Jump to content

Απο χαλίκι σε άμμο


Recommended Posts

Καλησπέρα…..

Θα ήθελα την άποψη σας για μια μετατροπή που θέλω κα κάνω στο ενυδρείο μου.

Το έχω στήσει κανονικά άδω και 2 μήνες το έχω setάρει και έχω και 6 ψαράκια μέσα. Σαν ντεκόρ έχω κάποια πλαστικά φυτά.

Κάποια κιούπια και ένα κορμό. Ο πυθμένας του ενυδρείου είναι στρωμένο με χαλίκι γύρο στους 5 με 7 πόντους.

Η μετατροπή που θέλω να κάνω είναι να αλλάξω ολόκληρο το ντεκόρ.

Δηλαδή να αφαίρεση το χαλίκι και να βαλέ άμμο και από τα ψεύτικα πλαστικά φυτά να βάλω κανονικά πραγματικά.

Για να κάνω ολόκληρη αυτή την διαδικασία μιας και δεν το σκέφτηκα να την κάνω από την αρχή. Θα πρέπει να βγάλω τα ψάρια που ήχο και να το κάνω.

Θα πρέπει να αλλάξω κάτι στον τρόπο που φιλτράρω τώρα το νερό.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω ???

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικός

Με εκτίμηση,

Σταμάτης (Sextus)

Link to comment
Share on other sites

Χαίραμε που θέλεις να τοποθετήσεις άμμο στο ενυδρείο σου μιας και είμαι οπαδός της άμμου.

Και αν κρατήσεις κάποιες βασικές αρχές δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την άμμο και η ανάπτυξη των φυτών θα είναι άψογη.

Σαφώς και πρέπει να βγάλεις τα ψάρια από το ενυδρείο και να τα βάλεις σε ένα κατάλληλο μέρος όσο κρατήσει η όλη διαδικασία.

Το όλο μυστικό είναι να βρεις καλή ποιοτική άμμο και όχι όποια και όποια, πρέπει να τηρεί κάποιες βασικές προϋπόθεσης.

Δεν χρειάζεται να βάλεις υπόστρωμα θα έχεις προβλήματα, το πολύ πολύ για αρχή και αυτό μόνο την πρώτη φορά να τοποθετήσεις κάποια στηκ λίπανσης.

Στο φίλτρο δεν χεριάζετε να αλλάξεις τίποτα.

Ότι άλλο θέλεις ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστό σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες σου.

Εχθές το απογευμα πριν δω το reply σου είχα πάει από το Pet Shop που προμηθεύομαι τα περί ενυδρείου να μάθω το κόστος της μετατροπής και μου είπαν ότι δεν μπορώ να βάλω άμμο στο ενυδρείο γιατί θα πρέπει να κάνω ξανά το στήσιμο του ενυδρείου «Μια διαδικασία γύρο στις 2 εβδομάδες» και περά από αυτό μου είπαν να μην βάλω άμμο στο ενυδρείο γιατί θα είναι παρά πολύ δύσκολο το καθάρισμα του ενυδρείου, και τον θα κάνω αλλαγές νερού και θα βάζω την «σκούπα να καθαρίσω» θα μου ρουφήξει και την άμμο και θα την πέτα.

Σαν αρχάριος που είμαι έρχομαι και ρωτάω εγώ.

1. Εάν κρατησω το νερο από το ενυδρειο μου κανω τις οποιες αλλαγες κανω και το ξανα βαλω μεσα θα

εχω καποιο προβλημα ?

2. Εάν βαλω την αμμο πως θα καθαριζω τον βυθο του ενυδρειου με την « σκουπα » ?

3. Μου ειπαν ότι εάν βαλω αμμο και βαλω και πραγματικα φυτα που θελω θα εχω προβλημα με την

αναπτηξη τους γιατι το τριπανι της ριζας «η ακρη της» χωνετε ποιο ευκολα αναμεσα στης πετρες παρα

στην άμμο και δεν θα ριζώνουν και θα χαλάνε.

Ποια είναι η αποψη σου πανω σε όλα αυτά ? ? ?

Σε ευχαρηστω πολύ προκαταβοληκος

Καλό μεσημέρι να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...