Jump to content

Καταστροφή


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα, η μερα μου δεν άρχισε καλα. Πριν φυγω για ΣΚ εριξα λιπασμα για τα φυτα (σε χαπακια). Έχω 180lt νερό και οι οδηγίες λένε 1 χαπακι καθε 25lt . Δυστυχως γυρίζοντας βρηκα απώλειες και κάποια απομένοντα πνέουν τα λήσθια. Έχω και ένα δίσκο μέσα που αντεχει αλλα φαίνεται ζαλισμένος και κακοκεφος. Χρησιμοποιώ φίλτοκούτι και σετ φιλτρων JEWEL.

Αναρωτιέμαι γιατι ο άνθρακας δεν απορρόφησε τυχόν δηλητηριώδεις ουσίες. Τι κάνω τώρα? Παμε για επανεκκίνηση?

Θα σκάσω!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες στην παρέα μας.

Κατα δευτερον τι χαπάκια ακριβώς εριξες?

Εγώ ξέρω μόνο τα υγρά λιπάσματα και τις ταμπλέτες που τις θαβεις μέσα στο υπόστρωμα.

Για δώσε λεπτομέρειες (ενυδρειο, μετρησεις, ψαρια)...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες στην παρέα μας.

Κατα δευτερον τι χαπάκια ακριβώς εριξες?

Εγώ ξέρω μόνο τα υγρά λιπάσματα και τις ταμπλέτες που τις θαβεις μέσα στο υπόστρωμα.

Για δώσε λεπτομέρειες (ενυδρειο, μετρησεις, ψαρια)...

Καλως σας βρήκα. Αρχισα μαλλον απο τα δυσκολα καθοτι πηρα μεγαλο ενυδρείο χωρίς να έχω εμπειρία.

Τα ψαρια δεν τα ξέρω με τα ονοματα τους εκτός 1 δίσκου πορτοκαλί χρώματος.

Το ενυδρειο είναι JEUWEL Rio 180. To λίπασμα θα σας το γραψω μολις γυρίσω σπίτι γιατι δεν το θυμαμαι.

Επίσης να σας πω και το είδος βακτηριων που έχω προσθέσει και επίσης την προστατευτική ουσία που ρίχνω. Μετρήσεις δεν έχω κάνει (ολα ηταν περιφημα μεχρι τωρα, δηλαδη οτι τα ψαρια ήταν αψογα και παιχνιδιαρικα).

Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι. Σημερα βρηκα μια κατασταση τραγική και με εχει εππηρεασει και ψυχολογικα.

Το νερό τείνει προς το καφετι χρωμα και τα χαλίκια εχουν γίνει καφετιά. Καποια μικρα ψαρακια ΄- δεν ξερω ονομα αλλα περιγραφικά έχουν πολύχρωμη ουρίτσα σαν βεντάλια σε άνοιγμα τα 4/5 του μήκους τους και ήταν κοπάδι- έχουν χαθεί μαλλον είναι νεκρα και τα έφαγε καποιο απο τα άλλα. Επίσης εχω 3 βυθού (με μουστακι) 3 σαλιγκαρια και μια γλύφτρα.

Θα κοιταξω αμεσως μολις σχολάσω να παρω να αγορασω μετρήσεις ΝΟ2/ΝΟ3, PH και NH3/NH4. Σιγουρα θα κανω και αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω αμεσως μολις σχολάσω να παρω να αγορασω μετρήσεις ΝΟ2/ΝΟ3, PH και NH3/NH4. Σιγουρα θα κανω και αλλαγη νερου.

καλως ηρθες φιλε μου..βεβαια ειναι περιττο να σου πω πως αυτο που λες παραπανω ΕΠΡΕΠΕ να εχει γινει πριν καν αποκτησεις ψαρια.... :thumbup::buttrock:

εστω ομως και ετσι νομιζω οτι το παθημα εγινε μαθημα.... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μολις έκανα τα τεστ της JBL. Τα αποτελεσματα:

PH > 7,6

NH4 = 2mg/l

NO2 = 0,4mg/l

KH = 12

Εριξα toxivec της sera για τα πρώτα 3.

Η σκληροτητα που είναι μεγάλη τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με στη φαση που εισαι το τελευταιο που σε ενδιαφερει,ειναι η ανθρακικη σου σκληροτητα...οι δικες μου οι ερωτησεις ειναι απλες..

1)ποσες μερες ''τρεχει'' περιπου το ενυδρειο σου,

2)καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου,

στην παρουσα φαση,νομιζω οτι μια αλλαγη νερου και μαλιστα γενναια θα φρεσκαρε ολο σου το συστημα.....

Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με στη φαση που εισαι το τελευταιο που σε ενδιαφερει,ειναι η ανθρακικη σου σκληροτητα...οι δικες μου οι ερωτησεις ειναι απλες..

1)ποσες μερες ''τρεχει'' περιπου το ενυδρειο σου,

2)καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου,

στην παρουσα φαση,νομιζω οτι μια αλλαγη νερου και μαλιστα γενναια θα φρεσκαρε ολο σου το συστημα.....

Όντως και την έκανα. Οι μετρήσεις είναι 2 ώρες μετα απο 30% αλλαγή νερού και εισαγωγή βακτηρίων και conditioner. Tο ενυδρείο είναι 20 ημερών. Είχα απώλεια 6 μικρών ψαριών πριν απο τις μετρησει και την αλλαγη. Υποθετω εφταιγε ενα λίπασμα που έβαλα. 4 παστιλιες Ferrotabs.

Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω,τις παστιλιες λιπασματων για τα ριζικα συστηματα των φυτων τις βαζουμε μεσα στο χαλικι διπλα στις ριζες.....

δεν μας ειπες τα νιτρικα σου no3,ποσα ειναι....?

εγω θεωρω οτι το ενυδρειο σου ΔΕΝ ειναι στρωμενο,η τουλαχιστον δεν ειναι στρωμενο καλα,πραγμα που επιβεβαιαωνουν οι θανατοι των ψαριων...

στην παρουσα φαση δυστυχως και ενα κουβα toxivec να ριξεις μεσα παλι....

θα κανεις συχνες αλλαγες νερου γιαοσο διαστημα χρειαστει,απο τη στιγμη που εχεις ζωντανα μεσα,καθως και θα ταιζεις πολυ λιγο.

ας ελπισουμε απο εδω και περα να μην εχεις αλλα θυματα,και να πανε ολα καλα...

τα τεστ της jbl ειναι υγρα..??

αν οχι,σιγουρα χρειαζεσαι υγρα τεστ,γιατι θεωρουνται πιο ακριβη...

καλη συνεχεια φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω,τις παστιλιες λιπασματων για τα ριζικα συστηματα των φυτων τις βαζουμε μεσα στο χαλικι διπλα στις ριζες.....

δεν μας ειπες τα νιτρικα σου no3,ποσα ειναι....?

εγω θεωρω οτι το ενυδρειο σου ΔΕΝ ειναι στρωμενο,η τουλαχιστον δεν ειναι στρωμενο καλα,πραγμα που επιβεβαιαωνουν οι θανατοι των ψαριων...

στην παρουσα φαση δυστυχως και ενα κουβα toxivec να ριξεις μεσα παλι....

θα κανεις συχνες αλλαγες νερου γιαοσο διαστημα χρειαστει,απο τη στιγμη που εχεις ζωντανα μεσα,καθως και θα ταιζεις πολυ λιγο.

ας ελπισουμε απο εδω και περα να μην εχεις αλλα θυματα,και να πανε ολα καλα...

τα τεστ της jbl ειναι υγρα..??

αν οχι,σιγουρα χρειαζεσαι υγρα τεστ,γιατι θεωρουνται πιο ακριβη...

καλη συνεχεια φιλε μου...

Οταν λες συχνα, ποσο εννοείς? Μερα παρα μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες συχνα, ποσο εννοείς? Μερα παρα μέρα?

Μερα παρα μερα ή καθε 3 μερες το 30%. Ελαχιστοποιησε το τάισμα και κανε ελεγχο στο νερο σου σε καθημερινη βαση. Οπως εχουνε πει πολλα παιδια στο forum καλυτερα πεινασμενα παρα ανασκελα :buttrock: .

Οπως ειπε και ο klaz για μετρα και το ΝΟ3 γιατι πολυ φοβαμαι πως.............

Παντος εγω δεν νομιζω να φταιει το λιπασμα. Στις 20 μερες που τρεχει το ενυδρειο σου θεωρω οτι δεν ειναι στρωμενο, (6 απωλειες).

Κανε αυτα που σου ειπε ο klaz για να μην θρηνησουμε και αλλα θυματα.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειλικρινα ευχαριστω για τις συμβουλες και την βοηθεια σας. Με εντυπωσιάζει οτι πολυ γρήγορα παιρνω απαντησεις. Μια ακομα ερώτηση. Πρεπει στην κατασταση που βρισκομαι να αλλαξω και το σφουγγαρακι ανθρακα? (JUWEL system) . Θα βοηθήσει στην απορροφηση κακων στοχείων?

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομενως να βοηθουσε λιγο η αλλαγη του σφουγγαριου του ανθρακα. Αλλα αυτο που θα βοηθουσε τα μεγιστα θα ηταν το μπολι. Το μπολι ειναι μια "διαδικασια" ας το πουμε που στρωνει το φιλτρο σου ταχυτατα. Στο φιλτρο οταν ειναι στρωμενο βρισκονται καποια βακτηρια τα οποια διασπουν την αμμωνια (ΝΗ3/4) και το ΝΟ2 (τα βασικα δηλητήρια που σκοτωνουν τα ψαρακια) στο λιγοτερο επικινδυνο ΝΟ3. Απο το δικο σου λογικα απουσιαζουν, οποτε αν εχεις καποιον γνωστο με υγειες ενυδρειο εδω και καιρο καλο θα ηταν να του ζητησεις τη μουργα που βγαινει οταν καθαριζει το φιλτρο του, αυτο ειναι το μπολι, παιρνεις λοιπον αυτο το υλικο, ειναι καφετι σαν λασπη και το ριχνεις μεσα στο ενυδρειο σου κοντα στο φιλτρο. Το φιλτρο το τραβαει με αποτελεσμα τα βακτηρια που περιεχει να κατσουν στα υλικα του φιλτρου σου. Στη συνεχεια τα βακτηρια "πιανουν δουλεια" και σου καθαριζουν το ενυδρειο. Αν το κανεις αυτο θα δεις ενα επιπλεον θόλωμα αρχικα στο ενυδρειο το οποιο ομως δε θα πρεπει να σε ανησυχήσει.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Απο το δικο σου λογικα απουσιαζουν, οποτε αν εχεις καποιον γνωστο με υγειες ενυδρειο εδω και καιρο καλο θα ηταν να του ζητησεις τη μουργα που βγαινει οταν καθαριζει το φιλτρο του, αυτο ειναι το μπολι, παιρνεις λοιπον αυτο το υλικο, ειναι καφετι σαν λασπη και το ριχνεις μεσα στο ενυδρειο σου κοντα στο φιλτρο. Το φιλτρο το τραβαει με αποτελεσμα τα βακτηρια που περιεχει να κατσουν στα υλικα του φιλτρου σου. Στη συνεχεια τα βακτηρια "πιανουν δουλεια" και σου καθαριζουν το ενυδρειο.

Εχω ήδη προσθέσει (και προσθέτω καθημερινά) βακτηρια σε υγρή μορφή. Αυτά τα βακτήρια δεν λες?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!! Αυτα που προσθετεις αναπτυσουν βακτηρια στο φιλτρο αλλα θελουν πολυυυυυυ χρονο (ενα μηνα πανω-κατω) προσθετοντας αμμωνια ή καποια πηγη αμμωνιας πραγμα που το κανεις οταν δεν εχεις ψαρια μεσα. Εσυ τωρα εχεις τα ψαρια μεσα οποτε αμμωνια δημιουργουν αυτα. Τα σκευασματα που βαζεις θα δημιουργησουν τα ωφελιμα βακτηρια που θελεις αλλα η καθυστερηση θα εχει ασχημα αποτελεσματα για τα ψαρια (βλαβες στα οργανα τους - θανατους). Το αμεσοτερο που μπορεις να κανεις στο περγραφω παραπανω. Παιρνεις τη μουργα απο ενα χομπιστα, την ριχνεις μεσα στο ενυδρειο σου και περιμενεις. ΔΕΝ ταϊζεις ή ταϊζεις ελαχιστα μια φορα στις δυο μερες. Στη συνεχεια κανεις τεστ νερου. Θα πρεπει να δεις να πεφτουν η αμμωνια (ΝΗ3/4) και τα νιτρωδη (ΝΟ2) και να ανεβαινουν τα νιτρικα (ΝΟ3). Αυτο σημαινει οτι οι δυο αρχικες ουσιες μετατρεπονται στην τελευται η οποια ειναι λιγοτερο επιβλαβης. Οταν δεις αυτην την εξελιξη και τα ΝΟ3 εχουν φτασει πανω απο 30-40 τοτε κανεις μια αλλαγη νερου για να τα μειωσεις. Καλο θα ηταν να εκανες και αλλη μια αλλαγη νερου πριν ριξεις το μπολι.

Οτι δεν καταλαβαινεις ή θες διευκρινησεις ρωτα ελευθερα!

υ.γ. Εννοειτε οτι το νερο που θα προσθεσεις στο ενυδρειο το ετοιμαζεις πρωτα σε ενα δοχειο προσθετοντας αντιχλωριο και φερνοντας το κατα το δυνατον στην ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου. Να ξερεις οτι το νερο της βρυσης περιεχει χλωριο και σκοτωνει τα βακτηρια. Οποτε αν χρειαστει να ξεπλυνεις καποτε τα υλικα του φιλτρου σου θα το κανεις ΜΟΝΟ με νερο απο το ενυδρειο σου σε ενα σκεύος που δεν εχει μπει ποτε μεσα χημικο.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι ολους σας για τις απαντησεις. Με βοηθατε αφανταστα.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα! Βρηκες μπολι απο κανεναν? Αν οχι βαλε μια αγγελια. Εγω δυστυχως δε μπορω να σου δωσω γιατι το ενυδρειο μου ειναι πολυ μικρο για να καλυψει τις αναγκες που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα! Βρηκες μπολι απο κανεναν? Αν οχι βαλε μια αγγελια. Εγω δυστυχως δε μπορω να σου δωσω γιατι το ενυδρειο μου ειναι πολυ μικρο για να καλυψει τις αναγκες που εχεις.

Χμ δεν ξερω κανεναν να έχει, τωρα αγγελία μου φαινεται και λιγο καπως. Ενα 60ρι παντως ετσι το ειχα στησει, σιγα σιγα. Βεβαια αυτη τη φορα βιαστηκα και δεν προσεξα με τα γνωστα αποτελεσματα, πεθαναν ολα τα guppies μου μεσα στο ΣΚ που ελειπα και δεν ειδα να πηγαινει κατι στραβα και να το προλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Μη το σκεφτεσαι καθολου για αγγελια! Κι εγω οταν ειχα ξεκινησει, φυσικα απο το στραβο το δρομο, μου προτειναν να μου δωσουν μπολι για να μην ταλαιπωρούνται τα ψαρια μου. Βαλε μια αγγελια και καποιος θα ενδιαφερθει.

Ψαξου! Υπαρχουν ανθρωποι που δινουν απλοχερα μπολι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια, εχω μια καλη βελτιωση. Ισως το Toxivec λειτουργησε τελικα. Σιγουρα βοηθησε και η αλλαγη νερού.

ΝΟ2 0,1

ΝΗ4 1,2 (αυτο πρέπει να είναι 0?)

PH 7,6 (αυτο ειναι στο οριο, πως πεφτει?)

Δυστυχως η ζημιά είχε γινει στην γλυφτρα μου η οποια πεθανε μετα απο 4 χρόνια που την έχω και είχε μεγαλωσει και με στεναχωρησε πολυ αυτο. Είχε βγαλει μια πληγη κάτω απο την κοιλιά. Δεν ξέρω αν είναι απο την κακη κατασταση του νερου.

Ο δίσκος μου ζει αλλά γέρνει και δεν φαινεται καλα. 3 Guppies φαινονται να ζωντανέψανε και γίνανε πάλι παιχνιδιάρικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αμμωνια (ΝΗ4) πρεπει να γινει μηδεν. Αλλα ειναι περιεργο οτι μειωθηκε το NO2 πρωτα και η αμμωνια ειναι ψηλα. Κανονικα πρωτα πεφτει η αμμωνια και μετατρεπεται σε ΝΟ2 οποτε παραμενει αυξημενο το δευτερο και στη συνεχεια πεφτει το ΝΟ2 και αυξανεται το ΝΟ3 αφου το ΝΟ2 αομειωνεται απο τα βακτηρια και μεταρτεπεται σε ΝΟ3.

Πες μας οι προηγουμενες μετρησεις σου τι εδωσαν και εντωμεταξυ τι αλλαγες νερου εχεις κανει.

Για το ph δεν ειναι ωρα ακομα να νοιαστεις. Εχεις αλλα πολυ πιο σημαντικα να λυσεις...

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αμμωνια (ΝΗ4) πρεπει να γινει μηδεν. Αλλα ειναι περιεργο οτι μειωθηκε το NO2 πρωτα και η αμμωνια ειναι ψηλα. Κανονικα πρωτα πεφτει η αμμωνια και μετατρεπεται σε ΝΟ2 οποτε παραμενει αυξημενο το δευτερο και στη συνεχεια πεφτει το ΝΟ2 και αυξανεται το ΝΟ3 αφου το ΝΟ2 αομειωνεται απο τα βακτηρια και μεταρτεπεται σε ΝΟ3.

Πες μας οι προηγουμενες μετρησεις σου τι εδωσαν και εντωμεταξυ τι αλλαγες νερου εχεις κανει.

Για το ph δεν ειναι ωρα ακομα να νοιαστεις. Εχεις αλλα πολυ πιο σημαντικα να λυσεις...

Σωστα τα λες αλλα ίσως έριξε το NO2 το toxivec και πιθανον να ξανα ανεβει σήμερα με την καταναλωση της αμμωνιας.. Θα κοιταξω παλι και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Α για σκεφτειτε και κατι αλλο. Με ύψηλο PH 7,6 η αμμωνία μου θα γινει NH3 που σκοτωνει και τελικα ισως να εχει γινει αυτο o λογος των απωλειων γιατι τις προηγουμενες 20 μερες ηταν ολα καλα. Να παρω κανα τεστ NH3?

Although ammonium (NH4) is non-toxic, the recommended content in the water should not be exceeded because fish are otherwise inhibited in their ammonium release into the water.If the pH values exceed 6, some of the non-toxic ammonium gets converted to ammonia (NH3) which is highly toxic. The further the pH cvalue exceeds 6, the more ammonium is converted to ammonia.

Πηγή JBL Online Wasseranalyse

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...