Jump to content

Να αλλαξω φιλτρο?


Recommended Posts

Καλημερα,

ας μου πει καποιιος αν ειναι καλη ιδεα να παω στο πετ σοπ και να αλλαξω την αμμο και το φιλτρο (ΕΗΕΙΜ 2206) με εξωτερικο φιλτρο?

Για ενα ενυδρειο 0,55*0,30*0,42 =72λιτρα. Θα βαλω χαλικι, ειναι καλυτερα απο οτι καταλαβα . Χαλικι με υποστρωμα για φυτεμενο ενυδρειο.

Σωστα? :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς το εξωτερικό έχει πλεονεκτήματα έναντι του εσωτερικού. Το 2211 σε καλύπτει πλήρως όσο για το χαλίκι η άμμο όλα είναι εξίσου καλά, είναι θέμα γούστου μόνο εάν αποφασίσεις να έχεις άμμο δεν θα βάλεις υπόστρωμα.(δεν χρειάζεται)

Link to comment
Share on other sites

O Klaz μου ελεγε πως κανει περιπου 90 ευρω! Ειναι πολυ ακριβο. Θα βολευτω με αυτο που εχω μαλλον.... :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

O Klaz μου ελεγε πως κανει περιπου 90 ευρω! Ειναι πολυ ακριβο. Θα βολευτω με αυτο που εχω μαλλον.... :angry2::thumbup:

επειδη δημιουργουνται και διαφορες παρεξηγησεις με τον γραπτο λογο,να ενημερωσω τον φιλο και συναδελφο χρηστο,οτι εχω ηδη μιλησει με την φιλη μας,και οτι οταν ρωτηθηκα περιπου για την τιμη ενος εξωτερικου φιλτρου,εδωσα μια ενδεικτικη τιμη για το eheim 2213,και οχι για το 2211 που αναφερθηκε..

ευχαριστω. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το 2211 και άλλο το 2213 εννοείτε το ένα είναι πιο φθηνό από το άλλο.

Επειδή μιλάς για φυτεμένο ενυδρείο με 72 λίτρα μικτά και καθαρά υπολογίζω περίπου το πολύ 60 λίτρα. Το 2211 έχει μια ισχύει 300λlit./h που πάει να πει ο όγκος του νερού σου θα ανακυκλώνετε 5 φορές την ώρα, είσαι υπέρ κλαημένος λοιπόν με το 2211.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...