Jump to content

May Day - May Day


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tι παταω για να κανω επεξεργασια ...δεν υπαρχει πουθενα το σχετικο κουμπι !! ( off topic ολο αυτο βεβαια)

Η επεξεργασία είναι δυνατή αφού δημοσιεύσεις το post. Τότε θα δεις το κουμπί της επεξεργασίας κάτω δεξιά :)

Link to comment
Share on other sites

Στα του ενυδρειου..τελευταιες μερες δεν εχω πει τιποτα...τα πραγματα πηγαιναν οπως πηγαιναν

Παλευω να το μειωσω με φαρμακα ..πεφτει ...και μετα την ανηφορα παλι τραβαει....μεσα σε 1 μερα και παλι απο χθες πηγε απο 0.25->2.5

Ε ενταξυ δε παει αλλο

Αν εχετε κατι τελευταιο να προτεινετε θα το εκτιμουσα..αν υπαρχει βεβαια κατι να υποθει...

Κατα την αποψη μου πρεπει να βρουμε το αιτιο ραγδαιας αυξησης καθε μερα...

Τι μπορει να ειναι αυτο ? Μια μη επαρκης αντλια μπορει να ειναι αιτια ? Τα φιλτρα...ο βυθος ? Μεσα σε μια μερα τι μπορει να αλλαξει τοσο δραστικα τη κατασταση?

PS Προφανως κατι γινεται με το θεμα την τροπομοιησεις αφου σε εμενα ΔΕΝ εμφανιζεται το συγκεκριμενο κουμπι παρα μονο η "παραθεση" και η "απαντηση"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχασες και άλλο ψάρι;

Το τάισμα το σταμάτησες ;

Το φίλτρο δουλεύει σωστά ;

Μην ξεχνάς οτι από της 25-11-07 που σου ανέβηκε η αμμωνία στις 2-12-07 βρήκες το ψάρι που έχασες ,σε πλήρη αποσύνθεση και το φίλτρο σου είναι πολύ μικρο για να ανταπεξελθη σε αυτές της συνθήκες .

Οσο για την απογοήτευση που νιωθης λογικό είναι την έχουμε περάσει και εμείς βέβαια πάντα ξέραμε ότι το φταίξιμο είναι δικό μας .

Η συμβουλή μου είναι να σταματησης το τάισμα για μια εβδομάδα .

Καθημερινές αλλαγές νερού 30- 50 % αντιχλωριο ζωντανά βακτήρια μέχρι να πέση η αμμωνία και έλεγχος του Νο2 .

Αν δεν θέλεις να κάνεις αυτά έχεις μια επιλογή να φύγουν όλα τα ψάρια από το ενυδρείο και να επιστρέψουν μετά από 10 ημέρες ή να αγοράσεις ακόμα ένα φίλτρο εξωτερικό που θα βάλεις μέσα έτοιμο βιολογικό υλικό (μπόλι).

Απο όλα αυτά εγώ θα προτιμούσα να έβγαζα τα ψάρια για 10 ημέρες και αυτό διότι θα ξεκινήσουν (αν δεν έχουν ξεκινηση ) προβλήματα με ασθένειες .

Οσο για τα σκευάσματα που αδρανοποιούν την αμμωνία , επειδή δουλεύουν για ενα 24ωρο το πολύ 2 και δεν επιτρέπεται να βάλουμε δεύτερη δόση χωρίς μεγάλη αλλαγή νερού δεν νομίζω οτι στη περίπτωση αυτή να ταιριάζει άλλωστε θέλει εμπειρία και καλή γνώση του μηχανισμού λειτουργίας του .

Τι έκανες από ότι σου είπαμε ;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου, φαρμακα(για το νερο), checkαρισμα αντλιας, ευρεση ψοφιου ψαριου, ρουφηγμα με σκουπα (οσο ηταν δυνατο).

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου κανει αναταραξη στην επιφανεια του νερου;

Τι είναι καλύτερο???Ο σωληνας του φιλτρου που καταληγει στο ενυδρείο μέσα ειναι καλυτερα να πεφτει απο πανω στο νερο ή να ειναι μεσα στο νερο???:)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι καλύτερο???Ο σωληνας του φιλτρου που καταληγει στο ενυδρείο μέσα ειναι καλυτερα να πεφτει απο πανω στο νερο ή να ειναι μεσα στο νερο???:)

Να ειναι λιγο κατω απο την επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

το ταισμα γινεται καθε 2 μερες

Φυσικα σημερα ηταν στο 5...ειπαμε η ταριφα ανα ημερα ειναι +2.5

Ξαναρωταω ομως ... τα φιλτρα τα βιολογικα μπορει να εχουν μολυνθει και να δινουν αυτα την αμμωνια ? Προτεινετε αντικατασταση τους ?

Link to comment
Share on other sites

όχι!

Απλά κάνε αλλαγές νερού αν βλέπεις υψηλές τιμές!

Βάζε συνέχεια ενεργά βακτήρια και καθημερινές μετρίσεις!

Σιγά σιγά θα στρώσει!

:)

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες εχω την εντυπωση αν ειναι ασβεστολιθικες μπορει να σου ανεβασουν το ph δεν νομιζω να επηρεαζουν την αμμωνια.Αλλα καλο θα ηταν να μην γινεται αναμειξη στοιχειων του θαλλασινου νερου με στοιχεια γλυκου νερου στην περιπτωση εδω ενυδειο γλυκου νερου

Έγινε επεξεργασία - stefanos_79
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...