Jump to content

80 Lt + τί ψάρια;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι ένας νέος χομπύστας και απέκτησα πριν λίγο καιρό ένα Juwel 80 lt.

Είμαι ένας απο τους πολλούς που την πάτησα απο άσχετο καταστηματάρχη.

Αφού πέρασα πολλά ("έστρωσα" το ενυδρείο με ψάρια μέσα, κόλλησα ick το οποίο και ξεπέρασα με απώλεια όλων των ψαριών κλπ), κατόπιν αγόρασα ένα επιπλεόν εξωτερικό φίλτρο (fluval 205) το οποίο δουλεύει παράλληλα με το εσωτερικό και μετά απο αλλαγές στο νερο και το layout του ενυδρείου, προσθήκη βακτηρίων για το στρώσιμο του νέου φίλτρου κλπ, αύριο θα είμαι έτοιμος να προσθέσω ψάρια (...και ο Θεός βοηθός...).

Η αρχική μου επιθυμία είναι να βάλω μερικά "ημι-άγρια" ψάρια (τύπου silver shark, apollo shark, gourami, monodactylus κλπ). Σκεφτόμουνα γύρω στα 5-6 ψάρια τα οποία να μεγαλώσουν κάποια στιγμή. Μετά απο επισκέψεις μου σε αρκετά site είδα ότι τα λίτρα μου είναι σχετικά λίγα προκειμένου να προβώ σε αυτήν την κίνηση.

Μήπως πρέπει να πάω σε "κοινωνικά" ψάρια;;

Θα ήθελα να προτείνετε ένα setup με ημί-άγρια ψάρια καθώς και ένα setup με κοινωνικά ψάρια.

Στα παραπάνω θέλω και...κάποιον να καθαρίζει τον βυθό και πάσης φύσεως άλγη.(γλύφτης;; )

Να προσθέσω επίσης ότι το παρόν layout του ενυδρείου είναι: Χοντρό χαλίκι, 4-5 πλαστικά φυτά και ένα διακοσμητικό "ναυάγιο" (γύρω στα 20 cm) με κάποιες τρύπες για κρυψώνες.

Αναμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΖΩΟΤΟΚΑ ΓΚΑΜΠΙ ΜΟΛΥ ΠΛΑΤΥ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΑΝΕ ΕΥΚΟΛΑ...

ΚΑΙΕΓΩ ΤΟ ΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΕ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ...

ΚΑΙ ΕΧΩ 200ΑΡΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ...

ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΕΣ ΟΙ ΠΛΕΚΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙΣ...

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το ναυάγιο. Δεν είναι φυσικό...

Μπορείς να φτιάξεις κοινωνικό φυτεμένο με neon tetra, καρδινάλιους και λοιπά ψάρια. Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις ζωοτόκα όπως λέει ο φίλος KATSIK ή δύο χρυσόψαρα.

Εάν δε θες «ήμερα» ψάρια μπορείς να βάλεις ΈΝΑ πιράνχα. Το άλλο άκρο βέβαια, εσύ διαλέγεις...

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το ναυάγιο. Δεν είναι φυσικό...

Μπορείς να φτιάξεις κοινωνικό φυτεμένο με neon tetra, καρδινάλιους και λοιπά ψάρια. Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις ζωοτόκα όπως λέει ο φίλος KATSIK ή δύο χρυσόψαρα.

Εάν δε θες «ήμερα» ψάρια μπορείς να βάλεις ΈΝΑ πιράνχα. Το άλλο άκρο βέβαια, εσύ διαλέγεις...

:buttrock:

Συμφωνώ ώς προς τα ζωοτόκα είναι ημερα, κινητικά και έχουν ωραία χρώματα.

Όσο για το ναύαγιο εμένα μ'άρεσει και ας μην είναι φυσικό, παν' άπ' όλα να γουστάρεις αυτό που βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...