας βοηθήσει και κάποιος ποιο έμπειρος...

:blink:

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει κάτι τέτοιο πάνω στο κουτί δεν ξέρω ίσως...Εσένα δεν σου λέει ποτε σταματάει αυτο το σφουγκαράκι τέλος πάντων να κάνει αυτο που πρέπει να κάνει;;; Λογικά αυτό τουλάχιστων έχει συγκεκριμένο χρόνο ζωής.............Υποθέτω :buttrock: Ίσως μπορέσει να μας βοηθήσει και κάποιος ποιο έμπειρος...

:blush:

Λοιπόν, διαβάζοντας εδω http://www.sera.de/index.php?id=478&L=14 για το sera biofibres coarse καταλαβαίνω ότι είναι ενα απλό σφουγγαρι για μηχανική κυρίως φίλτρανση το οποίο όμως βοηθάει και στην βιολογική φίλτρανση.

Άρα δεν το αλλάζεις μέχρι να αρχίσει να διαλύεται. Απλά το καθαρίζεις καθε τόσο (οταν μειωνεται η ροη του φίλτρου) ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

Τα τα μακαρόνια δεν τα αλλάζεις μεχρι να δεις ότι αρχίζουν και διαλύονται-φθείρονται και αυτό δεν γίνεται σε 6 μήνες αλλά σε μερικά χρόνια... Ολες οι εταιρίες μιλάνε για τμηματική αντικατάσταση των υλικών αλλά στην πραξη δεν το κανει κανείς γιατί δεν χρειάζεται.. Απλά αυτές πρέπει να πουλήσουν....

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διαβάζοντας εδω http://www.sera.de/index.php?id=478&L=14 για το sera biofibres coarse καταλαβαίνω ότι είναι ενα απλό σφουγγαρι για μηχανική κυρίως φίλτρανση το οποίο όμως βοηθάει και στην βιολογική φίλτρανση.

Άρα δεν το αλλάζεις μέχρι να αρχίσει να διαλύεται. Απλά το καθαρίζεις καθε τόσο (οταν μειωνεται η ροη του φίλτρου) ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

Τα τα μακαρόνια δεν τα αλλάζεις μεχρι να δεις ότι αρχίζουν και διαλύονται-φθείρονται και αυτό δεν γίνεται σε 6 μήνες αλλά σε μερικά χρόνια... Ολες οι εταιρίες μιλάνε για τμηματική αντικατάσταση των υλικών αλλά στην πραξη δεν το κανει κανείς γιατί δεν χρειάζεται.. Απλά αυτές πρέπει να πουλήσουν....

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου ήταν πολύτιμη. Θα ήθελα εάν μπορείς φυσικά να μου πείς για το σφουγκάρι το δικό σου που ρίχνει τα νιτρικά να προσπαθήσω να το βρώ, φαντάζομαι είναι καλό να υπάρχει να βοηθάει λίγο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Να μην βαλεις τετοιο σφουγγάρι.

Τα νιτρικά ελέγχονται με σωστο ταισμα και σωστες αλλαγές νερού...

Εσύ δεν το έχεις μέσα στο φίλτρο σου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν χρησιμοποιείς τα ειδικά διχτάκια της Sera για τα υλικά φίλτρου, βγάλε και πέταξε το "κουμπί" που έχουν στο κορδόνι... Το ελατήριο που έχουν μέσα ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν χρησιμοποιείς τα ειδικά διχτάκια της Sera για τα υλικά φίλτρου, βγάλε και πέταξε το "κουμπί" που έχουν στο κορδόνι... Το ελατήριο που έχουν μέσα ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ :blush:

Δεν χρισιμοποιώ εγώ τίποτα τέτοιο. Ευχαριστώ πάντως για το Tip. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το είχε επισημάνει ο φίλος Χρήστος (chrisb) σε παληότερο post και το διαπίστωσα κι εγώ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...