Jump to content

Recommended Posts

Μήπως η βιολογία θα τρέφεται με τροφή που θα ρίχνει μέσα;Λέω μηπως.Και επίσης,ποιος είπε ότι οι οδηγίες που δίνουν οι εταιρείες για τα σκευάσματά τους είναι πάντα έγκυρες και αξιόπιστες;

Τωρα κατι αρχισες να λες, γιατι πριν δεν ...

Επισης, οσα γραφονται στα fora ειναι κι αυτα παντα αξιοπιστα και εγκυρα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες fora?

Τα forum στην αργκο!!!

Σε τι φαση ειναι τωρα το ενυδρειο σου?

Θα σου προτεινα τη χρηση του SafeStart της Tetra. 24 ωρες μετα τη χρηση του μπορεις με ασφαλεια να βαλεις στο ενυδρειο σου ψαρια.

(εννοειται οχι ολα, ετσι???)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας παιδιά! Έχουμε έναν μονομάχο..Πήγε σήμερα το αγόρι μου και πήρε ένα ενυδρείο 22 λίτρα , φίλτρο εξωτερικού τύπου 50 hertz oceanfree , θερμόμετρο , θερμοστάτη shark k-336 200 W, στους 27 , λάμπα στο πάνω μέρος του ενυδρείου.. ααα και 3 άλλα ψαράκια πολύ μικρά, υπερκινητικά, που του είπανε στο pet shop ότι είναι για την καθαριότητα του ενυδρείου.. τα πάει καλά ο μονομάχος προς το παρόν μαζί τους.. τέστ υγρά για αμμωνία και λοιπά δεν πήρε γιατί ήταν ακριβά.. επίσης δεν το έστρωσε το ενυδρείο γιατί ήταν πολυ ενθουσιασμένος και τα έβαλε αμέσως μέσα τα ψάρια.. δηλαδή περίμενε απλά να φτάσει το νερό στη σωστή θερμοκρασία.. Το αντιχλωρικό το έβαλε σε εκείνη την φάση και περίμενε καμιά ώρα μέχρι να βάλει τα ψάρια..Τον μονομάχο πάντως καλά τον βλέπω..πιο δραστήριο από την γυάλα και συνεχίζει να κάνει φυσαλίδες στην επιφάνεια..α, επίσης τα φυτά στο ενυδρείο είναι πλαστικά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:thumbup: Φίλε Luminous

Πριν κάνεις οτιδήποτε δες την υπογραφή μου .

"Για ψάρια κρύου νερού (χρυσόψαρα ) η διαδικασία γίνεται με ποιο αργούς ρυθμούς ως προς το χρόνο τοποθέτησης τους στο ενυδρείο λόγω χαμηλής θερμοκρασίας και μεγέθους των ψαριών .

Εδώ να σημειώσω ότι τα χρυσόψαρα δεν θα πρέπει να μπαίνουν σε τόσο μικρά ενυδρεία και εννοώ ακόμα και το 100αρι ."

Για την αγορα του ενυδρειου πηγα σε 4 διαφορετικα pet shop για ερευνα αγορας αλλα και συλογη πληροφοριων (το επαιζα σε ολους ανηξερος).Και οι 4 μου ειπαν πως το πρωτο 10ημερο βαζεις 2 χρυσοψαρα για να "δοκιμασεις" το ενυδρειο και αν ολα πανε καλα συνεχιζεις με διαφορετικα ψαρια.

Σε αντιθεση ολες οι γνωμες στο διαδυκτιο λενε αλλα.Σιγουρα παντως εμπιστευομαι περισσοτερο τη γνωμη καποιου που αρθογραφει σε φορουμ για ενυδρεια παρα καποιον που πουλαει ψαρια,ποντικια ,παπαγαλους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nα ρωτήσω κατι και εγώ...Μπορεί το ρεύμα νερού που δημιουργεί το φίλτρο και η ανλία μου να δημιουργουν πρόβλημα στα ψάρια?Πχ να τα κυράζουν??Το φίλτρο ειναι Hydor 650l/h και η αντλία 500l/h σε ενυδρίο 80λ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nα ρωτήσω κατι και εγώ...Μπορεί το ρεύμα νερού που δημιουργεί το φίλτρο και η ανλία μου να δημιουργουν πρόβλημα στα ψάρια?Πχ να τα κυράζουν??Το φίλτρο ειναι Hydor 650l/h και η αντλία 500l/h σε ενυδρίο 80λ.

Ευχαριστώ.

Βλέπω πως εδώ και μέρες δεν έχεις λάβει απάντηση στο ερώτημά σου, οπότε αν θες, βοήθησέ μας λίγο περισσότερο με το να μας πεις πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις και με τί ψάρια μέσα. Κάθε ψάρι έχει ξεχωριστές ανάγκες οπότε ΠΑΝΤΑ κρίνουμε βάση τα "θέλω" του ψαριού/ών :(

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως εδώ και μέρες δεν έχεις λάβει απάντηση στο ερώτημά σου, οπότε αν θες, βοήθησέ μας λίγο περισσότερο με το να μας πεις πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις και με τί ψάρια μέσα. Κάθε ψάρι έχει ξεχωριστές ανάγκες οπότε ΠΑΝΤΑ κρίνουμε βάση τα "θέλω" του ψαριού/ών :(

Το ενυδρίο ειναι 80l και το προοριζω για ζωοτόκα(guppy πιο συγκεκριμενα).Εχω παρατηρησει οτι το φυλτρο με την αντλια(στο πιο πανω post ειναι τα στοιχεια τους) δημιουργουν αρκετο ρευμα στο ενυδριο αλλα δεν ξέρω αν θα κουραζει τα ψαρια ή απλα εμένα μου φένετε πολύ...Το φύλτρο ρυθμίζεται για το ποσο νερο να βγάζει ενω η αντλια οχι.Ακομα φοβάμαι μήπως το φιλτρο ρουφάει τα μικρά η νεογέννητα.Τη γνώμη σου παρακαλω..και ευχαριστω!post-14511-1250610536_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γραφω εδω επειδη εχω μια απλη απορια και ειπες στο 1ο ποστ να γραφουν οι αρχαριοι!

Αποφασισα να ακολουθησω αυτο το στρωσημο σε ολα μου τα ενυδρεια!Λεω να το στρωσω με το sera bionitrivec!

Το συγκεκριμενο λεει να βαλουμε μια δοσολογια και μετα απο 24 ωρες να βαλουμε τα πρωτα ψαρια!

Στην περιπτωση που θελουμε να μπει ενα ψαρι το βαζουμε απο την 1η μερα ετσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε μου ειλικρινά θέλω να δοκιμάσω την μέθοδό σου αλλά, ειλικρινά, δεν κατάλαβε τίποτα με μια ανάγνωση. Αν θα μπορούσες να την αναλύσεις σε ποιο απλα βήματα θα ήταν καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το νημα απευθυνεται σε αρχαριους...ωραια!

λοιπον προχτες αλλαξα λιγο την διακοσμηση του ενυδρειου κ προσεξα οτι το ρευμα νερου του φιλτρου ηταν πολυ αδυναμο.βουλωσε το φιλτρο σκεφτηκα.το ανοιηα το καθαρισα με κρυο νερακι βρυσης το ξανατοποθετησα ολα οκ.

μια ερωτηση:εχω ακουσει οτι στο σφουγγαρακι κ στα μπιλακια του φιλτρου αναπτυσσονται καποια βακτηρια τα οποια ειναι ''καλα'' για το ενυδρειο.

μηπως με το πλυσιμο-ξεβγαλμα αυτα φευγουν κ ξαναξεκιναμε απ την αρχη?

μετα το πλυσιμο του φιλτρου εβαλα λιγο SERA TOXIVEC.

τι λετε? :P

Link to comment
Share on other sites

το νημα απευθυνεται σε αρχαριους...ωραια!

λοιπον προχτες αλλαξα λιγο την διακοσμηση του ενυδρειου κ προσεξα οτι το ρευμα νερου του φιλτρου ηταν πολυ αδυναμο.βουλωσε το φιλτρο σκεφτηκα.το ανοιηα το καθαρισα με κρυο νερακι βρυσης το ξανατοποθετησα ολα οκ.

μια ερωτηση:εχω ακουσει οτι στο σφουγγαρακι κ στα μπιλακια του φιλτρου αναπτυσσονται καποια βακτηρια τα οποια ειναι ''καλα'' για το ενυδρειο.

μηπως με το πλυσιμο-ξεβγαλμα αυτα φευγουν κ ξαναξεκιναμε απ την αρχη?

μετα το πλυσιμο του φιλτρου εβαλα λιγο SERA TOXIVEC.

τι λετε? :P

Tα σκοτωσες τα βακτηρια, καλυτερα να εβαζες και βαλεις sera nitrivec η κατι αντιστοιχο:ninja:

Το εχεις στρωσει το ενυδρειο?

Παντα πλενουμε απο νερο του ενυδρειου :blink:

Link to comment
Share on other sites

Tα σκοτωσες τα βακτηρια, καλυτερα να εβαζες και βαλεις sera nitrivec η κατι αντιστοιχο:ninja:

Το εχεις στρωσει το ενυδρειο?

Παντα πλενουμε απο νερο του ενυδρειου :blink:

το ενυδρειο μπορω να πω πως ειναι στρωμενο.

ειναι καινουριο αλλα χρησιμοποιησα μπιλακια φιλτρου απο στρωμενο ενυδρειο κ οι μετρησεις ειναι ικανοποιητικες.

δεν το ξερα οτι ηθελε νερο απο το ενυδρειο στο πλυσιμο... :P

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το sera nitrivec κλπ μου θολωνουν το ενυδρειο.

(το ξερω το λενε κ οι οδηγιες) αλλα μεχρι να φυγει η θολουρα κανει καμια βδομαδα!

και μετα απο λιγο καιρο ξαναβαζω και ξανα παλι υπομονη να ξεθολωσει! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

οσον αφορα το sera nitrivec κλπ μου θολωνουν το ενυδρειο.

(το ξερω το λενε κ οι οδηγιες) αλλα μεχρι να φυγει η θολουρα κανει καμια βδομαδα!

και μετα απο λιγο καιρο ξαναβαζω και ξανα παλι υπομονη να ξεθολωσει! :bowdown:

Πολύ πιθανών είναι να έχεις πολύ αμμωνία και νιτρώδη για να μην σου ξεθολώνει μέσα σε 24 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Rik πρόσεχε σε παρακαλώ πολύ που γράφεις , πως γράφεις και γιατί γράφεις .

Όταν οι οδηγίες του σκευάσματος που χρησιμοποίησε ο mpompiras γράφουν οτι είναι φυσιολογικό να θολώσει το νερό απο πού βγάζεις το συμπέρασμα οτι είναι πολύ ψηλά αμμωνία και νιτρώδη ;

Αμμωνία και νιτρώδη σε υψηλά επίπεδα δεν σημαίνει και θολό νερό .

Θολό νερό μπορεί να είναι ενα σωρό άλλα πράγματα .

Υ.Γ. για δες και την ημερομηνία πότε γράφτηκε η τελευταία δημοσίευση και πότε εσύ του δίνεις τη συμβουλή σου .

Link to comment
Share on other sites

Rik πρόσεχε σε παρακαλώ πολύ που γράφεις , πως γράφεις και γιατί γράφεις .

Όταν οι οδηγίες του σκευάσματος που χρησιμοποίησε ο mpompiras γράφουν οτι είναι φυσιολογικό να θολώσει το νερό απο πού βγάζεις το συμπέρασμα οτι είναι πολύ ψηλά αμμωνία και νιτρώδη ;

Αμμωνία και νιτρώδη σε υψηλά επίπεδα δεν σημαίνει και θολό νερό .

Θολό νερό μπορεί να είναι ενα σωρό άλλα πράγματα .

Υ.Γ. για δες και την ημερομηνία πότε γράφτηκε η τελευταία δημοσίευση και πότε εσύ του δίνεις τη συμβουλή σου .

Ωχ sorry, φαινεται πως ξεχαστηκα ψαχνοντας στα θεματα και απαντησα σε λαθος χρονο.

Παντως για την θολουρα το nitrivec που χρησημοποιω και εγω επισημανει οτι το νερο ξεθωλωνει απο 4 εως 24 ωρες γιατι εξαρτατε απο τον βαθμο μολυνσης.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ και στη κοινότητα.

Πρόσφατα απόκτησα ενυδρείο 60λτ και ξεκίνησα τη διαδικασία "στρωσίματος". Ξεκίνησα με 3 zebra danio. Πριν 2 μέρες εκτός απο τα ψευτικα φυτά, πρόσθεσα και 2 limnophila aquatica. Διαβασα προσεχτικά όχι μόνο τον οδηγό στρωσίματος του θέματος εδω αλλά και οτι υπάρχει στο ιντερνετ.

Έχω ένα πρόβλημα όμως που λίγοι απαντούν στο ιντερνετ και θα ήθελα να το διασταυρώσω με την εμπερία σας. Είμαι στην 15η μέρα, και έχω αυξημένα επίπεδα nitrates N03 στα 100mg/l σχεδόν σταθερά εδώ και αρκετές μέρες (κάνω αλλαγές νερού 15-20% κάθε 2 μέρες), (αμμωνία κοντα στο 1mg/l και nitrites NO2 2-3mg/l). Η ερώτηση λοιπόν έιναι γιατί τόσο υψηλά τα ΝΟ3; Δε πιστεύω οτι υπερταίζω τα ψάρια μου αφού οτι υπάρχει το εξαφανίζουν το πολύ σε 2λεπτά...Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Θα βοηθήσουν τα φυτά; Μήπως φταίει η ποιότητα του νερού (που παρατήρησα οτι έχει υψηλούς δεικτες ΝΟ3;) το οποίο εδώ στη περιοχή του Swindon,UK δε φημίζεται κιόλας για την κατάστασή του;

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι τιμες του νερού πριν το βάλεις στο ενυδρείο σου ;

Απο Αγγλία μας γράφεις ;

Link to comment
Share on other sites

NO3 ~ 50-100 mg(η δειγματοληψία δυστυχώς μου δίνει μόνο χοντρικές τιμές)

NO2 = 0 mg

Φταίει λοιπόν το νερό να υποθέσω; Πως μπορώ να το θεραπεύσω αυτό;

Ναι απο Αγγλία :bowdown: Περιοχή Swindon, Wiltshire.

Έγινε επεξεργασία - Aris262
Link to comment
Share on other sites

Το νερό αυτό δέν είναι πόσιμο .

Βρόχινο νερό μπορείς να μαζέψεις ;

Η χρήση Denitrator είναι απαραίτητη , πολλά φυτά και μην βάλεις άλλα ψάρια πριν καταφέρεις να ρίξεις τα επίπεδα .

Άνοιξε ενα νέο θέμα στο γενικά γλυκού νερού να το δουν και άλλοι να μας πουν τη γνώμη τους .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια εχω ενα προβλημα ειχα στρωσει το ενυδρειο μου και επειτα εβαλα μεσα τα ψαρια μου (2 δολλαρια μαλλον ζευγαρι,1 πακου,και ενα common pleco) τα οποια εδωσα, αλλα ο pleco μου εβγαλε το χωμα το οποιο ειναι κατω απο αμμο (μαλλον λαθος) τελικα αφου εδωσα τα ψαρια και εννω το νερο ηταν καλο πριν, το αφησα να καθαρισει και προσθεσα και 2 φυτακια τωρα εχει ανεβασει NO2 NO3 ειναι λογικο η πρεπει να κανω κατι?

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...