Jump to content

χαλικι 3-5 χιλ


Guest orck

Recommended Posts

εχω γλυκο εδω και 10 μηνες 120lt (και μαλλον ειμαι ακομη ασχετος)

για υποστρωμα εχω βαλει περιπου 20κιλα χαλικι σκουρο 3-5 χιλ καταλληλο για cory

εδω ειναι πως το ειχα φτιαξει στην αρχη

και ενω στην αρχη προσπαθησα και καταφερα να φτιαξω ενα τοπιο οχι μονοκοματο, δηλαδη το χαλικι το ειχα απλωσει ανομοιομορφα με αποτελεσμα να δημιουργουνται λοφακια ανομοιμορφα, πιο ψηλο πισω και πιο χαμηλο μπροστα για να δινει βαθος (ετσι μου ειπανε και μαλλον ειχαν δικιο)

το προβλημα ειναι οτι (νομιζω οτι τα cory φταινε για αυτο) με τον καιρο γινεται ολο επιπεδο

υπαρχει καμια λυση σε αυτο; εσεις τι κανεται για το θεμα;

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ψάρια βυθού τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτε αργά η γρήγορα θα το ισοπεδώσουν το ενυδρείο. Συμβαίνει σε όλους. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν να φτιαξω αναγλυφα το δαπεδο του ενυδρειου ετσι οπως το θελω (απο φελιζολ, καποιο υλικο τελος παντων που να διαμορφωνεται ευκολα) μετα να το αλοιψω με σιλικονη μαυρη (αυτη δεν ξερω ποση ωρα θελει για να σταθεροποιηθει αλλα σιγουρα τα 5 λεπτα τα εχω)

και μετα να ριξω αρκετη ποσοτητα χαλικι

η λογικη ειναι οτι το χαλικι που θα ακουμπησει την σιλικονη θα κολησει εκει και θα μεινει εκει μολις στεγνωσει, θα ειναι τοσο πυκνο το χαλικι (3-5χιλ) που δεν θα φαινεται η σιλικονη και εαν σε καποια σημεια φαινεται λιγο θα ειναι μαυρη και δεν θα δειχνει πολυ

ολη την κατασκευη θα μπει στο ενυδρειο οπου θα μπει και αλλη σιλικονη στις ακρες για να μην επιπλεει

εχει κανει κανεις κατι παρομοιο;

(τωρα που το ξαναδιαβαζω πολυ κοπος ειναι αλλα ετσι ειναι τα χομπυ)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν να φτιαξω αναγλυφα το δαπεδο του ενυδρειου ετσι οπως το θελω (απο φελιζολ, καποιο υλικο τελος παντων που να διαμορφωνεται ευκολα) μετα να το αλοιψω με σιλικονη μαυρη (αυτη δεν ξερω ποση ωρα θελει για να σταθεροποιηθει αλλα σιγουρα τα 5 λεπτα τα εχω)

και μετα να ριξω αρκετη ποσοτητα χαλικι

η λογικη ειναι οτι το χαλικι που θα ακουμπησει την σιλικονη θα κολησει εκει και θα μεινει εκει μολις στεγνωσει, θα ειναι τοσο πυκνο το χαλικι (3-5χιλ) που δεν θα φαινεται η σιλικονη και εαν σε καποια σημεια φαινεται λιγο θα ειναι μαυρη και δεν θα δειχνει πολυ

ολη την κατασκευη θα μπει στο ενυδρειο οπου θα μπει και αλλη σιλικονη στις ακρες για να μην επιπλεει

εχει κανει κανεις κατι παρομοιο;

(τωρα που το ξαναδιαβαζω πολυ κοπος ειναι αλλα ετσι ειναι τα χομπυ)

Δεν ξέρω εάν πάρεις καμιά ιδέα από αυτό το site.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις να κάνεις το φτιάχνουμε για να δημιουργήσουμε τεχνικό βράχο στο πίσω μέρος του ενυδρείου σε βυθό πρώτη φορά το ακούω και μόνο μειονεκτήματα θα έχεις.

Δεν θα μπορείς να κάνεις μετατροπές πχ εάν θέλεις να τοποθετήσεις φυτά θα είναι αδύνατον να τα φυτέψεις αφού θα έχεις έναν συμπαγές βυθό ούτε και τα διακοσμητικά (πέτρες, ρίζες) δεν θα μπορείς να τα τοποθετήσεις όπου θέλεις.

Και το κυριότερο δεν θα έχεις βιολογία στο βυθό σου θα χρειαστείς πολύ ισχυρό φίλτρο. Και τα ψάρια σου θα αισθάνονται πολύ άβολα μιας και θα φτάνουν στην πηγή και δεν θα πίνουν νερό. Θέλω να πω ότι είναι στην φύση τους τα ψάρια βυθού να σκάβουν και εσύ με αυτόν τον τρόπο τους το στερείς.

Και επειδή δεν το γνωρίζω δεν ξέρω τη άλλα μειονεκτήματα μπορούν να προκύψουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...