Jump to content

κιτρινισμα νερου


Recommended Posts

Γεια σας και παλι ! Εχω ενα προβλημα το νερο του ενυδριου μου εχει κιτρινισει τι πρεπει να κανω για να το καθαρισω? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις το ενυδρείο;

Έχεις μέσα ξύλα;

Ποιά χημικά χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ανοίγεις τα ΄θέματα στην σωστή κατηγορία για να υπάρχουν περισσότερες και πιο ολοκληρομένες απαντήσεις!

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις το ενυδρείο;

Έχεις μέσα ξύλα;

Ποιά χημικά χρησιμοποιείς;

[/quoteξυλα δεν εχω μεσα στο ενυδριο και το εχω περιπου 3 μηνες χρησιμπποιω μονο αντιχλωριακο οταν αλλαζω νερο . Το φιλτρο ειναι με σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε λίγο ενεργό άνθρακα στο φίλτρο σου, να δεις αν θα καθαρίσει.

Μήπως όμως σου φαίνεται κιτρίνισμα, ενώ είναι πρασίνισμα από "green water" άλγη; Γιατί ρίχνοντας μόνο αντιχλώριο και χωρίς ξύλα, δε βλέπω πως μπορεί να κιτρινίσει το νερό.

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες. Το νερό σου θέλει συχνές αλλαγές, μάλλον είναι άλγη, κάνε και μετρήσεις να δεις αν όλα είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μας δώσεις τις μετρήσεις του νερού!

Επίσης, να πάρεις και να βάλεις στο φίλτρο σου κάποιο βιολογικό υλικό (αν χωράει αν όχι το συζητάμε)!

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις;

Τι και πόσα ψάρια έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μας δώσεις τις μετρήσεις του νερού!

Επίσης, να πάρεις και να βάλεις στο φίλτρο σου κάποιο βιολογικό υλικό (αν χωράει αν όχι το συζητάμε)!

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις;

Τι και πόσα ψάρια έχεις μέσα;

Aλλαγη νερου κανω περιπου καθε 20 μερες . Εχω 10 ψαρια . Μου ειχαν πει να καθαριζω το φιλτρο μεσα στο ενυδριο για να μην χανονται τα βακτηρια μαλλον λαθος ? :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

με νερο του ενυδρειου οχι μεσα.

οταν κανεις αλλαγη το νερο που βγαζεις κρατα το σε εναν κουβα και με αυτο το νερο καθαρισε τα υλικα του φιλτρου σου.!!!!

ποτε μην το καθαρισεις με νερο της βρυσης

Link to comment
Share on other sites

Aλλαγη νερου κανω περιπου καθε 20 μερες . Εχω 10 ψαρια . Μου ειχαν πει να καθαριζω το φιλτρο μεσα στο ενυδριο για να μην χανονται τα βακτηρια μαλλον λαθος ? :buttrock::thumbup:

Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 30% παντα με χρηση αντιχλωριου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 30% παντα με χρηση αντιχλωριου.

:thumbup::angry2: ακριβως αυτο που ειπε ο φιλος stav,και να σου επισημανω πως συνηθως το κιτρινο χρωμα(χωρις να υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο ξυλα),σε συνδιασμο με ασχημη μυρωδια που τυχον αναδυεται απο το ενυδρειο μας ειναι δεικτης οτι πλησιαζει με γοργους ρυθμους ο νουμερο ενα φονιας των ψαριων μας...Η ΑΜΜΩΝΙΑ.... :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...