Jump to content

Κατεψυγμένη τροφή


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σύμφωνα με την γνώμη σας και την εμπειρίας σας πόσο συχνά μπορούμε να ταΐζουμε τα ψάρια μας με κατεψυγμένη τροφή; :blush: Όχι μόνο μ’ ένα είδος αλλά με τρεις – τέσσερις διαφορετικές τροφές κατεψυγμένες.

Ευχαριστώ. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ταιζεις σχετικα συχνα εαν και εφοσον κρατας 1-2 κανονες,που ειναι ,οτι το ταισμα θα ειναι ποσοτικα λιγο,οσο θα καταναλωθει εντος 2-3 λεπτων,και πιστασ το προγραμμα αλλαγων νερου.αν τα ακολουθησεις αυτα,ολα θα πανε ρολοι,και θα μπορεις να ταιζεις,ας πουμε 4-5 φορες την βδομαδα διαφορετικες κατεψυγμενες τροφες της επιλογης σου.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε klaz, να σε ρωτήσω, θεωρείς τι κατεψυγμένες τροφές καλύτερη λύση (για τα ψάρια πάντα, όχι για την ευκολία μας) από τις κοινές, σε στυλ flakes ας πούμε;

Έχω μια αμφιβολία γι αυτές, μήπως περιέχουν τίποτα παράσιτα που μπορεί να αποβούν μοιραία για τα ζωντανά, γι αυτό και δε θα τις πρότεινα σε κάποιον. Το ίδιο και με τις αποξηραμένες ζωντανές τροφές, όπως τα bloodworms.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τροφές καταψυγμένες άριστης ποιότητας χωρίς παράσιτα και παθογόνους οργανισμούς. Το ρίσκο υπάρχει μόνο σε τροφές αμφιβόλου ποιότητας και στο τουπιφεξ.

Γνωρίζω άτομα που τρέφουν τα ψάρια τους εξολοκλήρου με καταψυγμένη τροφή. Όλα εξαρτώνται από το πορτοφόλι μας. Αν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να αγοράζουμε καλή ποιοτικά τροφή για καθημερινή χρήση.

Επίσης γνωρίζω άτομα τοποθετούν την τροφή σε αυτοσχέδιο αποστειρωτή χρησιμοποιώντας μια UV λάμπα για αποστείρωση.

Προσωπικά εγώ ανατρέφω αρτέμια της μεγαλώνω στο μάξιμουμ και μετά της βάζω στην κατάψυξη το καλοκαίρι το ίδιο κάνω και με της προνύμφες κουνουπιών βγάζω έξω ένα βαρέλι με καθαρό νερό και αφήνω την φύση να κάνει τα υπόλοιπα .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ταιζω τρεις φορες την ημερα απο τις οποιες την πρωτη τους δινω τροφη σε μορφη γκρανουλατ και τις επομενες δυο ταιζω κατεψυγμενες,αλλα παντα τα γευματα τους πικοιλουν μεταξυ τους.κανονικα θα ηθελα να δινω μονο κατεψυγμενες τροφες αλλα επειδη που και που λοιπω απο το σπιτι για μερικες μερες τοτε μπαινει σε λειτουργεια η αυτοματη ταιστρα με γκρανουλατ οπου τα ψαρια πρεπει να γνωριζουν και να τρεφονται μαυτη αρκετο καιρο πριν.Με τον ιδιο τροπο ταιζω τους Δισκους αλλα την ιδια μεθοδο χρησιμοποιω και στο θαλασσινο

που εστησα προσφατα.

*Φυσικα ταιζουμε παντα με μετρο κι οχι με το κιλο! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να αγοράζουμε καλή ποιοτικά τροφή για καθημερινή χρήση.

Όταν λες καλή ποιοτικά τροφή εννοείς κάποιες συγκεκριμένες μάρκες ή απλά συσκευασμένες και όχι χύμα(δεν ξέρω αν υπάρχουν);

Συγνώμη αν ρωτάω κάτι χαζό :(:blink: αλλά δεν γνωρίζω, απλά παίρνω σαν παράδειγμα τις τροφές που δίνουμε στα υπόλοιπα ζώα. Πως τις συγκρίνουμε;

Για να καταλάβεις τι εννοώ στον σκύλο μου δίνω μόνο μια μάρκα ξηράς τροφής όπως και στα γατιά μου επίσης, επειδή το έχω ψάξει και είναι η μόνη που δεν περιέχει καλαμπόκι(=άχρηστο) αλλά ρύζι, όπως και άλλα πράγματα απλά σου έφερα ένα παράδειγμα. :buttrock:

Τώρα στις καταψυγμένες τροφές για τα ψάρια τι πρέπει να κοιτάω, ελέγχω; :blush::(

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καλή ποιοτικά τροφή εννοείς κάποιες συγκεκριμένες μάρκες ή απλά συσκευασμένες και όχι χύμα(δεν ξέρω αν υπάρχουν);

Kristi την απαντηση την εδωσες μονη σου υπαρχουν κατεψυγμενες τροφες απο κάποιες συγκεκριμένες μάρκες

οπου εχουν υποστει την απαραιτητη προεργασια ωστε να μην διατρεχουν κανενα κυνδινο τα ψαρια μας,ενω υπαρχουν και καποιες αλλες που ουτε μαρκα αναγραφεται,ουτε ημερομηνια ληξης ουτε τιποτα.Εγω προτειμω

τις επωνυμες κι ας ειναι λιγο ποιο ακριβες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! :buttrock::blush::blink:

Να ρωτήσω και τώρα και κάτι άλλο, οι κατεψυγμένες τροφές αφήνουν περισσότερα κατάλοιπα στο νερό ή όχι. Θα πρέπει να κάνω μεγαλύτερες αλλαγές νερού; Όχι ότι με πειράζει απλά ρωτάω για να ξέρω και να μην κάνω λάθος. Στα 400l κάνω αλλαγή νερού 100l την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τις ξεπλενεις πριν τις ριξεις στο ενυδρειο δεναφήνουν περισσότερα κατάλοιπα στο νερό απο τις αλλες τροφες,μπορω μαλιστα να πω πως ειναι καλυτερες για το λογο πως δεν θα ανεβασει Νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τροφές καταψυγμένες άριστης ποιότητας χωρίς παράσιτα και παθογόνους οργανισμούς. Το ρίσκο υπάρχει μόνο σε τροφές αμφιβόλου ποιότητας και στο τουπιφεξ.

Τι έχει το tubifex?

Προχτες πήρα ενα κουτάκι για τα lifalili μου.

Link to comment
Share on other sites

Το τουπιφεξ είναι ένα σκουλήκι που ζει κυριολεχτικά σε βούρκο και βρόμικα στάσιμα νερά γεμάτα με ένα σωρό παθογόνους οργανισμούς, παράσιτα κτλ. Συνήθως αυτή που το εκτρέφουν δεν τηρούν αυστηρούς κανόνες καθαριότητας. Για αυτό το φοβάμαι. Αλλιώς σαν τροφή είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το τουπιφεξ είναι ένα σκουλήκι που ζει κυριολεχτικά σε βούρκο και βρόμικα στάσιμα νερά γεμάτα με ένα σωρό παθογόνους οργανισμούς, παράσιτα κτλ.

Άρα πρέπει να τα αποφεύγουμε; Πώς μπορούμε να ήμαστε σίγουρη ότι είναι καθαρά;

Link to comment
Share on other sites

στα αποξηραμένα δεν έχεις πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...