Jump to content

Αλλαγή νερού - αντιχλώριο - αλάτι


Recommended Posts

Όταν αλλάζω νερό στο ενυδρείο διατηρώ την ποσότητα του νερού προς αλλαγή σε δοχείο, 24 ώρες και στην συνέχεια κάνω την αλλαγή.

Το αντιχλώριο που θα ρίξω μέσα στο δοχείο είναι ως προς τα λίτρα του ενυδρείου ή ως προς το νερό που θα αλλάξω. Το ίδιο ισχύει και για το αλάτι.

Επίσης τα μακαρονάκια πρέπει να τα αντικαθιστώ και αν ναι κάθε πότε;

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σύντομα;

Link to comment
Share on other sites

Για το χλώριο

Αν αφήσεις το νερό της βρύσης για 24 ώρες μέσα σε κουβά, το χλώριο αδρανοποιείται απ' όσο γνωρίζω. Τα σκευάσματα που υπάρχουν στο εμπόριο για αποχλωρίωση δρουν άμεσα. Μέσα σε λίγα λεπτά έχουν αφαιρέσει το χλώριο. Τα σκευάσματα που ξέρω αναφέρουν ότι βάζεις τόση ποσότητα όση τα λίτρα του νερού που βάζεις από τη βρύση και ΟΧΙ όσα τα λίτρα του ενυδρείου.

Μακαρόνι

Αν το μακαρόνι είναι αυτό για βιολογική φίλτρανση, τότε δεν το αλλάζεις ποτέ. Το αφήνεις έτσι μέσα στο φίλτρο.

Για το αλάτι δεν γνωρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

To αντιχλώριο θα πάει με βάση τα λίτρα που θα αλλάξεις στο ενυδρείο δηλ. 20 λίτρα αντιχλώριο για 20 λίτρα, το ίδιο ισχύει και για το αλάτι. Το μακαρόνι δεν θα το αλλάξεις εκτός και αν γράφουν επάνω οι οδηγίες κάτι άλλο κοίταξε το και πες μας :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σε κατάστημα και μου είπαν μια κουταλιά της σούπας αλάτι σε κάθε αλλαγή. Έχω ένα χρυσόψαρο στο ενυδρείο. Πρέπει να είναι πολύ το αλάτι που μου λένε.

Εγώ συμφωνώ μαζί σας και γι΄ αυτό και ρωτάω.

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση γιατί θα αλλάξω σύντομα νερό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ακολουθείς τις οδηγίες που γράφει πάνω του το κουτί με το αλάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: είναι άρρωστο το ψαράκι και του βάζεις αλάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι άρρωστο το ψαράκι τότε δεν χρειάζεται αλάτι και εγώ στα δικά μου δεν εχω βάλει ποτέ αλάτι. Όταν θα χρειαστεί να βάλεις σε περίπτωση αρρώστιας δεν θα του κάνει τίποτα, σκέψου είναι σαν να πέρναμε εμείς καθε μέρα αντιβίωση χωρίς λόγο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι άρρωστο το ψαράκι τότε δεν χρειάζεται αλάτι και εγώ στα δικά μου δεν εχω βάλει ποτέ αλάτι. Όταν θα χρειαστεί να βάλεις σε περίπτωση αρρώστιας δεν θα του κάνει τίποτα, σκέψου είναι σαν να πέρναμε εμείς καθε μέρα αντιβίωση χωρίς λόγο

7218[/snapback]

και εγω αυτο θα ελεγα ,,αλλα με προλαβες......

το αλατι δεν χρειαζεται,, και ειδηκα εδω που εχουμε ενα χρυσοψαρο..

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο θα ελεγα ,,αλλα με προλαβες......

το αλατι δεν χρειαζεται,, και ειδηκα εδω που εχουμε ενα χρυσοψαρο..

7257[/snapback]

Το αλατι χρησιμοποιειται σε διαφορετικα διαλυματα για ασθενειες και σαν τονωτικο. Προσφατα συζητηθηκε το θεμα και σε αλλα φορουμ και οι αποψεις διιστανται. Σαν τονωτικο χρησιμοποιειται σε διαλυμα 0,1%. Σαν θεραπεια η ελαχιστη ποσοτητα (αναλογα με το ειδος) ειναι 0,3% (για αλατολουτρα υπαρχουν αναφορες απο 0,5-0,9% εμβυθιση μεχρι και 30 λεπτα).

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το αλατι χρειαζεται εφοσον ολα τα ψαρια (ακομα και γλυκου νερου) ζουν, υπο φυσικες συνθηκες, σε νερο με αλατι (το οποιο ξεπλενει η βροχη απο δεντρα, βραχους κλπ) και καταληγει σε ποταμια και λιμνες.

Χρησιμοποιω αλατι μονιμα στα ενυδρεια μου σε χαμηλο διαλυμα και τα ψαρια μου ειναι παντα σε πολυ καλη κατασταση.

Οσοι ενδιαφερονται μπορουν περαιτερω να κυτταξουν και ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

τωρα θιγεις ενα θεμα.....................

να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα.....

το να πω και εγω οτι επι 10 χρονια που ασχολουμαι με το χομπι δεν χρησιμοποιησα ποτε αλατι σε καθυμερινη βαση και τα ψαρια μου πανε μια χαρα ......αυτο δεν λεει τιποτα.......

ειμαι αντιθετος στην καθυμερηνη λυση του αλατιου για δυο βασικους λογους.

Α) πιστευω οτι αν δωσουμε στα ψαρια μας τις σωστες συνθηκες διαβιωσης δεν χρειαζομαστε καν αλατι.,, το ανοσιωποιητικο συστημα του ψαριου θα ανταπεξελθει.

Β) αν πεις σε καποιο αρχαριο οτι το αλατι τονωνει το ποιο πιθανο ειναι οτι θα νομιζει οτι βρηκε την λυση σε ολα τα προβληματα του και δεν θα δωσει σημασια σε αυτα που πρεπει να δωσει...(( δες τα αποτελεσμα τα αυτης τις τακτικης σε αλλα forum))

συν οτι αρκετα ιδη γατοψαρων δεν συκωνουν το αλατι ουτε για αστειο.....οποτε εκει ουτε θεραπεια για ick δεν μπορεις να βαλεις...

εγω προσωπικα μονο σε θερεπεια για ick θα προτεινα σε καποιον να βαλει αλατι και να ανεβασει την θερμοκρασια και απαραιτητα να βαλεις καποια αεραντλια!!!!!

ετσι...

σε καμμια αλλη περιπτωση ....

τωρα λες γαι ψαρια που στο φυσικο τους περιβαλον να βαζουμε αλατι ???

σε ποια

για παραδειγμα οι malawi κιχλιδες ζουνε σε σκληρα νερα και με καποια ποσοστα αλατιου... εδω εχουμε το εξης προβλημα τελευταιες μετρησεις εδειξαν στην λιμη ΡΗ 7,8!!! και απο προσωπικη εμπειρια σε νερου δυκτυου (( δικο μας)) χωρις προσθετα αλατιου γεννανε και ζουνε μια χαρα....

μετα εχουμε τα guppies, mollie,, κιχλιδες ταγκανικα που ναι αν παμε κατα γραμμα ναι θελουν αλατι ,, αλλα σε αυτη την περιπτωση σε θεραπεια ick θα μπορουμε να βαλουμε αλατι ?????

τωρα θα μου πεις οτι το αλατι δεν σκοτωνει τα βακτηριδια ναι ενταξει αλλα... εγω προσωπικα δεν θα το ρισκαριζα ειδηκα με guppies που μπορει ανετα μετα απο μια θεραπεια να ειναι φορεις του ick ....

και για προχωρησω ποιο βαθεια στο θεμα ick ,, τις περισοτερες φορες που εχουμε ick κατι στρεσαρει τα ψαρια που σημαινει οτι κατι δεν κανουμε καλα εμεις.... οποτε εκει ειναι η βαση του προβληματος...

και αν παμε και ποιο βαθια το θεμα θα πρεπει να πουμε οτι οταν εχουμε μια αλφα αρρωστεια το οποιο σωστο ειναι να εχουμε ενα ενυδρειο καραντινας (( τωρα θα μου πεις ποσοι εχουν στην Ελλαδα>>???)) και αντι να παιδευουμε το ψαρι με το αλατι να του κανουμε μια θεραπεια με την σωστη αντιβιωση και να τελειωνει το θεμα..

δηλαδη τελικα το θεμα δεν ειναι με το αν ειναι σωστη η χρηση αλατιου ,, αλλα το οτι εχει γινει μοδα (( στην ελλαδα)) βαλε αλατι και ελυσες τα προβληματα σου!!!

Δεν θεωρω οτι αυτο που κανεις εσυ ειναι λαθος απλα για μενα ειναι ενα περιτο εξοδο...

εσυ ξερεις ποσο πρεπει να βαλεις και το κυριοτερο σε ποια ψαρια θα πρεπει να το βαλεις , ο αρχαριος ομως?????

και τελος επιτρεψε μου να διαφωνησω στο οτι τα ψαρια σου πανε μια χαρα επειδη βαζεις αλατι....... μαλλον οι συνθηκες που τα εχεις ειναι σωστες και πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα συζητηθηκε το θεμα και σε αλλα φορουμ και οι αποψεις διιστανται.

Οπως προειπα, οι αποψεις διιστανται .... Εγω εξεφρασα τη δικη μου. Δεν εχουν ολα τα γατοψαρα προβλημα με το αλατι, και αυτα που εχουν εχουν σε υψηλη αλατοτητα. Εγω γατοψαρα εχω - και απο τα αρκετα ευαισθητα.

Εννοειται οτι το αλατι δεν ειναι η πανακεια - κανεις δεν ειπε κατι τετοιο. Απλα μια χαμηλη αλατοτητα επιτρεπει στο ψαρι να αναπνεει πιο ευκολα, να διατηρει τη σωματικη του ισορροπια (υπο την εννοια των οσμωτικων λειτουργιων) πιο ευκολα και φυσικα εχει γενικες απολυμαντικες ιδιοτητες. :busted_cop:

Αν ενδιαφερεσαι περεταιρω, κυτταξε το link που παρεθεσα στο προηγουμενο ποστ. Αναφερονται και οι δυο αποψεις φυσικα, αλλα αν ψαξεις τις παραπομπες που εδωσα, στο Practical Fishkeeping υπαρχει αρθρο για τα πλεονεκτηματα χρησης αλατιου σε ψαρια Αμαζονιου οταν μεταφερονται (δηλαδη σε υψηλες συνθηκες στρες) κτλ.

Αυτα απο μενα και Καλα Χριστουγεννα, πεταω για Ελλαδα σημερα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Οπως προειπα, οι αποψεις διιστανται .... Εγω εξεφρασα τη δικη μου. Δεν εχουν ολα τα γατοψαρα προβλημα με το αλατι, και αυτα που εχουν εχουν σε υψηλη αλατοτητα. Εγω γατοψαρα εχω - και απο τα αρκετα ευαισθητα.

Εννοειται οτι το αλατι δεν ειναι η πανακεια - κανεις δεν ειπε κατι τετοιο.

στο Practical Fishkeeping υπαρχει αρθρο για τα πλεονεκτηματα χρησης αλατιου σε ψαρια Αμαζονιου οταν μεταφερονται (δηλαδη σε υψηλες συνθηκες στρες) κτλ.

7582[/snapback]

ΣΙΓΟΥΡΑ σε αυτα με βρισκεις απολυτα συμφωνο....

αλλα αυτο που πρεπει να τονιστει ιδιαιτερα ειναι οτι το αλατι ΔΕΝ ειναι πανακεια!!!!!

δυστηχως κατι τετοιο εχει για καποι λογο παραφραστει απο αρχαριους εδω (( στην ελλαδα)) << και δεν ενοω οτι το ειπες εσυ η εγω >> αλλα δυστηχως εχει γινει ...........

και επι τις ευκαιριας να τονισω και κατι αλλο που μπερδευεται τις τελευταιες μερες..

οι διαφορες ποιοητητες και τιμες νερου που εχουμε σε διαφορα μερη της Ελλαδας και του εξωτερικου...

Π.Χ το νερο σε νησια οπως η ΚΡΗΤΗ , η ανδρος η συρος,, αλλα και αλλες περοχες ειναι αρκετα σκληρο σε σχεση με την αθηνα κατι που επιτρεπει σε ενα χομπιστα που ασχολητε με ψαρια σκληρου νερου να μην χρειαζεται την χρηση αλατιου για την επιβιωση τους...

κατι αναλογο συμβαινει και εξω να εχουμε πολυ μαλακο νερο σε σχεση με εμας και εκει επιβαλεται η χρηση αλατιου..

αυτο νομιζω οτι πρεπει να το λαβει καποιος υποψη του...

αυτα..

οπως ειπες και εσυ οι αποψεις διιστανται..αλλα καλα καναμε και τις γραψαμε...μαλλον ο καθενας αναλυσε την δικια του ...πιστευω οτι θα καταλαβουν καλυτερα το θεμα του << αλατοιου >> οι νεοι στο χομπι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...