Jump to content

Ψιλό βότσαλο Vs Χοντρή άμμος


Recommended Posts

Παίδες καλημέρα.

Έχω στρωμένο τον βυθό με ψιλό βότσαλο (1,5-2 mm) αλλά εκτός του ότι δεν μου πολυαρέσει, επιπλέον πιάνει πολύ βρώμα πάνω του (γλίτσα) για την οποία έχω δοκιμάσει πολλά αλλά δεν παύει να εμφανίζεται (ελάττωμα ταίσματος, πλύσιμο και βράσιμο βυθού, χρήση pleco κλπ).

Σκέφτομαι να αφαιρέσω το βοτσαλάκι και να βάλω σκουρόχρωμη χοντρή άμμο.

1) Θα έχω προβλήματα απο αυτή την αλλαγή;; (π.χ. αλλαγή στην βιολογία του ενυδρείου)

2) Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά;; (Ψιλό βότσαλο vs Χοντρή άμμος).

3) Κατά πόσο ισχύει το ότι βουλώνουν τα φίλτρα απο την άμμο;; Μιλάμε για παντός τύπου άμμο ή μόνο για την πολύ ψιλή;; Όταν λέμε συχνά.....δηλαδή πόσο συχνά;;

Να τονίσω ότι το ενυδρείο δεν είναι φυτεμένο έχω μόνο πέτρες μέσα και τα ψάρια που φιλοξενούνται είναι ημιάγρια μετρίου μεγέθους (Oscar, rivoulatous κλπ). Επίσης η φίλτρανση και η κυκλοφορία του νερού είναι παραπάνω απο αρκετή ( Εσωτερικό + εξωτερικό φίλτρο).

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να βρεις ενα πολυ ωραιο λεπτοκοκκο χαλαζιακο χαλικι.νομιζω οτι θα ηταν ιδανικο για τα ψαρια σου(και οπτικα και λειτουργικα).

δεν μας αναφερεις βεβαια ακριβως ποια ειναι τα φιλτρα σου...

πιστευω οτι αυτη η βρωμα που αναφερεις εχει να κανει με αυτο που ζητας σε προηγουμενο σου ποστ....

καμμια φορα και ολα τα φιλτρα του κοσμου να εχουμε,ΠΡΕΠΕΙ να τσεκαρουμε και την ιχθυοφορτιση,καθως και το μεγεθος των ψαριων μας....για σκεψου το λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφέρω βρώμα δεν είναι άλγη αλλά γλίτσα.

Το ενυδρείο είναι 80 άρι της Juwel με το εσωτερικό εργοστασιακό φίλτρο + ένα εξωτερικο fluval 205.

Δηλαδή είναι πιθανό η γλίτσα να εμφανίζεται λόγω του ότι έχω 3 ψάρια που ναι μεν είναι ακατάλληλα για τα λίτρα μου αλλά είναι ακόμη μικρά;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η ''γλιτσα'' που λες εχει να κανει κυριως με 2 παραγοντες..

1)οχι συχνες αλλαγες νερου..και

2)υπερβολικη,η και κακη ποιοτητα τροφης...

νομιζω οτι αν εκανες ενα τεστ νιτρικων,ισως να εκανες νεο πανελληνιο ρεκορ!!(και λιγο χιουμορ δεν βλαπτει..).

ισως να ειναι ενα απο τα 2 ,η εστω συνδιασμος τους.

Link to comment
Share on other sites

Για τροφή χρησιμοποιώ

JBL Novo Bel

241_1917_3014000_1.jpg

και JBL Novo Grano Color

236_1392_3010500_1.jpg

Τα νιτρικά είναι 0 σύμφωνα με το Stripe Test Kit της JBL και με το υγρό της Sera.

Όσον αφορά το τάισμα, δεν νομίζω να ταίζω πολύ καθώς δεν μένει καθόλου στον πάτο. (Είναι πολύ λαίμαργα τα άτιμα..!!)

Να τονίσω ότι το τάισμα γίνεται 1 φορά την ημέρα.

Νερό έχω να αλλάξω περί τις 3 εβδομάδες συνολικά (λόγω θεραπείας ick με αλάτι) και έχω αρχίσει την διαδικασία μικρών αλλαγών στο νερό μέχρι να εξαλειφθεί το αλάτι απο το νερό.

Οπότε πιθανολογώ ότι σε κάτι τέτοιο οφείλεται.

Link to comment
Share on other sites

οκ....και εγω πιθανολογω οτι το τεστ μαλλον σου δειχνει ''αλλα'' πραγματα.....

εχεις ιχθυοφορτιση,και παρολα αυτα εχεις μηδενικα νιτρικα...?

αστοχια υλικου εχεις φιλε μου.θα προτεινα,και χωρις να ξοδεψεις αλλα χρηματα προς το παρων ,να πας σε καποιον φιλο σου που εχει υγρα τεστ λιγο νερακι απο το ενυδρειο σου αλλα και απο την βρυση σου,να τα μετρησει.

πιστεψε με θα εκπλαγεις απο αυτο που θα δεις.......

Link to comment
Share on other sites

Λες εεε;; :buttrock::thumbup::angry2:

Θα πάω σε έναν φίλο ο οποίος βέβαια έχει τα ίδια τεστς με εμένα αλλά τα χρησιμοποιεί καιρό χωρίς προβλήματα (...κάτι που φαίνεται εκ του αποτελέσματος)

Θα δείξει.

Ευχαριστώ, πολύ. :thumbdown::wacko:

Θα επιστρέψω με απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αυτή η ιστορία κάτι μου θυμίζει, :buttrock:

πέρα από τις χρήσιμες συμβουλές του κλαζ, :thumbdown:

θα πρότεινα να μέτραγες και τα φωσφορικά σου... :thumbup:

Κάτι μου λέι ότι εκεί μπορεί να έχεις πρόβλημα... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παίδες.

Μετά απο μετρήσεις με τα τεστάκια του φίλου......τίποτα....τζίφος!!

Ίδιες μετρήσεις με τις δικές μου.

Νιτρικά μηδέν και ph, σκληρότητες κλπ τα ίδια (είμαστε γείτονες). :buttrock::thumbup:

Φωσφορικά;;;;

Τί ακριβώς παίζει με τα φωσφορικά;;

Απο τί προκαλούνται και (το σημαντικό) τί μπορεί να προκαλέσουν;;

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς παίζει με τα φωσφορικά;;

Απο τί προκαλούνται και (το σημαντικό) τί μπορεί να προκαλέσουν;;

φωσφορικα ''ερχονται'' συνηθως στο ενυδρειο μας μεσω των τροφων....οταν ειναι σε ποσοτητα μεγαλυτερη απο την προβλεπομενη,τοτε ερχονται προβληματα με αλγες..

στην περιπτωση σου ολα ειναι σχετικα...αυτο που δεν μου καθεται καλα ειναι,οτι εχεις νιτρικα 0.συνεχιζωνα πιστευω οτι κατι δεν παει καλα με τα τεστ..... :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι αυτή η βρώμα ή μπίχλα κάποιο είδος αλγης, και κάτι ακόμη φυτά έχεις μέσα; Στείλε μια φώτο να την δούμε αυτήν την μπίχλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρισκάρω να κάνω μια πρόβλεψη για BGA, μιας και η περιγραφή, τα συμπτώματα, αλλά και οι μετρήσεις (όπως προείπα) κάτι μου θυμίζουν... :thumbup:

Φυσικά λείπει μια μέτρηση φωσφορικών και κάποια φωτό για να συμπληρωθεί το παζλ... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η γλίτσα που έχουν οι πέτρες είναι κάτι σαν την γλίτσα που έχουν οι πέτρες στην θάλασσα. Έχει ένα μουσταρδί χρώμα.

Κάτι αντίστοιχο υπήρχε και στα τζάμια (χθες το καθάρισα οπότε δεν μπορώ να βγάλω φωτό) το οποίο πρόσεξα ότι είχε "τρίχες" οπότε πιθανολογώ ότι είναι κάποιο είδος τριχοειδούς άλγης.

Επίσης κάτι που με βοήθησε να καταλήξω στο συμπέρασμα αυτό είναι ότι..."επεξεργάστηκα δια της αφής" την γλίτσα στις πέτρες η οποία είναι ακριβώς ίδιο πράγμα μα την (πιθανή) τριχοειδή άλγη που υπήρχε στα τζάμια.

@Κώστας: Φυτά δεν έχω καθόλου μέσα πλήν 2 πλαστικών για κάλυψη-απόκρυψη του φίλτρου.

Επιπλέον, θα δώσω τα ψαράκια που έχω τώρα και θα στραφώ σε βιοτοπικό Ταγκανίκα.

Η συνέχεια σε άλλο topic όπου θέλω τις γνώμες-γνώσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...