Jump to content

Τι συγκατοικους να βάλω?


Recommended Posts

Γειά σας παιδια. Σχετικά καινούργιος στο χόμπι αν και έχω προλάβει να αποκτήσω ήδη 3 ενυδρεία.

Το πιο πρόσφατο είναι ένα 200 λιτρα. Το πήρα γιατί λειπόμουν το παπαγαλόψαρο πoυ μου χαν φέρει μέσα σε ενα 8λιτρο, οπότε τον έβαλα στο καινούργιο του μεγάλο σπίτι. Μου άρεσαν τα σκαλάρια, τα kribensis, τα διάφορα "sharks", ramirezi, και τα apistogramma cacatuoides, (άσχετα μεταξύ τους βέβαια) αλλά λόγω παπαγάλου προσαρμόστηκα.

Πήρα λοιπόν ακόμα 8 tiger barbs (4 common + 4 green) και έναν pleco.

Εσείς τι θα προτείνατε ακόμα? Κάτι απο τα παραπάνω? kribensis? apistogramma cacatuoides?Ίσως ενας labeo bicolor? Κάτι άλλο απο τα παραπάνω? Το ενυδρείο έχει ρίζες, καρύδες, το ψιλότερο χαλίκι που βρήκα και είναι φυτεμένο με annubias, κερατοφυλλο, microsorum pteropus και κάποια ακόμα ανθεκτικά φυτά. Θερμοκρασία 26-27

Περιμένω προτάσεις να βάλω κανα ψαράκι ακόμα όσο γίνεται χωρίς προβλήματα και ποικιλία!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: καλως ηλθες στην παρεα :hysterical:

μερικες φορες (μην πω ολες τις φορες) η ποικιλία ψαριων δεν ειναι και το σωστοτερο για ενα ενυδρειο.

ειδικα τα τιγρακια ειναι και πολυ "πειραχτηρια" και πολυ ενοχλητικα προς τους αλλους κατοικους.

θα απεκλεια παντως τα σκαλαρια,

περιμενε κι'αλλες γνωμες απο χομπιστες φιλους του forum.

και παλι καλωςηλθες

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο ΑΖ!

πες λιγα παραπανω για τον εξοπλισμο και τις τιμες σου αμα θες.το παπαγαλοψαρο μιας και ειναι αφυσικο ψαρι δεν μπορω να προβλεψω πολλα για την συμπεριφορα του με τα αλλα ψαρια,καλυτερα θα ηταν να εβαζες παραπανω τιγρακια,αλλο πραμα δεν μου ερχετε στο μυαλο.

καλη συνεχεια

το παπαγαλοψαρο θα το εδινα στην θεση σου,θα σου βρω ενα λινκ να δεις γιατι

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι λύση να δώσει το παπαγαλόψαρο, να το δώσει που; Στο μαγαζί που του το πούλησε; Και αυτή τι θα το κάνουνε ή θα το πουλήσουνε σε άλλον, ή θα το ξεφορτωθούνε. Μην ξεχνάμε ότι τα ψάρια δεν μας φταίνε σε τίποτα, αυτοί που φταίνε είμαστε εμείς οι άνθρωποι, που για το χρήμα πουλάμε και την ψυχή μας. Νομίζω κατά την δική μου άποψη το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερωνόμαστε και να βοηθάμε να ενημερώνονται και άλλοι γι’ αυτό που γίνεται σ’ αυτά τα ψάρια, και το μόνο όπλο μας είναι εφόσον το γνωρίζουμε να μην τα αγοράζουμε, άμα σταματήσουν να πουλιούνται τα βαμμένα ψάρια, μόνο τότε και αυτοί θα σταματήσουν να τα βάφουν, να τους κόβουν ουρές κ.τ.λ.

Μπορεί να το κρατήσει και να το φροντίσει για όσο καιρό αυτό μπορεί να ζήσει καλά μετά από αυτό που έχει υποστεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζω την ιστορια με τα παπαγαλοόψαρα. εγω δε θα έπαιρνα τέτοιο ψάρι. Απο τύχη βρέθηκε στα χέρια μου και επειδή το λυπήθηκα που το είδα να ταλαιπωρείται σε ένα "ενυδρείο" 8 λίτρων χωρίς καν θερμοστάτη, είπα να το αναλάβω. Τα κακόμοιρα δε φταίνε σε τίποτα για την ανθρώπινη ματαιοδοξία. Έτυχε στον δρόμο μου, δε μπορούσα να το αφήσω να βασανίζεται. Για επιστροφή συμφωνώ με Kristi, δεν το συζητάω. Έχει περάσει αρκετα. και εκεί τι θα το κάνουν? Οπότε ψάχνω κάτι να συμπληρώσω αυτή τη σύνθεση.. Δυστυχώς στο pet shop που πήγα προχθές ανακάλυψα και την ύπαρξη βαμμένων κόκκινων τιγρακιων. Κρίμα, το συνεχίζουν το έγκλημα. :hysterical:

Ακούω προτάσεις! Έχει κανείς συμβιώσει τα ψαράκια που έχω με κανένα απο τα υποψήφια που μου αρέσουν?

Απο τιμές είμαι καλά, αμμωνία 0, 26-27 C, και PH 7.4.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τους υπολοιπους αλλα οσο τα αγοραζει κανεις τοσο πιο πολλη ζητηση θα εχουν και σαφως παραπανω θα βασανιζοντε.αλλα τωρα που μου το λες καλυτερα να ζει σε ασφαλες περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...