Jump to content

Ροή νερού απαραίτητη για φίλτρανση;


Recommended Posts

Αν υπάρχει απλά βιολογικό υλικό (χύμα) μέσα στο νερό θα μπορέσει να λειτουργεί ως μέσο «φίλτρανσης» ή πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει σχετικά μεγάλη ροή νερού;

Επίσης, κάτι που μου ήρθε ως... ιδέα (μάλλον βλακεία είναι :buttrock:). Τι με εμποδίζει να βάλω ζωντανό βράχο ή ζωντανή άμμο σε γλυκό νερό και να έχω «φυσική φίλτρανση»;

Link to comment
Share on other sites

Όσο καλύτερη ροή υπάρχει μέσω του βιολογικού υλικού τόσο καλύτερη η φίλτρανση. Άρα εάν απλά ρίξεις το υλικό μέσα στο ενυδρείο σου δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις τίποτα ιδιαίτερο.

Σχετικά με το ζωντανό βράχο και την άμμο, αν εννοείς από θάλασσα σε γλυκό νερό, αυτό που θα κάνεις κατ’ αρχήν είναι να τον ψοφήσεις :blush: .

Η χρήση φίλτρων στο γλυκό νερό είναι μάλλον μονόδρομος :buttrock: .

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει απλά βιολογικό υλικό (χύμα) μέσα στο νερό θα μπορέσει να λειτουργεί ως μέσο «φίλτρανσης» ή πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει σχετικά μεγάλη ροή νερού;

1) Τα βακτηρια που ζουν μεσα στο βιολογικό υλικό, είναι αερόβια οπότε πρεπει να εξσφαλίσεις ότι θα έχουν αρκετό οξυγόνο. Αυτό βέβαια μπορείς να το πετύχεις και με μια αεραντλία.

2) Για να γίνει φίλτρανση του νερού, πρέπει να εξασφαλισεις ότι ΟΛΟ το νερό του ενυδρείου περνάει μεσα από τα υλικά φίλτρανσης. Αυτό αναγκαστικά προϋποθετει κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

1) Τα βακτηρια που ζουν μεσα στο βιολογικό υλικό, είναι αερόβια οπότε πρεπει να εξσφαλίσεις ότι θα έχουν αρκετό οξυγόνο. Αυτό βέβαια μπορείς να το πετύχεις και με μια αεραντλία.

2) Για να γίνει φίλτρανση του νερού, πρέπει να εξασφαλισεις ότι ΟΛΟ το νερό του ενυδρείου περνάει μεσα από τα υλικά φίλτρανσης. Αυτό αναγκαστικά προϋποθετει κυκλοφορία.

ok!!! ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΥΖΗΤΗΣΙΜΟ ΕΙΝΑΙ Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΗ , ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΠΥΚΝΟΦΥΤΕΜΕΝΑ ΓΛΥΚΟΥ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΡΟΗ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ???? ΓΕΝΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΡΟΗΣ ?? (ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ!)

Link to comment
Share on other sites

ok!!! ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΥΖΗΤΗΣΙΜΟ ΕΙΝΑΙ Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΗ , ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΠΥΚΝΟΦΥΤΕΜΕΝΑ ΓΛΥΚΟΥ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΡΟΗ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ???? ΓΕΝΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΡΟΗΣ ?? (ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ!)

κατ'αρχας σε ακουμε καλα φιλε μου δεν χρειαζεται να φωναζεις(με τα κεφαλαια..) :buttrock: .απο εκει και μετα,σαφως και χρειαζεται ροη,οχι ιδιαιτερα δυνατη και σιγουρα οχι δυνατη στην επιφανεια για να μην χανουμε co2...αν θα μπορουσε να υπηρχε καποιο κυκλοφορητακι στην μεσαια προς κατω ζωνη του ενυδρειου,θα μειωνε τις νεκρες ζωνες,που μαζευουν μουργα,νεκρα φυλλα κλπ...και θα μειωνε τυχον την ελευση καποιου κυανοβακτηριου η αλλιως bga........
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά, αυτό με τη «μηδενική ροή» ήταν άλλη μια... «έξυπνη» πατέντα από μέρους μου, για δύο μονομαχο-ενυδρεία των 8 λίτρων που έχω.

Οι μονομάχοι δε θέλουν μεγάλη ροή νερού, ούτε στην επιφάνεια αλλά ούτε και κάτω, αφού ζουν κυρίως σε στάσιμα νερά.

Πριν είχα ένα μικρό φιλτράκι το οποίο είχα βάλει πολύ κοντά στο τζάμι να το «σημαδεύει» για να μειώνεται όσο το δυνατόν η ροή. Guess what?! Πριν βάλω το φίλτρο, ο μονομάχος έφτιαχνε φωλιά. Με το που μπήκε, σταμάτησε!!! :buttrock:

Προφανώς, η ροή νερού ήταν αρκετή για να τον ενοχλεί. Εγώ ούτε έβλεπα κάτι στην επιφάνεια, ούτε ένιωθα ρεύματα άμα έβαζα το χέρι μου μέσα. Ο μονομάχος όμως...

Έτσι είπα να κολλήσω μπλε σφουγγάρι και βιολογικό υλικό πάνω σε plexiglass, με την ελπίδα τα βακτήρια να κάνουν δουλειά και χωρίς ροή νερού.

--------------------------------------

Δε ξέρω τι λέτε... ίσως φταίει ότι έριξα και βακτήρια (πολλά... δόση για 100L σε 8!) μέσα στο νερό (και συγκεκριμένα πότισα το σφουγγάρι και τα άλλα υλικά), αλλά έχω 0 mg/L αμμωνία και επίσης 0 mg/L νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά, αυτό με τη «μηδενική ροή» ήταν άλλη μια... «έξυπνη» πατέντα από μέρους μου, για δύο μονομαχο-ενυδρεία των 8 λίτρων που έχω.

Οι μονομάχοι δε θέλουν μεγάλη ροή νερού, ούτε στην επιφάνεια αλλά ούτε και κάτω, αφού ζουν κυρίως σε στάσιμα νερά.

Πριν είχα ένα μικρό φιλτράκι το οποίο είχα βάλει πολύ κοντά στο τζάμι να το «σημαδεύει» για να μειώνεται όσο το δυνατόν η ροή. Guess what?! Πριν βάλω το φίλτρο, ο μονομάχος έφτιαχνε φωλιά. Με το που μπήκε, σταμάτησε!!! :buttrock:

Και εγω εχω ενα μικρο φιλτρακι που η εξοδος βλεπει στο τζαμι αλλα ο μονομαχος εξακολουθει να κανει

φωλια.Εχε ομως υπ' οψη σου οτι δεν κανουν συνεχως φωλια.

Link to comment
Share on other sites

Για την σωστή λειτουργία του βιολογικού φίλτρου, όλο το νερό του ενυδρείου πρέπει να κάνει κύκλο μέσα από το φίλτρο 4-6 φορές την ώρα. Από κει και πέρα υπολογίζετε λίτρα, κυκλοφορητή και βλέπετε την ελάχιστη ροή που θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...