Jump to content

Εγώ πότε θα γίνω παππούς?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έπειτα από 7-8 γέννες και ενώ ποτέ δεν ήταν τυχερό μου να δω μικρές ουρίτσες, σήμερα πρόσεξα το εξής διαφορετικό από τις προηγούμενες φορές και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει σχετικά.

Όπως θα προσέξετε στις φωτογραφίες, τα αυγά έχουν 2 χρώματα, ορισμένα έχουν αυτό το γκρι χρώμα και άλλα είναι κατάλευκα. Στις προηγούμενες γέννες που είχα,, την δεύτερη μέρα όλα τα αυγά έπαιρναν αυτό το γκρι χρώμα και σιγά-σιγά τα «καταβρόχθιζαν» τα δύο σκαλάρια που έχω. Πρώτη φορά βλέπω την δεύτερη μέρα τόσο λευκά αυγά. Αυτό τι σημαίνει? Μήπως έχουν γονιμοποιηθεί? Και αν ναι, τότε τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ

umb

:hysterical:

post-2226-1195228039_thumb.jpgpost-2226-1195228054_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα άσπρα αυγά είναι αυτά που δεν έχουν γονιμοποιηθεί ή έχουν νεκρωθεί και κατόπιν προσβάλλονται από fungus.

Κατά τη γνώμη μου ο πατέρας δεν είχε πολύ διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

να τα βγάλω από μέσα ή να τα αφήσω? αν τα φάνε τα ψάρια θα υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

να τα βγάλω από μέσα ή να τα αφήσω? αν τα φάνε τα ψάρια θα υπάρχει πρόβλημα?

δεν νομιζω να πειραζει που τρωνε τα αυγα.και καλυτερα ειναι να τα αφησεις τα ψαρια .

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τα ψάρια που έχουμε στο ενυδρείο μας παρουσιάζουν εκφυλισμό και στην συμπεριφορά τους.

Δηλαδή χάνουν το ένστικτο της μητρότητας και της πατρότητας αποτέλεσμα να τρώνε τα αυγά τους ή να μην τα φροντίζουν σωστά και να χαλάνε και κοκ.

Αφού λες ότι η γέννες που έκαναν τα ψάρια είναι πολλές και δεν βλέπεις βελτίωση στην φροντίδα των αυγών τότε δεν σου μένει άλλη λύσει από να τα χωρίσεις.

Που θα τα τοποθετήσεις αν τα χωρίσεις, σε άλλο ενυδρείο; ή μέσα σε γεννίστρα;

Link to comment
Share on other sites

Με προβλημάτισες φίλε Χρήστο. Επειδή μέσα στην γεννίστρα Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός άλλου ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές η περιπτώσεις δυστυχώς υπάρχουν.

Εγώ έχω τρία ζευγάρια και τα τρία γεννούν, το ένα ζευγάρι από τα τρία όσο είναι μέρα προστατεύει τα αυγά άψογα, μόλις κλήση ο φωτισμός λες και δαιμονίζονται, γυρνάν αμέσως και τρων τα αυγά τους την ίδια μέρα δεν αφήνουν τίποτα. Εκανα υπομονή μπας και μάθουν αλλά τίποτα έκαναν πάνω από 20 γέννες και τίποτα το ίδιο βιολί βαράν.

Τώρα αν τα αυγά τα βάλεις μέσα σε γεννιστρα θα έχεις πολλές απόλυες και αν δεν έχεις εμπειρία μπορεί και να τα χάσεις όλα. Διότι τα αυγά θέλουν μέχρι να εκκολαφτούν ιδικές συνθήκες και μετά που θα εκκολαφτούν πάλη. Πρέπει δηλαδή να αντικαταστήσεις με κολπάκια τους γονείς.

Γι α να καταλάβεις την δυσκολία του όλου εγχειρήματος θα σου πω ένα παράδειγμα η γονείς τα αυγά τα τροφοδοτούν συνέχεια φρέσκο νερό με τα πτερύγια τους με αυτό των τρόπο τα οξυγονώνουν πιο καλά και αποτρέπουν να καθίσουν πάνω στα αυγά διάφορα ιζήματα ας το πούμε απλά τα ξεσκονίζουν για να είναι καθαρά. Μέσα στην γεννίστρα λοιπόν αυτήν την διαδικασία πρέπει να την αναλάβει ένας μικρός κυκλοφορητής. Αν το νερό είναι σχετικά στάσιμο τα αυγά θα χαλάσουν και μόνο από τύχη θα επιβίωση κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τοποθετήσεις τα αυγά σε μια αυτοσχέδια γεννήστρα, όπως ένα πλαστικό διάφανο ποτηράκι, το οποίο θα επιπλέει στο ενυδρείο, μέσα στο οποίο θα βάλεις μια μικρή αερόπετρα, που θα βγάζει λίγες φυσαλίδες, ώστε να οξυγονώνει το νερό, χωρίς όμως να σκορπίζει τα αυγά. Αλλάζεις τακτικά νερό, από το νερό του ενυδρείου σου, με τη βοήθεια μια σύριγγας.

Αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να εκκολαφθούν και να βγουν οι νύμφες.

Τα αυγά μπορείς να τα πάρεις ρουφώντας τα με μια σύριγγα.

post-358-1195268896_thumb.jpg post-358-1195268947_thumb.jpg post-358-1195268981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την ενημέρωση. Σήμερα το πρωί, το φύλλο όπου είχαν γεννήσεις τα αυγά τους, ήταν πεντακάθαρο, τα είχαν φάει όλα τα αυγά. Θα περιμένω την επόμενη γέννα, εφαρμόζοντας τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε μπας και επιτέλους καταφέρω να δω ουρίτσες.

Και κάτι ακόμα, τα δύο αγγελόψαρά που έχω δεν είναι της ίδιας ράτσας. Αυτό επηρεάζει την όλη κατάσταση;

post-2226-1195287118_thumb.jpgpost-2226-1195287138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, τα δύο αγγελόψαρά που έχω δεν είναι της ίδιας ράτσας. Αυτό επηρεάζει την όλη κατάσταση;

post-2226-1195287118_thumb.jpgpost-2226-1195287138_thumb.jpg

Όχι δεν τα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...