Jump to content

Χειρισμός Φυτών


Recommended Posts

Μην βαρέσετε υποτίθεται οτι έβαλα και 3 φυτα...αλλα δεν ειμαι σίγουρος τι στο καλο

εχω κάνει, οποτε ας μου απαντησει καποιος για τα παρακατω να δω τι πατατες εχω κανει.

Πως χειριζόμαστε τα φυτα που αγοράζουμε?

Τα βγαζουμε απο το πλαστικο γλαστρακι?

Πως τα χωνουμε στο χαλίκι?

Ποσο βάθος πρέπει να έχει μέσα σε αυτό?

Πως τα κρατάμε όταν θελόυν να φύγουν προς την επιφάνεια?

Αμα χρειάζεται επιπλέον χαλίκι και έχουμε ήδη ψαρια τι κάνουμε?

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Νίκος..

Link to comment
Share on other sites

Μην βαρέσετε υποτίθεται οτι έβαλα και 3 φυτα...αλλα δεν ειμαι σίγουρος τι στο καλο

εχω κάνει, οποτε ας μου απαντησει καποιος για τα παρακατω να δω τι πατατες εχω κανει.

Πως χειριζόμαστε τα φυτα που αγοράζουμε? ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟ ΓΛΑΣΤΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΒΑΜΒΑΚΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ. ΚΟΒΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΙς ΑΚΡΕΣ ΤΩΝ ΡΙΖΩΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣΤα βγαζουμε απο το πλαστικο γλαστρακι? ΝΑΙ

Πως τα χωνουμε στο χαλίκι? ΜΕ ΤΗ ΡΙΖΑ ΠΡΟς ΤΑ ΚΑΤΩ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΤΑ

Ποσο βάθος πρέπει να έχει μέσα σε αυτό? ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΟΙ ΡΙΖΕΣ

Πως τα κρατάμε όταν θελόυν να φύγουν προς την επιφάνεια? ΔΕΣΙΜΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΘΕΡΟΑμα χρειάζεται επιπλέον χαλίκι και έχουμε ήδη ψαρια τι κάνουμε? ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Νίκος..

Link to comment
Share on other sites

Για να τα δέσεις θα χρειαστείς πετονιά, οτιδήποτε «μη-πλαστικό» θα μουλιάσει και θα διαλυθεί στο νερό.

Την άμμο (ή χαλίκι) άμα έχεις ψάρια την ρίχνεις όπως θα την έριχνες και αν δεν είχες, προσέχεις όμως μην «καπελώσεις» κάνα κακόμοιρο.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα δέσεις θα χρειαστείς πετονιά, οτιδήποτε «μη-πλαστικό» θα μουλιάσει και θα διαλυθεί στο νερό.

Οταν προκειτε για anubias , java moss κτλ τα οποια ριζωνουν και πιανονται πανω σε ξυλα η πετρες προτιμω να τα δενω με ενα λεπτο σπαγγο . Ετσι μεχρι να λυωσει ο σπαγγος εχουν ηδη ριζωσει τα φυτα και δε χρειαζεται να αφαιρεσω πετονιες η αλλα πλαστικα :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...