Jump to content

Πέτρες.


Recommended Posts

μόλις γύρισα απο την εξώρμυση μου στην κινέτα! πήγα και στην παραλία και μάζεψα καμια 70αρια κιλά πέτρες. ξέρει κανεις αν οι πέτρες απο τις παραλίες της Κινέτας ειναι ασβεστολιθικές?

τωρα θα παω έξω να τις πλύνω πρώτα με το λάστιχο. μετά θα τις βάλω σε καθαρούς κουβάδες που τους χρησιμοποιώ μόνο για ενυδρειακές δουλειές και θα τις μεταφέρω στο μπάνιο.

μετά λέτε να τις βράσω???? (πως όμως? μερικες ειναι πολυ μεγάλες.) ή να ανοιξω το θερμοσύφωνο και με το καυτό νερό να γεμίσω τους κουβάδες με τις πέτρες?

17112007202.jpg

17112007201.jpg

17112007200.jpg

17112007199.jpg

17112007198.jpg

17112007197.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι ρίξε πάνω λίγο υδροχλωρικό οξύ (υπάρχει σε κάθε σουπερ μάρκετ στα απορρυπαντικά) αν αφρίσουν τότε είναι ασβεστολιθικές αν όχι τότε δεν είναι. Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά της πλένω με απορρυπαντικό πιάτων και σκληρή βούρτσα και μετά καλό ξέβγαλμα με νεράκι. Έως τώρα δεν είχα προβλήματα. Της μικρές ριχτές ένα βράσιμο για 10-15 λεπτά και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

χρήστο με απλο-κοινο απορρυπαντικό πιατων??? δηλαδη με απλο Palmolive πχ???

δεν θα υπαρχει προβλημα?

ας πουμε αν γεμίσω εναν κουβά με νερό και απορρυπαντικό πιάτων και τις ρίξω μέσα και τις βουρτσίσω καλα και μετα τις ξαναπεράσω με νερό απο τον θερμοσίφωνα ειναι οκ?

έριξα απο μια σταγόνα υδροχλωρικό οξύ και αφρίσανε όλες για λίγο. αν δεν ήταν ασβεστολιθικές δε θα αφρίζανε καθόλου σωστα??

Έγινε επεξεργασία - chriskousis
Link to comment
Share on other sites

χρήστο με απλο-κοινο απορρυπαντικό πιατων??? δηλαδη με απλο Palmolive πχ???

δεν θα υπαρχει προβλημα?

ας πουμε αν γεμίσω εναν κουβά με νερό και απορρυπαντικό πιάτων και τις ρίξω μέσα και τις βουρτσίσω καλα και μετα τις ξαναπεράσω με νερό απο τον θερμοσίφωνα ειναι οκ?

έριξα απο μια σταγόνα υδροχλωρικό οξύ και αφρίσανε όλες για λίγο. αν δεν ήταν ασβεστολιθικές δε θα αφρίζανε καθόλου σωστα??

:hysterical:

Αν της ξεβγάλεις καλά δεν θα υπάρχουν υπολείμματα από το πχ Palmolive. Εγώ όλα τα ενυδρειακα μου εξαρτήματα χρόνια τώρα με αυτά τα πλένω, με το απλό κοινό απορρυπαντικό πιάτων, το τελείως απλό όχι αυτά που γράφουν ότι περιέχουν Aloe Vera για προστασία χεριών, αλοιφές και παρόμοιοα χημικά σουξου μούξου.

Link to comment
Share on other sites

έμαθα και η χλωρίνη χωρίς αρώματα κτλ κάνει. εχω αυτη για πες ειναι οκ αυτη? ειναι η παχυρευστη.

17112007211.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο απορρυπαντικα πιάτων εχω αυτα. κανενα απο τα 2 δε γραφει να εχει τιποτα απο τα παραπανω που ανεφερες... αλοε βερα και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις.

17112007212.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...