Jump to content

May Day - May Day


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πειτε μου μονο πως ενα honey dwarf gourami μετα απο 2 βδομαδες μπορει να γινει μια μορφη μαζας gel ασπρου χρωματος

περιπου 3 μερες κανει να αποσυντεθει ενα ψαρι γλυκου νερου το οποιο πεθανε μεσα στο ενυδρειο μας....

αυτο που πρεπει σαφως να αναρωτηθεις ειναι για ποιο λογο μας αφησε ο μακαριτης......

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ενυδρειο του carrefour 100l στη 2η εκδοση του

Αν ξερετε εχει κολημενο (το 1ο το ειχε βεντουζαριστο) ενα κουτι με 3 μερη...στο 1ο μερος ειναι ο θερμοστατης στο 2ο τα φιλτρα στο 3ο η αντλια

Τα υπολοιματα βρεθηκαν στο ...

Προφανως εκανε σαλτο μορταλε και πεθανε στο στενο,βρωμικο και καυτο χωρο του θερμοστατη.

Να πω εδω ομως τι εκανα ..εβγαλα τα ψαρια μου τα εβαλα σε ενα κουβα 10 λιτρων ,εχωσα και μια μικρη αντλια απο ενυδρειο 10 λιτρων με ικανοτητα 200 l/h και αφησα εκει τα ψαρια για 7 ωρες και παραπανω

(ετσι δυστυχως εχασα και ενα labeo γιατι πηδηξε εξω απο το κουβα και παροτι πανω του εβαλα κατι για να αποφυγω αυτο...δυστυχως εγινε ομως). Επισης εκανα αλλαγη γυρω στο 50% και το ξαναγεμισα και ξανα του εκανα 80% (ηθελα να ρουφιξω τα υποληματα στο κατω μερος του χωρου του κουτιου που βρεθηκε το gourami). Τωρα επεστρεψα τα ψαρια μου μεσα με προσθηκη μερα του αντιχλωριου και βακτηριων.

Τωρα τα φιλτρα επειδη θα εμεναν εκτος νερου απο τις αλλαγες τα εβαλα και αυτα στο κουβα (δε γνωριζα μηπως σκοτονωταν με την πολυωρη επαφη με τον αερα και τα εβαλα εκει)...

Επεστρεψαν φυσικα και αυτα στη θεση τους.

Ελπιζω να επανελθουν οι "ρυποι" σε φυσιολογικα επιπεδα...αν και δυστυχως εφυγαν κοματια gel μεσα στο νερο του ενυδρειου (πολλα μπορεσα και τα εβγαλα υποθετω ομως οχι ολα).

Αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

ριξε για καλο και για κακο και μια διπλη δοση απο prime...

Link to comment
Share on other sites

Απο ζωντανά βακτήρια θέλει να πει .

Link to comment
Share on other sites

μπορει να θελει να πει και αυτο που λεει

το prime λεει οτι μετατρεπει την αμωνια σε μια μη τοξικη μορφη την οποια μπορει να αφαιρεσει το βιολογικο φιλτρο

http://www.seachem.com/products/product_pages/Prime.html

"Prime™ converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter."

Απο ζωντανά βακτήρια θέλει να πει .

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

αντε και να το παρω ..που το βρησκω αυτο ?? 2 μαγαζια ξερω στη θεσ/νικη (μεγαλα δηλαδη) ...και στο ενα μια φορα που πηγα εφαγα κληση 80€ (κοινως μη προσβασιμο) και το αλλο ειμαι σχεδον βεβαιως δε το εχει

Link to comment
Share on other sites

μπορει να θελει να πει και αυτο που λεει

το prime λεει οτι μετατρεπει την αμωνια σε μια μη τοξικη μορφη την οποια μπορει να αφαιρεσει το βιολογικο φιλτρο

http://www.seachem.com/products/product_pages/Prime.html

"Prime™ converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter."

thanks,αυτο εννουσα :) ..
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ολα τα μαγαζια εχουν prime,για να μην φας αλλη κληση χρησιμοποιησε λεοφωρειο.

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα ...

Χθες με ολα αυτα η αμμωνια ηταν στο 2.5 ..

Σημερα μετα απο μια μερα....η αμμωνια δε μετριεται γιατι ξαναεγινε μπλε για αλλη μια φορα ο δεικτης !!!

Νομιζω οτι ειμαι στα προθυρα του να το πεταξω

Εχω ξοδεψει περισσοτερα απο 200€ για αυτο το πραγμα τις τελευταιες μερες...απειρο κοπο και χρονο που δεν εχω ...και δε γινεται απολυτως τιποτα..αντιθετως επιταχυνθηκαν δραστικα προς το χειροτερο τα πραγματα !

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να άλλαζες test...;!

Πάρε τις Tropique Marine που είναι πιο ακριβή σε μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχασες και άλλο ψάρι;

Το τάισμα το σταμάτησες ;

Το φίλτρο δουλεύει σωστά ;

Μην ξεχνάς οτι από της 25-11-07 που σου ανέβηκε η αμμωνία στις 2-12-07 βρήκες το ψάρι που έχασες ,σε πλήρη αποσύνθεση και το φίλτρο σου είναι πολύ μικρο για να ανταπεξελθη σε αυτές της συνθήκες .

Οσο για την απογοήτευση που νιωθης λογικό είναι την έχουμε περάσει και εμείς βέβαια πάντα ξέραμε ότι το φταίξιμο είναι δικό μας .

Η συμβουλή μου είναι να σταματησης το τάισμα για μια εβδομάδα .

Καθημερινές αλλαγές νερού 30- 50 % αντιχλωριο ζωντανά βακτήρια μέχρι να πέση η αμμωνία και έλεγχος του Νο2 .

Αν δεν θέλεις να κάνεις αυτά έχεις μια επιλογή να φύγουν όλα τα ψάρια από το ενυδρείο και να επιστρέψουν μετά από 10 ημέρες ή να αγοράσεις ακόμα ένα φίλτρο εξωτερικό που θα βάλεις μέσα έτοιμο βιολογικό υλικό (μπόλι).

Απο όλα αυτά εγώ θα προτιμούσα να έβγαζα τα ψάρια για 10 ημέρες και αυτό διότι θα ξεκινήσουν (αν δεν έχουν ξεκινηση ) προβλήματα με ασθένειες .

Οσο για τα σκευάσματα που αδρανοποιούν την αμμωνία , επειδή δουλεύουν για ενα 24ωρο το πολύ 2 και δεν επιτρέπεται να βάλουμε δεύτερη δόση χωρίς μεγάλη αλλαγή νερού δεν νομίζω οτι στη περίπτωση αυτή να ταιριάζει άλλωστε θέλει εμπειρία και καλή γνώση του μηχανισμού λειτουργίας του .

Link to comment
Share on other sites

Επεσε στο χερια μου και ενα 2ο test παλι τις Sea Lab τα ιδια βγαζει.

Παντως οπως ειπα στο νερο βρυσης δε δειχνει αμμωνια και ΠΡΟΣΟΧΗ

Το gel που βρηκα το εβαλα σε μισο ποτηρι νερο

Μετα απο μια μερα δεν εχει καθολου αμμωνια σε μισο ποτηρι νερο !!..

Αρα και απο εκει φαινεται οτι δεν εφταιγε αυτο ( + το οτι ανεβαινει παλι η αμμωνια)

Στις 7:15 μμ κανω αλλαγη 75% και ξαναγεμιζω ( 2.5 αμμωνια )

Στις 8:45 μμ κανω αλλαγη στο 90% με σκουπα αυτη τη φορα ( 0.25 αμμωνια )

(η αληθεια οτι αν και το εχω λιγο καιρο το ενυδρειο ο πατος ειναι οτι να ναι)

Δεν αισιοδοξω οτι θα ειμαι στα χαμηλα μεχρι αυριο.

Η αντλια δε ξερω αν μπορει να ειναι λογος για αυτο το χαλι...

Αλλο ας πουμε να μην ανανεωνει σωστα το νερο και αλλο απο μερα σε μερα να ανεβαινει 2.5-5 μοναδες η αμμωνια....

Εδω υπαρχει εργοστασιο παραγωγης με διπλαζιο ΑΜΟΝΙΑΖΟΛ

Παρεπιπτοντως το ενυδρειο ειναι το

http://www.cat-gato.com/img/models/300120.jpg

Και η αντλια αποδοσης 450 l/h

http://www.cat-gato.com/detail.php?refnr=312031〈=uk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε JohnnyX οι συμβουλές που σου δίνουμε είναι σύμφωνα με αυτά που μας περιγράφεις εμείς δεν το έχουμε δει το ενυδρείο σου .

Εάν και ο πυθμένας είναι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα χάλια όπως λες αυτό σημαίνει ότι έβαζες πολύ τροφή με αποτέλεσμα να σαπίζει .

Το ποτήρι που λες ειχε και βακτήρια ; Η διδικασια της αποσύνθεσης είναι πολύπλοκη και δεν είναι εύκολο να βγάλεις συμπέρασμα ασφαλές για το τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου .

Link to comment
Share on other sites

το ποτηρι περιειχε το gel που μαλλον ηταν το gourami και νερο βρυσης (οχι του ενυδρειου) και δεν εχει καθολου αμμωνια μετα απο 1+ μερα

Link to comment
Share on other sites

το ποτηρι περιειχε το gel που μαλλον ηταν το gourami και νερο βρυσης (οχι του ενυδρειου) και δεν εχει καθολου αμμωνια μετα απο 1+ μερα

Αυτό ακριβώς σου εξηγώ και ποιο πάνω δεν μπορεί να υπάρχει αμμωνία χωρίς βακτήρια .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα βλεπω η αμμωνια ειναι στην ενδειξη 0.5 (πολυ καλα σε σχεση με πριν και σχετικα καλα σε σχεση με max 0.25=0.01 ppm τοξικης αμμωνιας)

Αλλα κατι αλλο με ανησυχει και θελω και παλι τα φωτα σας

Γυρισα απο τη δουλεια και βρηκα ολα τα ψαρια να αναπνεουν σαν τρελα

Ειδικα τα δολλαρια φαινεται να εχει κρεμασει το σαγονι τους μια και αναπνεουν διαδοχικα και δε το κλεινουν !!! Απο οσο γνωριζω αυτο γινεται οταν υπαρχει αμμωνια και δε βρισκουν οξυγονο να αναπνευσουν.

Τοσες μερς που ειχα υπερηψηλη αμμωνια δε το εκαναν..σημερα που επεσε το κανουν !!! θου κυριε .

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και κατι ακομα

Λιγο πριν την περιοδο που αρχισαν τα προβληματα η εν πασει περιπτωσει τοτε που τα εντοπισα (μετα το θανατο του 2ου clown ..και πριν την ευρεση υψηλων τιμων αμμωνιας ειχα βαλει φυσσαλιδα (δεν ειχα πιο πριν μια και μου ειπαν οτι δεν ειναι και τοσο απαραιτητη..αργοτερα εβαλα θεωρωντας οτι ισως και αυτο επαιζε το ρολο για το θανατο και των 2 clown αλλα μου ειπαν οτι το οξυγονο "θρεφει" τα βακτηρια που διασπουν την αμμωνια). Τωρα εβγαλα τη φυσαλιδα να δω τι παιζει...μηπως για καποιο λογο φταιει αυτη...δε ξερω τι να πω...πρεπει να βρω και ενα αιτιο !

Μηπως η ελλειψη φυσαλιδας κανει τα ψαρια να αναπνεουν σαν τρελα

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι βλακας ηλιθιος και καφρος....

Πιθανον για αυτο και να ειχα προβλημα με την αμμωνια

Και τωρα που εβγαλα τη φυσαλιδα να φανηκε και η ελλειξη οξυγονου...

Η αντλια υπολειτουργουσε ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ.

Να σε καλα φιλε orck ...οντως οι αναταραξεις ηταν μειωμενες (η αληθεια ειναι οτι επειδη αλλαξα το επιπεδο του νερου [ η αντλια εριχνε πανω απο την επιφανεια παλιοτερα...εδω ομως και καποια καιρο κατω απο την επιφανεια] δεν ειχα μετρο συγκρισης

Τωρα διαπιστωνω το τραγικο της υποθεσης .

Η αντλια στο κατω μερος της εχει ενα σφουγγαρακι το οποιο ηταν γεματο βρωμια...το καθαρισα και...ειδαμε το φως το αληθινο !!!!...

Πωπω *******....

Αλλω πως περασε η βρωμια εκει...διακτινηση εκανε ??? 3 φιλτρα υπαρχουν τι να πω...

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ας μπουνε τα απαραιτητα αστερακια στην κακια λεξη..sorry

Αληθεια πως γινεται τροποποιηση ενος Post?

Λίγα λεπτά αφού γίνει μπορεί να την αλλάξει το μέλος που την έκανε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...