Jump to content

Αμμος ή χαλίκι


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, θελω να ρωτησω κατι, αλλα δε ξερ που κ ποιον.Η πωλητρια μου εδωσε και αμμο και χαλικι. Ειναι σωστο αυτο?Ποιο τοποθετουμε πρωτα? Γιατι ολοι μιλανε στα κειμενα του για αμμο ή για χαλικι?

Α, επισης θελω να βαλω φυτα (αν τα καταφερω μεχρι εκει!)

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βάλεις φυτά, καλύτερα να δεις για κάποιο ειδικό υπόστρωμα για φυτά - δεν είναι απαραίτητο, αλλά είναι σημαντικό πλεονέκτημα.

Πάντως δεν μου φαίνεται καλή ιδέα να ανακατέψεις άμμο και χαλίκι. Σε λίγο θα βρεθεί η άμμος κάτω και το χαλίκι πάνω, άρα γιατί να βάλεις και τα 2?

Η άμμος γενικά δυσκολεύει την κατάσταση με τις ρίζες των φυτών γιατί δεν αφήνει τόσο καλή κυκλοφορία νερού όσο ένα χαλίκι μερικά χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε έδωσαν υπόστρωμα και μετά σου είπαν να βάλεις από πάνω του χαλίκι και εσύ νομίζεις ότι είναι σκέτη άμμο. Η να σε ρωτήσω αλλιώς η συσκευασία της άμμου τη γράφει πάνω;

Πάντως εάν ανακατέψεις το χαλίκι με την άμμο δεν είναι και ότι καλλίτερο.

Τρις επιλογές έχεις ή υπόστρωμα με χαλίκι ή σκέτο χαλίκι ή σκέτη άμμο ( και μια διευκρίνιση η σκέτη άμμο δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στα φυτά και το ρίζωμα τους μάλλον θετικές έχει).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε έδωσαν υπόστρωμα και μετά σου είπαν να βάλεις από πάνω του χαλίκι και εσύ νομίζεις ότι είναι σκέτη άμμο. Η να σε ρωτήσω αλλιώς η συσκευασία της άμμου τη γράφει πάνω;

Πάντως εάν ανακατέψεις το χαλίκι με την άμμο δεν είναι και ότι καλλίτερο.

Τρις επιλογές έχεις ή υπόστρωμα με χαλίκι ή σκέτο χαλίκι ή σκέτη άμμο ( και μια διευκρίνιση η σκέτη άμμο δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στα φυτά και το ρίζωμα τους μάλλον θετικές έχει).

A, ευχαριστω πολυ παιδια, δεν ειχα δει τις απαντησεις σας. ΠΟια λυση απο τις 3 να ακολουθήσω? Με αμμο που εχω ηδη? Μετα βαζω το φιλτρο να δουλευει και ριχνω λιγο ψαροτροφη για να τρωνε τα βακτηριδια? Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

[Μήπως σε έδωσαν υπόστρωμα και μετά σου είπαν να βάλεις από πάνω του χαλίκι και εσύ νομίζεις ότι είναι σκέτη άμμο. Η να σε ρωτήσω αλλιώς η συσκευασία της άμμου τη γράφει πάνω;

Πάντως εάν ανακατέψεις το χαλίκι με την άμμο δεν είναι και ότι καλλίτερο.

Τρις επιλογές έχεις ή υπόστρωμα με χαλίκι ή σκέτο χαλίκι ή σκέτη άμμο ( και μια διευκρίνιση η σκέτη άμμο δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στα φυτά και το ρίζωμα τους μάλλον θετικές έχει).

A, ευχαριστω πολυ παιδια, δεν ειχα δει τις απαντησεις σας. ΠΟια λυση απο τις 3 να ακολουθήσω? Με αμμο που εχω ηδη? Μετα βαζω το φιλτρο να δουλευει και ριχνω λιγο ψαροτροφη για να τρωνε τα βακτηριδια? Σωστα?

Η αμμος (που μου δωσανε) ειναι σε σακκουλα 5Kg, ιδια με αυτη που εχει το χαλικι. Δε γραφει τιποτα πανω. Μια κλειστη σακκουλα....

Link to comment
Share on other sites

Αν δε γράφει τίποτα, μάλλον δεν είναι υπόστρωμα για φυτεμένο ενυδρείο.

Αφού σκοπεύεις να βάλεις φυτά, αξίζει να το ψάξεις λίγο για υπόστρωμα τώρα που δεν έχει ακόμα στηθεί το ενυδρείο, γιατί μετά δεν αλλάζουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...