Jump to content

Περι αεραντλιας


Recommended Posts

επειδη εγω ειχα αεραντλια σε φυτεμενο ενυδρειο μεχρι προσφατα απο ελλειψη σωστης ενημερωσης, σου συνηστω να μην την βαλεις σε λειτουργια αφου το απαραιτητο οξυγονο για τα ψαρια σου στο παρεχουν τα φυτα(κατα την διαρκεια των αναμενων λαπτηρων).για την διαρκεια της νυχτας πιστευω οτι η μικρη αναταραξη της επιφανειας απο την ροη του φιλτρου σου αρκει. :hysterical:

επισης η αεραντλια διωχνει το co2 απο το ενυδρειο σου που ειναι απαραιτητο για την αναπτυξη των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτά σου είναι λίγα και δεν προσφέρουν αρκετό οξυγόνο τότε χρειάζεσαι αεραντλία ή μεγαλύτερη ανατάραξη της επιφάνειες, φυσικά με το αρνητικό αποτέλεσμα να χάσεις το πολύτιμο CO2.

Αν τα φυτά σου είναι αρκετά και το ενυδρείο είναι νορμάλ φορτωμένο τότε δεν χρειάζεσαι αεραντλία. Μόνο κακό στα φυτά σου θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω ποσο χρησιμη ειναι μια αεραντλια σ'ενα φυτεμενο ενυδρειο και ποτε και ποσο την χρησιμοποιουμε.

το διαβασα εδω μεσα οτι δεν χρειαζεται αλλα ο petshopas μου ειπε να την δουλευω συνεχεια γιατι το φιλτρο δεν μας παρεχει την σωστη αναταραξη ωστε να παρεχεται το καταλληλο O2.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η αεραντλία ανεβάζει το ΡΗ...

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγω ειχα αεραντλια σε φυτεμενο ενυδρειο μεχρι προσφατα απο ελλειψη σωστης ενημερωσης, σου συνηστω να μην την βαλεις σε λειτουργια αφου το απαραιτητο οξυγονο για τα ψαρια σου στο παρεχουν τα φυτα(κατα την διαρκεια των αναμενων λαπτηρων).για την διαρκεια της νυχτας πιστευω οτι η μικρη αναταραξη της επιφανειας απο την ροη του φιλτρου σου αρκει. :hysterical:

επισης η αεραντλια διωχνει το co2 απο το ενυδρειο σου που ειναι απαραιτητο για την αναπτυξη των φυτων.

δηλαδη εγω που εχω λιγα φυτα πλεον γιατι μου τα μασουλισαν χρειαζομαι τωρα αεραντλια?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω λιγα φυτα πλεον γιατι μου τα μασουλισαν χρειαζομαι τωρα αεραντλια?

αναλογως .αν ειναι 1-2 ριζες με πολλα ψαρια ,ισως. ή τις ζεστες μερες που ανεβαινει η θερμοκρασια του ενυδρειο το ο2 ειναι πιο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

καποιος αλλος μου ειπε να την βαζω μονο το βραδυ και οταν σβυνει η λαμπα, γιατι το βραδυ τα φυτα εκπεμπουν CO2 και ενδεχεται τα ψαρια να παθουν δηλητηριαση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή η άποψη σεβαστή μεν αλλά προσωπικά δεν την συμμερίζομαι, εγώ το έχω αναφέρει αρκετές φορές δεν κλείνω ποτέ την παροχή του CO2, 40 φυσαλίδες /λεπτό πρωί βράδυ 24 ώρες το 24ωρο. Και τα φυτά μέσα είναι πάρα πολλά πάνω από 18 διαφορετικά είδη. Φυτεμένο κατά 90%. Ποτές δεν αντιμετώπισα πρόβλημα οξυγόνου. Το CO2 που βγάζουν τα φυτά το βράδυ και το Ο2 που καταναλώνουν είναι αμελητέο και σχεδόν εξισορροπείτε από την λιγότερη κατανάλωση Ο2 που έχουν τα ψάρια το βράδυ λόγο του χαμηλότερου μεταβολισμού.

Πάντως σε ενυδρεία από 80 λίτρα καθαρά και πάνω, πλούσια φυτεμένα και νορμάλ ιχθυοφόρτιση δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Εξαίρεση ίσος να αποτελεί ένα πολύ μικρό ενυδρείο με πάρα πολλά ψάρια. Δεν είχα ποτέ τέτοιο ενυδρείο και δεν μπορώ να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

αναλογως .αν ειναι 1-2 ριζες με πολλα ψαρια ,ισως. ή τις ζεστες μερες που ανεβαινει η θερμοκρασια του ενυδρειο το ο2 ειναι πιο λιγο.

εχω γυρω στις στις εξι ριζες πλεον στα 120 λιτρα με σχετικα αρκετα ψαρια,χρειαζομαι αεραντλια η να φυτεψω και αλλα φυτα καλυτερα πια ειναι η αποψη σου?? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εχω γυρω στις στις εξι ριζες πλεον στα 120 λιτρα με σχετικα αρκετα ψαρια,χρειαζομαι αεραντλια η να φυτεψω και αλλα φυτα καλυτερα πια ειναι η αποψη σου?? :hysterical:

δεν ξερω αναλογως.αν δεν εχεις πολλα ψαρια που λογικο ειναι να χρειαζονται περισσοτερο οξυγονο,καλα ειναι και ετσι.αν θες βαλε κανενα φυτακι ακομα,καλο θα κανεις κακο δεν θα κανεις παντως.και τα ψαρακια σου θα νιωσουν πιο ανετα

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου απο το φιλτρο δεν χρειαζεται η αεραντλια,ειτε

εχεις πολλα φυτα ειτε λιγα.Η μονη περιπτωση που θα χρειασθει η αεραντλια ειναι μονο στην περιπτωση

που κανεις θεραπεια σε αρρωστο ψαρι(σου ευχομαι να μην σου τυχει).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...