Jump to content

Πληγή στο πλάι χρυσόψαρου


Recommended Posts

Για σας ,ήμε ο Ηλίας .Είμε στην πρώτη γυμνασίου .Εχω ένα ενυδρείο 60λ εδώ και 4 βδομάδες .Αρχισα οταν κερδισα ένα χρυσόψαρο . Σιγά σιγά κατέλιχα να έχω 10 ψαρια .εναν μονομάχο,εναν γλύφτη ,2 κιτρινα χρυσοψαρα ,1 ποτοκαλί ,1 ασπρο με κοκκινες βούλες, 2 με δυο ουρές ,ενα χροματιστό και έναν congolezo .

τα ψάρια μου ετρογαν την τροφή του γλυφτη αλλά τελικά κατάφερνα να τον ταίζω

σε λιγες μέρες ψόφισε αν και είχε πολύ αλγη .Την αλλη μερα εβρασα τις πέτρες από την καφέ αλγη.Αρχισα να καθαρίζω πιο συχνά το φίλτρο. Μετά από λίγες μέρες ο μονομάχος δεν έτρογε πολύ ,λιγο κάθε μέρα ένα πρωί τον ειδα να είναι ακουμπισμένος στο χαλίκι και να ανασένει δύσκολα .Δεν ήξερα τι να κάνω .Ο μπαμπάς μου είπε να τον αφήσω .Τον παρατήρισα καλά και σαν να είχε μικρότερη ουρά. το μεσημέρι ψώφισε .

Σε δυο μερες διλαδή σήμερα παρατήρισα στο ποληχρωμο οτι στο πλάει του εχε μια πληγή φωτό1post-5806-1195997159_thumb.jpg

εδώ είναι το ενυδρείο μουpost-5806-1195997275_thumb.jpg

Υπάρχει αρρώστια στο ενυδρειο μου?

Μήπος το κοράλι στο ενυδρειο είναι αυτό που πλήγοσε το ψάρι ή το δάγγωσε αλλο ψάρι?

Η φτένε οι συχνές αλλαγές νερού το καθάριζμα του φιλτρου και το βρασιμο των πετρών?

θερμοκρασία 22β

ph 7,5 - 8,0

4 φυτά

Σας ευχαριστό προκαταβολικά για τις απαντίσεις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

Τα χρυσόψαρα θέλουν γύρω στα 40 λίτρα το καθένα, άρα αυτά που έχεις είναι πάρα πολλά!

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού, ο μονομάχος και ο pleco τροπικά... Αρα διαφορετικές συνθήκες.

Τα υλικά του φίλτρου τα καθαρίζουμε μόνο μέσα σε νερό που έχουμε πάρει από το ενυδρείο κατά τις εβδομαδιαίες αλλαγές που πρέπει να κάνουμε (30%).

Προσοχή στο υπερβολικό τάϊσμα!

Υπάρχουν αρκετά άρθρα στο ΑΖ, καλό διάβασμα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο ΑΖ!!! :hysterical:

Μπράβο σου που τόσο μικρός ενδιαφέρεσαι να μάθεις τι είναι το καλύτερο για τα ψάρια σου. Μην ανησυχείς εδώ υπάρχουν τα κατάλληλα άτομα να σε βοηθήσουν, και διαβάζοντας τα άρθρα να μάθεις πολλά. Δεν φταις εσύ που έχεις τόσα χρυσόψαρα σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο, έτσι σε μαθαίνουν από τα μαγαζιά (τουλάχιστον από κάποια, μην τους βάζουμε όλους σ’ ένα τσουβάλι)…

Υπομονή και θα μάθεις τι χρειάζεται να κάνεις για το καλό των ψαριών σου.

Σας παρακαλώ να λάβετε υπόψη σας την ηλικία του και να το συμβουλέψετε κατάλληλα (ευαισθητοποιήθηκα γιατί έχω γιο ένα χρόνο μικρότερο του, μην ξεχνάμε ότι είναι ακόμα παιδί).

Υ.Γ. Αν δεν ξέρεις να βρεις τα άρθρα μέσα στο Forum, ζήτα βοήθεια μην ντραπείς.

Link to comment
Share on other sites

Για σας ,ήμε ο Ηλίας .Είμε στην πρώτη γυμνασίου .Εχω ένα ενυδρείο 60λ εδώ και 4 βδομάδες .Αρχισα οταν κερδισα ένα χρυσόψαρο . Σιγά σιγά κατέλιχα να έχω 10 ψαρια .εναν μονομάχο,εναν γλύφτη ,2 κιτρινα χρυσοψαρα ,1 ποτοκαλί ,1 ασπρο με κοκκινες βούλες, 2 με δυο ουρές ,ενα χροματιστό και έναν congolezo .

τα ψάρια μου ετρογαν την τροφή του γλυφτη αλλά τελικά κατάφερνα να τον ταίζω

σε λιγες μέρες ψόφισε αν και είχε πολύ αλγη .Την αλλη μερα εβρασα τις πέτρες από την καφέ αλγη.Αρχισα να καθαρίζω πιο συχνά το φίλτρο. Μετά από λίγες μέρες ο μονομάχος δεν έτρογε πολύ ,λιγο κάθε μέρα ένα πρωί τον ειδα να είναι ακουμπισμένος στο χαλίκι και να ανασένει δύσκολα .Δεν ήξερα τι να κάνω .Ο μπαμπάς μου είπε να τον αφήσω .Τον παρατήρισα καλά και σαν να είχε μικρότερη ουρά. το μεσημέρι ψώφισε .

Σε δυο μερες διλαδή σήμερα παρατήρισα στο ποληχρωμο οτι στο πλάει του εχε μια πληγή φωτό1post-5806-1195997159_thumb.jpg

εδώ είναι το ενυδρείο μουpost-5806-1195997275_thumb.jpg

Υπάρχει αρρώστια στο ενυδρειο μου?

Μήπος το κοράλι στο ενυδρειο είναι αυτό που πλήγοσε το ψάρι ή το δάγγωσε αλλο ψάρι?

Η φτένε οι συχνές αλλαγές νερού το καθάριζμα του φιλτρου και το βρασιμο των πετρών?

θερμοκρασία 22β

ph 7,5 - 8,0

4 φυτά

Σας ευχαριστό προκαταβολικά για τις απαντίσεις :hysterical:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι θα κάνω με τον γλειφτη όπου του τρώνε την αποξηραμένη τροφή; :hysterical::helpsmilie: --------->>>>post-5806-1196078977_thumb.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Tα Κοραλια αστα καλυτερα στην θαλασσα δεν τεριαζουνστο ενυδρειο σοθ ενω παραληλα διαβασε για τις επισημανσεις που σου εκαναν παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...