Jump to content

Help!!!!!! Αναγνώριση


LARISEOS

Recommended Posts

rogeophagus ramirezi

Σας παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας

τη είναι....... Αρσενικό η θηλυκό?

Πως ξεχωρίζονται

και

θα ήθελα να μάθω περισσότερα ----- που μπορώ να κοιτάξω?

( :busted_cop: sorry Δεν μπορώ να ανεβάσω Φώτο ….. αν θέλει κάποιος μπορώ να την στείλω με e-mail )

Έγινε επεξεργασία - LARISEOS
Link to comment
Share on other sites

Ιδού και οι φωτό :busted_cop:

post-190-1134137875_thumb.jpg

post-190-1134137893_thumb.jpg

post-190-1134137903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προκειτε για πανέμορφες μικρές κιχλίδες από βενεζουέλα ή κολομβία.

Στις φώτο 1 και 3 μάλλον πρόκειτε για αρσενικά

Αν θες πληροφορίες για αυτό το είδος μπορείς να βρείς

Link 1

Link 2

Link 3

Link 4

Όσο για την φωτογραφία 2 κάτι μου φέρνει σε Bolivian Ram(Microgeophagus altispinosa) χωρίς να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Η 1 και 3 είναι ένα αρσενικό Microgeophagus Ramirezi.

Μπορείς να βάλεις καλύτερη φωτό για το άλλο ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, παιδία :busted_cop: .

τα έχω 3-4 μέρες και έχω ξετρελαθεί. Αλλά να σας πω. Τα 2 μου είπατε πως είναι αρσενικά στην 1-3 Φώτο. Τα αλλά 2 στην 2 Φώτο δεν είναι θηλυκά Microgeophagus Ramirezi??? Θα ξαναστείλω καλύτεροι Φώτο… Άρα δεν είναι ζευγάρια ??? :busted_cop: οχ με στεναχωρείτε, και εγώ τα πυρρά για τέτοιων σκοπό :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - LARISEOS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, παιδία :busted_cop:  .

τα έχω 3-4 μέρες και  έχω ξετρελαθεί. Αλλά να σας πω. Τα 2 μου είπατε πως είναι αρσενικά στην 1-3 Φώτο. Τα αλλά 2 στην 2 Φώτο δεν είναι θηλυκά  Microgeophagus Ramirezi??? Θα ξαναστείλω καλύτεροι Φώτο… Άρα δεν είναι ζευγάρια ??? :busted_cop: οχ με στεναχωρείτε, και εγώ τα πυρρά για τέτοιων σκοπό  :thumbup:

7068[/snapback]

δυστηχως αυτα στην 2 φωτο ειναι τα volibian ramirezi.....

Aρκετοι την εχουν πατησει γιατι ορισμενοι τα πουλανε για Μ.RAMIREZI...

οι διαφορες ειναι εμφανεις δεν εχουν τα χρωματα που εχουν τα M.ramirezi.....

και σε μεγαθος ειναι λιγο ποιο μεγαλα..

Έγινε επεξεργασία - DR.JEKYL
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Γιάννης, φέρνουν περισσότερο σε Bolivian Ram(Microgeophagus altispinosa), κοίτα εδώ http://www.thekrib.com/Apisto/P-altispinosa.html

Εκτός αν πράγματι είναι Microgeophagous ramirezi και δεν έχουν πάρει ακόμα τα χρώματά τους. Χρειάζεται μια καλύτερη φωτογραφία του πλαϊνού τους για να σου πώ με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Θοδωρή . μάλλον την πάτησα σαν αγράμματος(νέος) το ένα θηλυκό μου μοιάζει λίγο. Το άλλο δεν το βλέπω να είναι. Θα σου στείλω Φώτο (καθαρές) και με ευκρίνεια και ξεχωριστά το καθένα . άντε να δούμε τη θα κάνω. Είπα και εγώ θα είναι οκ τα ζευγαράκια μου….αλλά μπαααααα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικά είναι Microgeophagus ramirezi. Αν ο καταστηματάρχης τα είχε στο ίδιο τανκ με τα θυληκά, μου φαίνεται παράξενο να είναι άλλο είδος. Λίγο υπομονή μήπως τελικά δεν έχουν πάρει τα χρώματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μόνο που βλέπω εγώ είναι ότι στα μάτια τον θηλυκών δεν έχει κόκκινο κύκλο. .άρα να αρχίζω να πιστεύω πως δεν είναι Microgeophagous ramirezi???

Link to comment
Share on other sites

Νέες φωτό από τον Lariseo

"Eλπίζω να είναι πιο καθαρές"

post-190-1134239701_thumb.jpg

post-190-1134239747_thumb.jpg

post-190-1134239794_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως αυτα στην 2 φωτο    ειναι τα volibian ramirezi.....

Aρκετοι την εχουν πατησει γιατι ορισμενοι τα πουλανε για Μ.RAMIREZI...

οι διαφορες ειναι εμφανεις δεν εχουν τα χρωματα που εχουν τα M.ramirezi.....

και σε μεγαθος ειναι λιγο ποιο μεγαλα..

7069[/snapback]

Ο Μάνθος το είχε πιάσει με την πρώτη (ο παλιός είναι αλλιώς). Δυστυχώς είναι Microgeophagus altispinoza (volibian ramirezi).

Link to comment
Share on other sites

Ο Μάνθος τελικά το κατάλαβε άμεσος. Αλλά……εγώ τη να κάνω τώρα??? Που θα βρω θρυλικά Microgeophagous ramirezi??? Έκανα μια βόλτα στους ενυδρειαδες. Αλλά τίποτα!!!!

Πάντως εσείς με ενημερώσατε άμεσος. Το καλό το κάνατε και ας μην μου άρεσε εμένα

:busted_cop: Άρα το μόνο που μου μένει είναι να ρωτήσω εδώ αν έχει κανείς για δόσιμο 2 θηλυκά Μ.Ramirezi……

Όποιος έχει για δόσιμο- ανταλλαγή- πώληση ας με ενημερώσει.. :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - LARISEOS
Link to comment
Share on other sites

αυτο το << παλιος >> την να πω με σκλαβωνει ....

που να ηξερες τι σημαινει αυτο σε απωλειες ψαριων (( οταν δεν υπηρχε και το ιντερνετ να διαβαζουμε και να παραγγελνουμε και κανα βιβλιο να ξεστραβοθουμε))... αστα να πανε.....

τελος παντων στο θεμα μας..

ερωτηση κρισεως δεν μπορεις να τα δωσεις πισω απο εκει που τα πηρες????

αν οχι δωστα σε κανα φιλο και κανε υπομονη μεχρι να βρεις θυληκα...

και σου λεω να τα δωσεις μονο και μονο γιατι αν τα κρατησεις θα καταναλωνουν το χωρο που θα επρεπε να εχουν τα κανονικα θυληκα,,,,...

Έγινε επεξεργασία - DR.JEKYL
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω. Δεν χαίρω αν πρόσεξες παραπάνω τη ρώτησα…..( Άρα το μόνο που μου μένει είναι να ρωτήσω εδώ αν έχει κανείς για δόσιμο 2 θηλυκά Μ.Ramirezi……

Όποιος έχει για δόσιμο- ανταλλαγή- πώληση ας με ενημερώσει.. εδώ Λάρισα δεν βρήκα προς το παρόν τίποτα. Όλη μου δείχνουνε σαν αυτά που έχω και επιμένουνε .

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις λογο κεκτημενης ταχυτητας δεν ειδα οτι το ειχες γραψει.........

ολοι αυτο σου λενε και επιμενουνε???

κανε και εσυ μια εκτυπωση απο το ιντερνετ με τις φωτο του volivian ram και του κανονικου ραμιρεζι ,,που να εχει και το ονομα του καθενος και δωστους της να τις φανε εμ,.......

Link to comment
Share on other sites

Το έχει κάνει είδη αυτό φιλαράκο. Θα το δήξω αύριο και θα τους ανοίξω τα μάτια. Να μάθουνε και αυτη 5 πράγματα για τα ψαριά…γιατί μόνο να πουλάνε ξέρουνε. Και άσε τους πελάτες να τρέχουνε μετά. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ …. και τα έχει για δόσιμο- ανταλλαγή- πώληση. Ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...