Jump to content

Ενυδρείο Δίσκων - Τι Ψάρια?


Guest chk_1212

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

Είμαι εντελώς αρχάριος και έχω πολλές απορίες!! Σκοπεύω να στήσω ένα ενυδρείο πρωταρχικά για δίσκους (όμως φυτεμένο & κοινοβιακό):

Α. Εξοπλισμός:

- θα παραλάβω σε λίγο καιρό ένα ενυδρείο: 130cm X 45cm X 60 cm (ύψος) & 10mm γυαλί (υπολογίζω ότι αφού φυτευτεί, θα χωράει περίπου 300lt νερό)

- εξωτερικό φίλτρο ΕHEIM 2028 PRO II χωρητικότητας >600lt, 1050lt/h

- 4 Χ 40watt λάμπες των 120cm (2 Aqua-glo & 2 Flora-glo / έχει υποδοχή για +2 λάμπες)

- θερμοστάτης 300watt

- υπόστρωμα χαλαζιακό + FlorDepot

- ιδεατές συνθήκες: 28 Co / pH 6-6,5 / σκληρότητα 2-3

- Θα είναι φυτεμένες κυρίως οι 2 γωνίες (Θα έλεγα 1 μέτρια/νορμάλ φυτεμένο ενυδρείο)

Β. Ψάρια: Υπολόγισα για 300lt νερό να χωρέσω (τελικός πληθυσμός):

- 6 Δίσκους (κανονικούς)

- 4 Μονομάχους (1 αρσενικό + 3 θηλυκά)

- 20 Καρδινάλιους

- 6 Κόρυ

- 10 γαρίδες japonica

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τα παρακάτω:

1: Έχω υπολογίσει σωστά τα καθαρά lt - μήπως θα είναι 320lt?

2: Μήπως λόγω χώρου πρέπει να περιοριστώ στους 4 δίσκους?

3: Τι είδος δίσκων να πάρω? (θα προτιμούσα το κανονικό μέγεθος, δηλ. μάλλον όχι Γερμανικούς)

4: Οι μονομάχοι θα αντέξουν σε αυτές τις συνθήκες ή θα μειωθεί δραματικά η διάρκεια ζωής τους? (π.χ. σε 1-2 έτη)

5: Τι είδος κόρυ να επιλέξω? Μου αρέσουν πιο πολύ τα sterbai, αλλά διαβάζω ότι τα panda αντέχουν λίγο παραπάνω Co – αλλά έχω δει αντιφατικές πληροφορίες στο Internet..

6: Οι γαρίδες! Θα φαγωθούν από τους δίσκους? Θα κρυφτούν για πάντα? Να πάρω παραπάνω ή να μην πάρω καθόλου? Μήπως να προτιμήσω τις cherry red γαρίδες?

7: Η λίπανση των φυτών ενδέχεται να ενοχλεί τους δίσκους ή τις γαρίδες? Λύνονται αυτά τα προβλήματα με τακτικές αλλαγές νερού?

Συγγνώμη για το βομβαρδισμό (και επίσης εάν ορισμένες ερωτήσεις είναι για άλλο σημείο του forum) αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω..

Χρήστος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τους μονομαχους τους ξεχνας. Δεν κανουν για κοινωνικο ενυδρειο και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ 4 μαζι. Το ρισκο να βαλεις εστω και εναν μονομαχο ειναι πολυ μεγάλο γιατι μπορει (αν σου βγει στραβοξυλο) να σου στρεσαρει αφανταστα τους δισκους.

Για τους δισκους δεν ξερω να σου πω.

Επισης οι γαριδες που λες δεν θελουν πολυ μαλακο και οξινο νερό.

Και το φιλτρο που λες, ειναι πολυ λιγο για δισκους...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να αγοράσεις και ένα δεύτερο εξωτερικό φίλτρο όπως έμμεσα είπε ο φρικοζορμπάς!

Θα έβαζα μέχρι 4 δίσκους σκεπτόμενος την αναλογία 60λτ ανά δίσκο.

Οι καρδινάλιοι ταιριάζουν αφάνταστα με τους δίσκους και λόγω προέλευσης

αλλά και επειδή κολυμπούν αρκετά ήρεμα και έχουν αρκέτες στιγμές ακινησίας.

Το μέγεθος των δίσκων δεν έχει να κάνει με την χώρα προέλευσης αλλά με την ηλικία/ανάπτυξη.

Οι γαρίδες δεν θα φαγωθούν από τους δίσκους.

Ούτε η λίπανση θα ενοχλεί τους δίσκους.

Αλλά επειδή όπως είπες είσαι αρχάριος καλό θα είναι πριν ξεκινήσεις δισκοενυδρείο να ενημερωθείς πάρα πολύ καλά για τα ψάρια αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα όσα και εσύ λες, είσαι αρκετά αρχάριος, οπότε να σου επισημάνω ένα λάθος σου: οι δίσκοι είναι ΔΎΣΚΟΛΑ ψάρια, και ΔΕ κάνουν για αρχάριους! Είναι πολύ ευαίσθητοι και μπορεί με μια λάθος κίνηση να τους χάσεις.

Προτείνω να βάλεις κάτι άλλο στο ενυδρείο σου, και κάνα χρόνο μετά, αφού θα έχεις εξοικειωθεί, θα έχεις αποκτήσεις εμπειρία κλπ, δοκίμασε και δίσκους. Όχι τώρα όμως!

Link to comment
Share on other sites

Τα corydoras sterbai είναι καλά για ενυδρείο δίσκων:

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=316

Τα panda ξέχνα τα, είναι πολύ ευαίσθητα και δεν νομίζω να αντέξουν στις θερμοκρασίες των δίσκων :blush:

Αλλα ψάρια-συγκάτοικοι που προτείνονται είναι καρδινάλιοι, αρλεκίνοι και ροδόστομοι.

Για τους μονομάχους συμφωνώ με τον Zorba :buttrock: Γιατί δεν στήνεις ένα (ή περισσότερα) μικρό ενυδρείο με όλα τα απαραίτητα για να έχεις και έναν (ή περισσότερους) μονομάχο;

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι 350 λιτρα.Εαν θελεις δισκους διαβασε και ενημερωσου πρωτα καλα και

μετα αγορασε ενα ζευγαρι δοκιμαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Επανέρχομαι λοιπόν με ότι κατάλαβα από τα παραπάνω:

- 20 Καρδινάλιοι

- 8 Corydoras Sterbai (πήραν αύξηση!)

- 10 Caridina Japonica (δείτε ερώτηση 4)

- 4 Δίσκοι (που θα μπουν αργότερα, π.χ. 1 χρόνο μετά)

Σημ.: Το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι. Μπορεί αργότερα να στήσω κι ένα ενυδρείο καραντίνας σε άλλο δωμάτιο. Για το 2ο φίλτρο το σκεφτόμουν κι εγώ, θα το πάρω κάποια στιγμή.

Σημ.2 @stav: Tα καθαρά λίτρα νερού όμως θα είναι ~300lt (πάνω σε αυτό το νούμερο δεν υπολογίζεις τον πληθυσμό ψαριών?). Συμφωνώ να δοκιμάσω με 1 ζευγάρι πρώτα. Κάπου διάβασα ότι αν βάλεις μόνο 2 δίσκους μπορεί να έχουν κόντρα, αλλά φαντάζομαι σε ένα μεγάλο ενυδρείο δε θα υπάρχει πρόβλημα (θα το ξανατσεκάρω).

Νέες ερωτήσεις!:

1. Να στήσω το ενυδρείο σα να ήταν για δίσκους (ούτως ή άλλως τα φυτά τα έχω διαλέξει με αυτό το κριτήριο)? Δηλ. να προσπαθήσω από τώρα τους 28 C / 6,5 pH / 3 gH?

2. Τι λέτε να βάλω γκάπι (αντί για μονομάχους), π.χ. 2 αρσενικά + 6 θηλυκά. Ξέρω ότι προτιμούν διαφορετικές συνθήκες νερού αλλά διαβάζω ότι είναι ιδιαιτέρως ανθεκτικά. Επιπλέον, μήπως προλαβαίνουν και τρώνε από το φαΐ των δίσκων?

3. Ερώτηση (σχετικά με τη συμβίωση, αλλά και την αισθητική): Καλύτερα 10 καρδινάλιοι + 10 ροδόστομοι ή 20 καρδινάλιοι (δηλ. 1 ομοιόμορφο κοπάδι)? Το ίδιο και με τα κόρυ: καλύτερα και τα 8 να είναι sterbai?

4. Επαναφέρω την ερώτηση για τις γαρίδες. Διαβάζω ότι αντέχουν σε 6,5 gH - θα είναι τόσο πρόβλημα το μαλακό νερό? Ακόμη κι αν δεν τις βλέπω, θα τις ήθελα για την καταπολέμηση της άλγης.

Ευχαριστώ για την υπομονή (ετοιμάζω και ερωτήσεις για τα φυτά που θα τις κάνω post στο "φυτεμένο ενυδρείο"!)

Χρήστος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

1) Αφου θελεις δισκους θεωρω οτι οι συνθηκες πρεπει να ειναι απο την αρχη γιαυτούς.

2) Τα γκαπυ τι τα θελεις? Φτιαχνεις ενα ωραιοτατο συνολο και χωρις αυτα.

3) Προσωπικα μου αρέσει καλυτερα 1 μεγαλο κοπαδι. Κοπαδια των 10 ατομων δεν δειχνουν.

4) Την άλγη την καταπολεμουμε κυριως εμεις φροντιζοντας να εχουμε καλες συνθήκες. Μην περιμενεις θαυματα απο τις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

1) Αφου θελεις δισκους θεωρω οτι οι συνθηκες πρεπει να ειναι απο την αρχη γιαυτούς.

2) Τα γκαπυ τι τα θελεις? Φτιαχνεις ενα ωραιοτατο συνολο και χωρις αυτα.

3) Προσωπικα μου αρέσει καλυτερα 1 μεγαλο κοπαδι. Κοπαδια των 10 ατομων δεν δειχνουν.

4) Την άλγη την καταπολεμουμε κυριως εμεις φροντιζοντας να εχουμε καλες συνθήκες. Μην περιμενεις θαυματα απο τις γαριδες.

:buttrock::blush::blink:

Η λογική πάντως της δοκιμής με δύο δίσκους (εκτός και αν είναι όντως ζευγάρι) μάλλον δεν είναι καλή ιδέα μιας και είναι ψάρια που ζουν σε κοπάδι και συχνά μάχονται για ιεραρχία ειδικά την περίοδο της προσαρμογής τους σε νέο περιβάλλον.

Στρώσε καλά το ενυδρείο σου, δημιούργησε τις συνθήκες και νομίζω ότι άνετα θα μπορείς να φιλοξενήσεις 5-6 δίσκους.

Οι γαρίδες όντως δεν κάνουν θαύματα αλλά είναι χρήσιμες και έχουν και την πλάκα τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον chchhypno.

Εγώ όταν έβαλα τους δίσκους ,τους έβαλα όλους μαζί.

Έτσι μετά από το στάδιο της τακτοποίησης της ιεραρχίας ...τα πράγματα ηρέμησαν!

Σε αντίθετη περίπτωση, συνήθως ,οι νέοι θα στρεσάρονται από τους παλιούς, με όλα τα επακόλουθα…

Οσον αφορά την φίλτρανση ένα 2ο φίλτρο είναι απαραίτητο (ίσως ένα 2028 ή 2017).

Καλή συνέχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι δίσκοι στα καταστήματα διατηρούνται σε ph:7+, οπότε τουλάχιστον μέχρι να αγοράσεις και να μάθεις από τι νερό θα τους πάρεις, θα έλεγα να μην κατέβεις στο 6,5 γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χρειαστεί να ανέβεις ψηλότερα... :blush:

Για ένα μεγάλο κοπάδι μικρόψαρα, εκτός της ομορφιάς που προσδίδουν στο σύνολο του ενυδρείου, δεν είναι ότι καλύτερο για ένα δισκοενυδρείο και θα πρότεινα να μην εισάγεις τέτοια... Άλλωστε το κύριο θέμα της δεξαμενής θα είναι οι δίσκοι, γιατί να καταλαμβάνουν χώρο...? Φυσικά αυτό αποτελεί προσωπική άποψη... :(

Για τα corys καλύτερα να είναι όλα ίδια, όπως και οι δίσκοι! Το kH πρέπει να είναι 3 και όχι το gH... :buttrock:

Πάντως ένα ΚΑΛΑ στρωμένο ενυδρείο με αρκετές κρυψώνες και ΠΟΛΥ διάβασμα μπορούν να σε βοηθήσουν να κάνεις ξεκίνημα κατευθείαν με δίσκους... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Μιας και ξέρετε τόσα πολλά για τους δίσκους, έχω ακόμη μία ερώτηση:

Μου είπαν ότι ενδέχεται να φαγωθούν ορισμένοι καρδινάλιοι από τους δίσκους!?!? Είναι πολύ πιθανό? Αν ναι, υπάρχουν ψαράκια σαν τους καρδινάλιους που να μη μοιράζονται την ίδια μοίρα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Μιας και ξέρετε τόσα πολλά για τους δίσκους, έχω ακόμη μία ερώτηση:

Μου είπαν ότι ενδέχεται να φαγωθούν ορισμένοι καρδινάλιοι από τους δίσκους!?!? Είναι πολύ πιθανό? Αν ναι, υπάρχουν ψαράκια σαν τους καρδινάλιους που να μη μοιράζονται την ίδια μοίρα?

αυτο παλι.....ποιος σου ειπε αυτο το κουφο...???? :blink::(:buttrock::blush:
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά που το άκουγα κι εγώ και παραξενεύτηκα πολύ! Αλλά μου το είπε έμπειρο άτομο και γι' αυτό το ρωτάω κι εδώ καλού κακού.. (θα βάλω τους καρδινάλιους όπως και νά 'χει, απλά να ξέρω αν πρέπει νά 'χω το νου μου :buttrock: )

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί Δίσκοι να φάνε νέον :( , για καρδινάλιους δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι... :blush:

Με αρκετές κρυψώνες και πρώτη την εισαγωγή των καρδινάλιων πάντως, μειώνεις τις (όποιες :blink: ) πιθανότητες... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι ενδέχεται να φαγωθούν ορισμένοι καρδινάλιοι από τους δίσκους!?!? Είναι πολύ πιθανό?

Είναι τελείως απίθανο, συμβιώνουν μια χαρά παρέα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...