Jump to content

ΓΕΝΝΑ Scalare


#geron#

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.εχω ενα ζευγαρι αγγελοψαρα τα οποια ομως ειναι αδερφια. χθες γεννησαν , τα αυγα ειναι γονημα. τα μωρα που θα βγουν μπορει να παρουσιασουν μελλοντικα προβληματα στην αναπτυξη τους?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε φίλε μου από τους γονείς των ψαριών αν ήταν και αυτή αδέρφια και η παππούδες αν ήταν και αυτή αδέρφια κτλ.

Πάντως κανονικά όχι δεν θα έχεις πρόβλημα αν το γενετικό τους υλικό (DNΑ)δεν έχει αλλοιωθεί από το φαινόμενο του Εκφυλισμού.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι ζευγάρι (αρσενικό/θηλυκό), γιατί και εγώ έχω 2 αγγελόψαρα που έχουν γεννήσει 5-6 φορές αλλά επειδή είναι θηλυκά δεν γονιμοποιούν τα αυγά και στη συνέχεια τα τρώνε.

umb

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι ζευγάρι (αρσενικό/θηλυκό), γιατί και εγώ έχω 2 αγγελόψαρα που έχουν γεννήσει 5-6 φορές αλλά επειδή είναι θηλυκά δεν γονιμοποιούν τα αυγά και στη συνέχεια τα τρώνε.

umb

είσαι και εσύ σίγουρος ότι είναι και τα δυο θηλυκά :buttrock:

μπορεί να είναι ζευγάρι αλλά λόγο του εκφυλισμού να έχουν χάση το ένστικτο της προστασίας των αυγών. Είναι πολύ συνήθης φαινόμενο στα σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

…Υποθέτω ότι και τα δύο δικά μου αγγελόψαρα είναι θηλυκά γιατί όπως έχω διαβάσει τα αρσενικά επάνω από τη μύτη τους κάνουν μια καμπούρα, ενώ στα θηλυκά δεν υπάρχει.

Μπορεί και να κάνω λάθος, διορθώστε με.

umb

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ισχύει περισσότερο στα F0, F1, F2, και όσο περνάν η γενιές μπορεί τα σκαλαρια χάνουν κάποια χαρακτηριστικά σημάδια διάγνωσης το φίλου.

Για να καταλάβεις ότι είναι ζευγάρι θα παρατηρήσεις την ώρα που γεννάν. Και πιο συγκεκριμένα λίγο προτού γεννήσουντα γεννητικά τους όργανα. Στο θηλυκό προεξέχει κατά 3mm και είναι κυλινδρικό, ενώ του αρσενικού είναι 2mm και είναι τριγωνικό. Αλλά και στην εναποθέτισει των αυγών το θηλυκό γεννά ει το αρσενικό τα γονιμοποίει δες εδώ.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

α

Link to comment
Share on other sites

σημερα βγηκαν τα μικρα , καμια 50ρια πρεπει να ειναι. και ετοιμαζω αρτεμια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...