Jump to content

Νεα στο κοσμο του ενυδρειου! Βοηθειαααα!!!


Recommended Posts

ευχαριστω πολυ AED για την συμβουλη σου!!

εχω μια απορια στρωνει ενα ενυδρειο αφου εχει μεσα ψαρακια???

εχω ανεβασει πολυ τον νιτριτη και το Ph του ενυδρειου μου δεν ειναι το ιδανικο μολις εκανα κατι τεστ πυο μου εδωσαν απο ενα μαγαζι ... μηπως να κανω αλλαγη νερου??? θα βοηθησει???

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα juwel 60 λιτρων και για διακοσμητικα 2 ξυλα .. τιποτε αλλο μεσα εχει τα φιλτρα της μανας του επανω θερμοστατη στους 26 βαθμους ρυθμισμενο.

μου εδωσαν το aqua safe για την αλλαγη του νερου και aqua balance που θα βαζω μια φορα την εβδομαδα για να διατηρω το νερο, επισης εχω το stress zyme biological filtration booster το οποιο μου ειπαν να το ριχνω 15μλ για 4 μερες και μετα 1 φορα την εβδοαμδα μαζι με το aqua balance. αυτα εχω και φυσικα τα φλακς και κατι παστιλιες για τροφη

παντως απο οτι διαβαζω στο φορουμ μαλλον επρεπε να το στρωσουν για καποιες μερες χωρις τα κακομοιρα τα ψαρακια μεσα ε??? αν πεθανουν ολα μπορω να το στρωσω???? και τι μπορω να κανω ...

Link to comment
Share on other sites

Νάσια καλημέρα,

κατά την γνώμη μου οι επιλογές σου είναι δύο...

1. Δίνεις κάπου τα ψαράκια και συνεχίζεις το στρώσιμο του ενυδρείου.... :hysterical:

2. Κάνεις συνεχώς αλλαγές και μετρήσεις ώστε να κρατάς την αμμωνία και τα νιτρώδη υπό έλεγχο (η ολοκλήρωση του στρωσίματος θα διαρκέσει περισσότερο καθώς και θα ταλαιπορηθούν τα ψάρια σου :hysterical: )

Άρα η 1η επιλογή μακράν καλύτερη... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω πολυ μια απορια να δωσω τα ψαρια καπου και να τα ξαναπαρω πισω?? οταν στρωσει το ενυδρειο η απλα τα δινω και τα ξεχνω???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το AquaStart της Tetra πάντως...

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω πολυ μια απορια να δωσω τα ψαρια καπου και να τα ξαναπαρω πισω?? οταν στρωσει το ενυδρειο η απλα τα δινω και τα ξεχνω???

οταν στρωσει το ενυδρειο σου μπορεις να φερεις σταδιακα πισω τα ψαρακια σου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!

να σας πω εκανα αλλαγη νερου και μετα απο κανα 2 ωρες πηρα μετρησεις ... και ειναι στα φυσιολογικα ορια μονο ο νιτριητς ειναι λιγο ακομα αναιβασμενος ειναι δηλ 0,1 .. δεν ειναι 0 ... το αφηνω και το παρακολουθω? η κανω αυριο παλι αλλαγη νερου??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα ρε παιδια προσπαθω να βρω στο φορουμ αν εχετε καταγραψει μαγαζια που ασχολουνται με ωαρια και μονο με ψαρια και να ειναι σχετικοι .... μενω αγιο δημητριο! μπορειτε να μου συστησετε καποιον?? η κανα 2 αν δεν θελετε την διαφημιση? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα ρε παιδια προσπαθω να βρω στο φορουμ αν εχετε καταγραψει μαγαζια που ασχολουνται με ωαρια και μονο με ψαρια και να ειναι σχετικοι .... μενω αγιο δημητριο! μπορειτε να μου συστησετε καποιον?? η κανα 2 αν δεν θελετε την διαφημιση? :hysterical:

Τι εννοείς «να ασχολούνται με ωάρια»; :hysterical:

Στον Άγιο Δημήτριο δε ξέρω, αλλά τα ΜΜΜ κάνουν δουλειά άμα έχεις όρεξη... πολύ καλό μαγαζί είναι η ΆΒΥΣΣΟΣ στο Πεδίον του Άρεως, και το Water Inn στη Ν. Κηφισιά... άμα ψάξεις στον κατάλογο με τα καταστήματα, έχεις τι ακριβείς τους διευθύνσεις... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Nasia.

ΕΔΩ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102 θα βρεις ολα τα καταστηματα που ζητας. Ανοιγοντας καθε 1 απο αυτα θα βρεις διευθυνση και τηλεφωνα επικοινωνιας.

Σιγουρα καποιο υπαρχει κοντα σου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες και αυτά:

http://www.tsamisaquarium.gr/

http://www.istellas.gr/

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 5 μερες με μηδενικες μετρησεις σε ph αμμωνια και νιτριτη λεω να παω να παρω ψαρακια να γεμισω το ενυδρειο μου!!! σας θυμιζω οτι μεσα υπαρχει ενας γλειφτης και ενα γατοψαρο ... απο μια ερευνα στο ιντερνετ λεω να παρω γκαμπυ αλλα θελω να παρω και κατι ακομα αλλα εχω κολλησει για πειτε καμια ιδεα!

εχω ενα 60 λτ juwel

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 5 μερες με [b]μηδενικες μετρησεις σε ph [/b] αμμωνια και νιτριτη λεω να παω να παρω ψαρακια να γεμισω το ενυδρειο μου!!! σας θυμιζω οτι μεσα υπαρχει ενας γλειφτης και ενα γατοψαρο ... απο μια ερευνα στο ιντερνετ λεω να παρω γκαμπυ αλλα θελω να παρω και κατι ακομα αλλα εχω κολλησει για πειτε καμια ιδεα!

εχω ενα 60 λτ juwel

το ph αποκλειεται να ειναι 0 :hysterical: μας κανει τρυπα στο πατωμα :hysterical:

πλακα κανω -προφανως μπερδευτηκες...

στα 60 λιτρα που εχεις καλα ειναι και τα γκαπυ αλλα κατα την γνωμη μου βαλε 1-2 γατοψαρα ακομα γιατι ενα μονο του δεν γινεται.

ή βαλε κανενα κοπαδακι απο νεον - rasbora - rummy nose κτλ.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::hysterical::blink: οντως μπερδευτηκα ... 7.5 ειναι ... σορρυ!!!!

λες να παρω και δευτερογατοψαρο??? εχω ηδη ενα ... μηπως πρεπει να δω το φυλο του και να παρω το αντιθετο η δεν εχει σημασια????

Link to comment
Share on other sites

απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου τα γατοψαρα δεν ειναι επιθετικα μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...