Jump to content

SERA NITRIVEC


Recommended Posts

Όπως γράφει το μπουκάλι απέξω διασπά την αμμωνία,προσθέτει βακτήρια και μειώνει τα νιτρικά.

Σε ένα φρεσκοφυτεμένο ενυδρείο μπορεί να γίνει χρήση για καλλύτερη διάσπαση της αμμωνίας και περισσότερη αύξηση των βακτήριων ;;

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι τα ψάρια λέει θα πρέπει να μπούνε μετά 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο είναι στρωμένο δεν χρειάζεσαι κανένα σκεύασμα.

Ο κύκλος του αζώτου αναλαμβάνει να κάνει όλη την δουλειά.

Βαγγέλη οι μετρήσεις σου είναι ΟΚ; τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Η αυξηση των βακτηριδίων αν δεν με απατά η μνήμη μου είναι εκθετική πρόοδος, επομένως η αυξηση είναι άμεση και σύντομη.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο είναι στρωμένο δεν χρειάζεσαι κανένα σκεύασμα.

Ο κύκλος του αζώτου αναλαμβάνει να κάνει όλη την δουλειά.

Βαγγέλη οι μετρήσεις σου είναι ΟΚ; τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Η αυξηση των βακτηριδίων αν δεν με απατά η μνήμη μου είναι εκθετική πρόοδος, επομένως η αυξηση είναι άμεση και σύντομη.

7034[/snapback]

Νίκο καλή σου μέρα....

Οι μετρήσεις μου εκτός της αμμωνίας είναι οκ.

Και λέω εκτός της Αμμωνίας γιατί με κείνο το ρημάδι το χρώμα που βγάζει δεν είμαι σίγουρος ότι είναι 0. Έχω την εντύπωση ότι τσιμπάει κάτι.

Βέβαια θα πώ και την αμαρτία μου το χω ψιλοφορτώσει το ενυδρείο :busted_cop: και γι αυτό αναρωτιέμαι αν με το nitrivec μειώνω όσο μπορώ περισσότερο την Αμμωνία.

Σε συνάρτηση βέβαια και με αρκετά φυτά που αναπτύσονται καλώς μέχρι τώρα και βοηθάνε την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να βάζεις όσο το δυνατόν λιγότερα χημικά σκευάσματα στο ενυδρείο σου. Αν δεν είσαι σίγουρος για την αμμωνία σου κάνε αλλαγή νερού και στο σημείο που δεν βλέπεις καλυτέρευση πρόσθεσε κάτι σε φυτικό προϊόν, όπως το StopAmmo της Prodibio.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να βάζεις όσο το δυνατόν λιγότερα χημικά σκευάσματα στο ενυδρείο σου. Αν δεν είσαι σίγουρος για την αμμωνία σου κάνε αλλαγή νερού και στο σημείο που δεν βλέπεις καλυτέρευση πρόσθεσε κάτι σε φυτικό προϊόν, όπως το StopAmmo της Prodibio.

7038[/snapback]

Καλά τα λές Γιάννη αλλά δεν μπορώ να βρώ πουθενά αυτές τις ρημάδες τις αμπούλες. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στα όρια της μμετρήσιμης αμμωνίας δηλ. έχω-δεν έχω, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το φίλτρο θα αναλάβει τα υπόλοιπα. Είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στα όρια της μμετρήσιμης αμμωνίας δηλ. έχω-δεν έχω, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το φίλτρο θα αναλάβει τα υπόλοιπα. Είσαι έτοιμος.

7040[/snapback]

κα εγω αυτό πιστεύω.

Κανε μετρηση αμμωνίας στο νερό της βρύσης ... μήπως έχεις το ίδιο αποτέλεσμα...;

Link to comment
Share on other sites

99,99 % το αποτέλεσμα είναι 0

πρίν πάρεις κάποιο υγρό καλύτερα πάρε ένα test με μεγαλύτερη ακρίβεια.

κατά την γνώμη μου δεν έχεις ανάγκη να ρίξεις τίποτα μέσα στον ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

97lt μικτό, Φίλτρο EHEIM 2213, Φωτισμός 2x24W με ανακλαστήρα, DIY Co2.

Φυτά : Alternanthera reineckii, Anubias afzelii, Anubias barteri, Bacopa monnieri, Bacopa myriophylloides, Cabomba aquatica, Ceratophyllum Demersus, Echinodorus latifolius, Eleocharis parvulus, Gymnocoronis spilanthoides, Hygrophila difformis, Lagarosiphon major, Lysimachia nummularia, Riccia fluitans, Rotala macrandra, Rotala wallichii, Vesicularia dubyana.

Ψάρια : 3 Colisa lalia, 2 Corydoras paleatus, 8 Paracheirodon innesi, 4 Poecilia reticulata, 7 Rasbora heteromorpha, 1 Trichogaster leeri, 2 Xiphophorus maculatus.

Ασπόνδυλα : 3 Caridina Japonica, 1 Pomacea bridgesii......>>>>>>>>>>>>>>>>

με το συγκεριμενο στησιμο (( φυτων)) ειναι λιγο απιθανο να εχεις προβλημα αμμωνιας...

απλα κανε λιγο μεγαλυτερες αλλαγες νερου (( αντι25 λιτρα αλλαζε 35)) την εβδομαδα να αναεωνεις ετσι ποιο γρηγορα τα ολιγοστοιχεια που καταναλωνουν τα φυτα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...