Jump to content

αυτοματο ταισμα,για ποσο καιρο μπορει να μας βολεψει?


Recommended Posts

εχω 2 ενυδρεια 60λιτρων... κ περιμενω κ τριτο! καποια στιγμη θα μεινουν μονα τους... χρειαζομαι αναλυτικη βοηθεια στο τι θα χρειαστω...συμφερει μεταχειρισμενο? οτιδηποτε μπορει να φανει χρησιμο θα ηθελα να το ακουσω παρακαλω... :-/

Link to comment
Share on other sites

Λιπον...η ταίστρα θα σε βολεψει για καποιο διαστημα ,και αυτο εξαρταται απο το ποσο ταίζεις και ποσα ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο!πιστευω μηνα + .

Οσο για το αντιχλωριο που λες ανα 15 μερες, οκ...αλλαγες νερου πως τις κανεις?

Τωρα για το ενυδρειο που λες πες μας λιτρα,πως ειναι φτιαγμενω(κοντρες,mm το τζαμι ,το καπακι )τι περιλαμβανει(φιλτρα,φωτα,κ.τ.λ)και το καλυτερο η τιμη του!!!

Link to comment
Share on other sites

:)

Καλώς ήρθες!

Το αν μπορείς να αφήσεις το ενυδρείο για ένα μήνα χωρίς καμμία επέμβαση και με την αυτόματη ταϊστρα δεν μπορώ να το ξέρω... Εξαρτάται πιστεύω από την φίλτρανση, τον αριθμό των φυτών κλπ.

Από την στιγμή όμως που δεν θα κάνεις αλλαγές νερού τι το θέλεις το αντιχλώριο ανά 15 :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 44 ΛΙΤΡΑ....ΤΟΥ ΕΧΩ 2 ΦΙΛΤΡΑ..4 ΨΑΡΙΑ(2 ΟΣΚΑΡ Κ 2 FIRE MOUTH...ΑΠΟ 2,5-3 ΕΚ ΜΕΧΡΙ 4-5 ΤΟ ΠΟΛΥ....).ΤΙΜΗ ΓΙΑΤΙ ΡΩΤΑΣ?(ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΕ...)ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΛΕΙΠΩ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ-ΚΑΤΑ-ΤΟ-ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΛΠ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΩ....1 ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΜΑΛΛΟΝ, ΕΤΣΙ?{ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟΤΙΚΑ-ΕΝΖΥΜΑ-ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΤΛ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ?ΜΟΝΟ 'ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ' ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ?}

Link to comment
Share on other sites

φυτα εχω 3 ψευτικα...+κατι βραχια....στο καπακι του εχει ενα σημειο οπου η ταιστρα μπορει να μπει ανετα...στο καινουργιο (απο καρφουρ) 120λιτρων θα χρειαστει πατεντα αλλα δεν ανυσηχω ....

Link to comment
Share on other sites

θελω να πιστευω οτι θα μπορω μια φορα τον μηνα να πηγαινοερχομαι να τα τσεκαρω απλα θελω να αποκλεισω το παν ενδεχομενο να δημιουργηθει καποιο προβλημα....το νερο πως αλλιως θα μπορουσα να το αλλαζω αν εξαιρεσουμε τον κουβα κ το λαστιχο???? κατι αλλο.... αν οπως ειπα 1 φορα τον μηνα καταφερω κ κανω αυτα τα ταξιδια,θα υπαρχει προβλημα στο οτι δεν θα βαζω τα αντιχλωριοτικα-ενζυμα-ιχνοστοιχεια-βιταμινες οταν πρεπει(ανα 7 μερες ενζυμα πχ κ ανα 15 αντιχλωτιοτικο-βιταμινες-ιχνοστοιχεια)αλλα αυτη την μια φορα τον μηνα ολα μαζι??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι με ενυδρειο μονο 44 λιτρα και μαλιστα καλοκαιρι είναι πολυ δυσκολο να λείψεις πολύ.

Με τη θερμοκρασία τι θα κάνεις? Λογικά θα βαλεις ανεμιστηρακια. Αυτο όμως σημαίνει ότι θα εχεις αυξημενη εξατμιση. Θεωρω τα 2-3 λίτρα την ημερα δεδομενα. Πιστευω οτι το βασικο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ειναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ?ΣΑΝ ΤΙΣ ΨΥΚΤΡΕΣ ΤΟΥ Η/Υ ΠΧ???! ΠΩΣ,ΠΟΥ?? ΕΞΑΤΜΙΣΗ Ε...? ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΥΤΟ....

ΑΝ ΒΑΛΩ ΕΝΑΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ(ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!) ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΥΧΕΙ ΙΣΩΣ??Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.... :thumbup: (ΓΕΛΙΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!!! ) :):) Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΠΧ? ΘΑ ΑΝΕΒΕΝΕΙ STANDAR ?!

Link to comment
Share on other sites

sorry φιλε μου που ρωτησα για τιμη λαθος καταλαβα...ειπες για μεταχειρισμενο και γιαυτο!! :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ?ΣΑΝ ΤΙΣ ΨΥΚΤΡΕΣ ΤΟΥ Η/Υ ΠΧ???! ΠΩΣ,ΠΟΥ?? ΕΞΑΤΜΙΣΗ Ε...? ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΥΤΟ....

ΑΝ ΒΑΛΩ ΕΝΑΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ(ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!) ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΥΧΕΙ ΙΣΩΣ??Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.... :thumbup: (ΓΕΛΙΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!!! ) :):) Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΠΧ? ΘΑ ΑΝΕΒΕΝΕΙ STANDAR ?!

Ανεμιστηράκια για υπολογιστή προσαρμοσμένα στο καπάκι. Τροφοδοτικό 12V. Αναπλήρωση του νερού που εξατμίζεται με νερό από αντίστροφη όσμωση ή απιονισμένο (από το σούπερ μάρκετ).

Ο θερμαντήρας ανεβάζει την θερμοκρασία στο επιθυμητό σημείο, δεν κάνει τίποτα για την ψύξη (πως θα μπορούσε άλλωστε :thumbup: )

Οι κοινοί ανεμιστήρες δεν έχουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα, το ρεύμα του αέρα πρέπει να κτυπάει την επιφάνεια για να προκαλεί εξάτμιση και κατά συνέπεια ψύξη.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι το θες το αντιχλώριο ανά 15 μέρες αν δεν κάνεις αλλαγή νερού...

Και ένα τελευταίο... Oscar και firemouth σε 44 λίτρα;;;; ^_^

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

55 λιτρα ειναι τελικα το ενυδρειο...! τεσπα.... τα ψαρια ειναι ακομα μικρα αλλα ετσι κ αλλιως αυριο τελικα θα παρω αλλο(120 λιτρα) :) οποτε σε 4-5 μερες θα τα μεταφερω...

Αυτοι στα 2 καταστηματα που εχω παει μου εχουν πει οτι καθε βδομαδα θα προσθετω ενζυμα κ καθε 15 θα προσθετω αντιχλωριο + οτι θα αλλαζω το 20% ανα ενα μηνα.... :thumbup:

Σωστα??Εγω προσπαθω 3 μηνες που θα λειπω να ερθω το πολυ 3 φορες για να τα τσεκαρω κλπ...

Υπαρχει πιθανοτητα να ερχεται μια απο ενα πετ-σοπ εδω ποιο πανω να τα κοιταει ανα 4-5 μερες αλλα αν θα μπορουσα να το αποφυγω (επειδη δεν την ξερω περα απο 3-4 φορες που εχω παει στο μαγαζι) θα με βολευε πολυ! ^_^

Τωρα κατι αλλο..Τι εννοεις με το :" Αναπλήρωση του νερού που εξατμίζεται με νερό από αντίστροφη όσμωση ή απιονισμένο (από το σούπερ μάρκετ). " (το οτι θα εξατμιζεται το νερο απο την ψυξη δεν το γνωριζα!!) 1-2 λιτρα την ημερα ετσι!?!?!..πολυ μου ακουγεται....Αν καταφερω να διατηρειται καπως "οσο-μπορω-ποιο-δροσερο" το σπιτι??τωρα μου εξατμιζονται περιπου 3-4 λιτρα τον μηνα το πολυ!! τοσο μεγαλη διαφορα παιζει?? :)

επισης τι σημαινει νερό από αντίστροφη όσμωση?

το εξατμιζομενο νερο το συμπληρωνω με απιονισμενο??για ποιο λογο?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω οτι προσπαθω να ερθω 3 φορες σε ενα 3μηνο δηλ. 1 φορα τον μηνα, για την αλλαγη νερου το λεω!(+προσθεση βιταμινων,ιχνοστοιχειων κλπ)+Το ΑντιΧλωριο! :) το ταισμα κ η καλη φιλτρανση ειναι επιλυσιμα πλεον... :) τωρα αντιμετωπιζουμε το προβλημα της εξατμισης ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τωρα αντιμετωπιζουμε το προβλημα της εξατμισης ... :)

αυτο ειναι ποιο ευκολο απο ολα :)

βαζεις μια αυτοματη αναπλυρωση και ενα μεγαλο κουβα με νερο.

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/083...molator%203155/

Link to comment
Share on other sites

ωραια!! :) οποτε...με την ταΐστρα..τις ψυκτρες κ τον αναπλυρωτη νερου...το μονο αλλο που θα χρειαστει ειναι αυτη η επισκεψη μια φορα τον μηνα που ελεγα πριν για τα αντιχλωριοτικα,ενζυμα κτλ.... right?

να ευχαριστησω τους οσους με εχουν βοηθησει μεχρι τωρα.... :thumbup::thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

55 λιτρα ειναι τελικα το ενυδρειο...! τεσπα.... τα ψαρια ειναι ακομα μικρα αλλα ετσι κ αλλιως αυριο τελικα θα παρω αλλο(120 λιτρα) :) οποτε σε 4-5 μερες θα τα μεταφερω...

Αυτοι στα 2 καταστηματα που εχω παει μου εχουν πει οτι καθε βδομαδα θα προσθετω ενζυμα κ καθε 15 θα προσθετω αντιχλωριο + οτι θα αλλαζω το 20% ανα ενα μηνα.... :thumbdown:

Σωστα??Εγω προσπαθω 3 μηνες που θα λειπω να ερθω το πολυ 3 φορες για να τα τσεκαρω κλπ...

Υπαρχει πιθανοτητα να ερχεται μια απο ενα πετ-σοπ εδω ποιο πανω να τα κοιταει ανα 4-5 μερες αλλα αν θα μπορουσα να το αποφυγω (επειδη δεν την ξερω περα απο 3-4 φορες που εχω παει στο μαγαζι) θα με βολευε πολυ! :thumbdown:

Τωρα κατι αλλο..Τι εννοεις με το :" Αναπλήρωση του νερού που εξατμίζεται με νερό από αντίστροφη όσμωση ή απιονισμένο (από το σούπερ μάρκετ). " (το οτι θα εξατμιζεται το νερο απο την ψυξη δεν το γνωριζα!!) 1-2 λιτρα την ημερα ετσι!?!?!..πολυ μου ακουγεται....Αν καταφερω να διατηρειται καπως "οσο-μπορω-ποιο-δροσερο" το σπιτι??τωρα μου εξατμιζονται περιπου 3-4 λιτρα τον μηνα το πολυ!! τοσο μεγαλη διαφορα παιζει?? :thumbup:

επισης τι σημαινει νερό από αντίστροφη όσμωση?

το εξατμιζομενο νερο το συμπληρωνω με απιονισμενο??για ποιο λογο?? ^_^

Η εξάτμιση προκαλεί την ψύξη, όχι το ανάποδο :)

Το νερό που εξατμίζεται είναι καθαρό, ότι άλλο υπάρχει μέσα στο ενυδρείο (άλατα κλπ.) παραμένει. Αρα εσύ συμπληρώνεις το καθαρό νερό που χάνεται με καθαρό νερό.

Η αντίστροφη όσμωση είναι μια συσκευή που μπαίνει στην βρύση και μας δίνει σχεδόν καθαρό νερό, ανάλογα με το μοντέλο.

Δες λίγο αυτό

http://www.ro-man.gr

...αυτό

http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_r...se_osmosis.html

και αυτό

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/osmose.htm

Δυστυχώς αυτό που σου είπαν οι φίλοι συνχομπίστες παραπάνω για την ποσότητα που εξατμίζεται είναι αλήθεια :thumbup: Προσωπικά χρειαζόμουν σχεδόν ένα μπιτονάκι τετράλιτρο την ημέρα... Η θερμοκρασία με την χρήση ανεμιστηρακίων ήταν 26 βαθμοί, χωρίς έφτανε 32+ :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις αλλα ενυδρειο με ζωντανα δεν κρατιεται με επισκεψη μια φορα τον μηνα,'η εχουμε

την δυνατοτητα να συντηρουμε ενα ενυδρειο 'η δεν εχουμε.Φιλικα κοιταξε το γιατι εχεις να κανεις με

ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις αλλα ενυδρειο με ζωντανα δεν κρατιεται με επισκεψη μια φορα τον μηνα,'η εχουμε

την δυνατοτητα να συντηρουμε ενα ενυδρειο 'η δεν εχουμε.Φιλικα κοιταξε το γιατι εχεις να κανεις με

ζωντανα.

ειμαι στην αθηνα κ το καλοκαιρι δουλευω σε νησι... αν θελεις διαβασε τα πρωτα μηνυματα....

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην αθηνα κ το καλοκαιρι δουλευω σε νησι... αν θελεις διαβασε τα πρωτα μηνυματα....

Τα μηνυματα τα διαβασα πολυ προσεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

και σου φενεται περιεργο που απο τους 12 μηνες του χρονου θα χρειαστει να λειψω τους 2?? (μπορει κ 3 :) )

αλλα τουλαχιστον θα τα επισκεπτομαι 1 φορα τον μηνα! +οτι ολο κ καποιος θα με βολεψει καμια φορα....τεσπα...το νοημα ειναι ενα,ειμαι καινουργιος χομπιστας,το γουσταρω πολυ αυτο το σπορ...οτι πληρωνεις περνεις λενε καποιοι...οποτε αν το θελουμε μπορουμε να κανουμε πολλα...κ εναν κ 2 κ 3 μιηνες να λειψεις αν "τα χωσεις" ολα θα δουλευουν κανονικοτατα! υπαρχουν βελτιοτικα που συντηρουν το νερο μεχρι κ 6 μηνες(οχι οτι το συνιστω)...ταιστρες,αναπληρωτης νερου....(ο οποιος μπορει παραλληλα με το οτι θα σου γεμιζει το ενυδρειο να προσθετει κ βιταμινες-ιχνοστοιχεια κτλ)....οποτε...με λιγη καλη θεληση κανεις τα παντα φιλε μου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...