Jump to content

αστακοι γλυκου νερου


Recommended Posts

θελω γνωμες για αγορα κοκκινου η μπλε αστακου σε ενυδριο με ημιαγρια ψαρια και ζωντανα φυτα

Link to comment
Share on other sites

η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καθε ειδους αστακοι γλυκου νερου ΔΕΝ πρεπει να μπαινουν μαζι με αλλα ψαρια, πολυ απλα γιατι αργα ηγρηγορα θα τα επιτεθουνε και θα τα φανε...αλλα μονοι τους σε species τανκ,οπου θα μπορουμε αφοβα να τους διατηρουμε χωρις προβληματα...

το φανταζομαι ηδη σε ενα ενυδρειακι φυτεμενο....νομιζω θα ειναι πολυ ομορφο θεαμα..!!!

Link to comment
Share on other sites

η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καθε ειδους αστακοι γλυκου νερου ΔΕΝ πρεπει να μπαινουν μαζι με αλλα ψαρια, πολυ απλα γιατι αργα ηγρηγορα θα τα επιτεθουνε και θα τα φανε...αλλα μονοι τους σε species τανκ,οπου θα μπορουμε αφοβα να τους διατηρουμε χωρις προβληματα...

το φανταζομαι ηδη σε ενα ενυδρειακι φυτεμενο....νομιζω θα ειναι πολυ ομορφο θεαμα..!!!

οι πιο πολυ ετσι λενε σημερα ακουσα μια αποψη οτι οι κοκκινοι ζουνε με ψαρια αρμονικα γιαυτο ρωταω γιατι το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα οχι θα σου ελεγα φιλε μου...παιρνεις ρισκο,γιατι εαν θα ειναι καλοταισμενος οκ,πιθανοτατα θα ειναι ειρηνικος,αλλα.......

και επειδη υπαρχει το ''αλλα'',καλυτερα να το αποφυγεις..

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα οχι θα σου ελεγα φιλε μου...παιρνεις ρισκο,γιατι εαν θα ειναι καλοταισμενος οκ,πιθανοτατα θα ειναι ειρηνικος,αλλα.......

και επειδη υπαρχει το ''αλλα'',καλυτερα να το αποφυγεις..

και 1 αλλο προβλημα ειναι οτι εχω 3 cory και 2 γλυφτες και ειναι ολο κατω και φοβαμαι μην τα χτυπησει οπως επεισης και τα clow

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ασε καλύτερα

Και εγω το πρωτο μου 60αρι για αστακους το πήρα αλλά δεν αντεξα και εβαλά και λίγα guppakia.Το αποτελεσμα στην καλύτερη ψαλιδιασμένες ουρές.Στη χειρότερη δεν τα έβρισκα καν.Ασε που τρώγανε κανονικά ταμπλέτες κάθε μέρα

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μου πει την επιστημονική ονομασία των μπλε ή κοκκινων αστακών(για γλυκό νερό) ή κάποιο site για να δω φωτο και να δω σε τι διαστάσεις και με τι συνθήκες θα πρέπει να είναι το ενυδρείο που θα μπουν?

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε τα παρακατω:

Cherax quadricarinatus

Procambarus clarkii

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει μια φορά ένα μικρό κόκκινο (ήταν η λ@λ@κια της στιγμής) και όταν το έβαλα στο ενυδρείο ήταν φοβισμένο, πήγε και κρύφτηκε.Την άλλη μερα το πρώϊ ενάς pleco μόνο κεφάλι και ουρά είχαν μείνει και τον βρήκα να έχει βάλει και το γατοψαρο στο μάτι. Το χαρισα την ίδια μέρα.

Εγω λέω ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.... :thumbup: έχω και εγώ και σκέφτομαι να τον κανω...βραστό.... :)

έχει τσιμπήσει πολλές ουρές από ψαράκια.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εμενα μου εφαγαν 3 ψαρια και τους εδωσα δεν το συνηστω.

Τι ενυδρειο χρειαζονται για να μεινουν μονοι τους ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μπλε εδώ και ενάμιση μήνα περίπου , την πρώτη μέρα μου χτύπησε ένα σεβερουμ από εκεί κι έπειτα τίποτε, αλλά αν και τον ταΐζω δυο φορές την ημέρα πάντα υπάρχει κόντρα με τα ψάρια βυθού κυρίως τα πλεκο που είναι μεγαλύτερα και τον κοντράρουν εκεί πάνω ψαλιδίζονται και κάποιες ουρές, πιστεύω πιο πολύ οι καυγάδες γίνονται την ώρα του φαγητού όταν πέφτουν μέσα οι ταμπλέτες , παρά λόγω πείνας ,είναι θέμα ανταγωνισμού με τα ψάρια που κινούνται στον ίδιο χώρο στο βυθό, πάντως τα μικρότερα ψάρια κινδυνεύουν, έχω δει ενυδρείο με αστακούς με μεγάλα γκουραμι και καρχαριάκια ίσως με τα μεγάλα ψάρια να μην υπάρχει πρόβλημα, νομίζω δυο τρις αστακοί σε ένα ενυδρείο μόνοι τους θα ήταν καλή ιδέα

Link to comment
Share on other sites

ενα σπισις ενυδρειο 60-70 λιτρων φιλοξενει ενα ζευγαρι νομιζω ανετα(μπορει και να κανω λαθος,αμα κανω σας παρακαλω διορθωστε με)

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει κι εγω καποια στιγμη εναν κοκκινο αστακο, που αν και μικρος τη δευτερη μερα εσωσα τον pleco απο του χαρου τα δοντια, καθως τον είχε πιασει απο την ουρα τον αναποδογύρισε! Την επομενη πηρα ενα ενυδρείο μονο γι΄ αυτον και εβαλα κι εναν ακομα. Αλλαζουν κελυφος συνεχως και αναπτυσσονται ραγδαια. Και σ΄αυτη τη φαση ο ενας ετρωγε τον αλλον αν και υπηρχαν κρυψωνες. Στο τελος μου εμεινε ενας ο οποιος σε χρονο ρεκορ εγινε ετοιμος για βρασιμο και τον γύρισα πίσω.. Και ησύχασα...............

Και δεν κινδυνευουν μονο τα ψαρια βυθου. Ανεβαινουν πανω σε αντικειμενα τεντωνουν τις δαγκανες και .....καλη τους όρεξη..........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eγώ πάλι ενθουσιάστηκα βλέποντας έναν κόκκινο μικρούλη αστακό στο pet shop που πηγαίνω και επειδή φοβήθηκα με όλα αυτά που έχω διαβάσει να τον βάλω σε κάποιο από τα άλλα ενυδρεία, του ετοίμασα prive κατοικία σ΄ένα 30λιτρο ενυδρείο που είχα. Τον έβαλα χθες στο σπίτι του. Σήμερα μου φάνηκε να έχει προσαρμοστεί τελείως -χθες κρυβότανε συνέχεια μέσα στην κρυψώνα του- και τίμησε με ιδιαίτερο ενθουσιασμό την παστίλια του φαγητού του. Αψογο και αυτό το ενυδρειάκι, πάει, δε νομίζω ότι χωράει άλλο στο σπίτι!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου.πολυ σωστα εκανες.!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν ο αστακούλης μου, άλλαξε κέλυφος! Εμεινε εξαφανισμένος για καμιά 10αριά μέρες, χωμένος μέσα στην κρυψώνα του, και η μόνη κατανάλωση τροφής που έκανε, ήταν του παλιού κέλυφους.

Εχθες έκανε ηρωική εμφάνιση και ήταν ένας κούκλος! Σα να μεγάλωσε κιόλας μου φάνηκε. Αρχισε ξανά να τρώει κανονικά και είναι ιδιαίτερα κινητικός! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα βάλει και εγώ εναν κόκκινο κάποτε σε ένα ενυδρείο 200lt στην αρχή κρυβότανε σε μία καρύδα που έχω και μάλονε για αυτήν με τα Krimbensis δεν μου έφαγε κανένα ψαράκι αλλα όταν άλλαξε κέλυφος την τρίτη φορά που δεν χόραγε στην κρυψώνα τον χτύπησαν πολύ αγρία οι Krimbensis και ψόφησε αυτό όμως πιστεύω είναι η εξαίρεση στον κανόνα και δεν νομίζω να ξανασυμβεί στα επόμενα 100 χρόνια. :lol:

Link to comment
Share on other sites

post-6014-1201706511_thumb.jpgpost-6014-1201706453_thumb.jpgpost-6014-1201706371_thumb.jpgKαλησπερα και απο εμενα εχω εναν αστακο μπλε αρσενικο εδω και 3 χρονια μαζι με αφρικανες ειναι στα 18cm μαζι με τις δαγκανες και δεν μου εχει πηραξει ποτε ψαρι,ισα ισα πουν τα ψαρια τον πηραζουν αλλα οπως ειναι σαν (αρμα) δεν καταλαβαινει και πολλα.βγαινει μονο για φαγητο και παλιοτερα οταν ειχα φυτα του του αρεσε να το παιζει κυπουρος,εκοβε ολα τα φυλλα.Ισως εχω πεσει σε αστακο (παναγια).
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...