Jump to content

Ερωτήσεις ενός αρχαρίου


Recommended Posts

Έχω ένα 180αρι και το ετοιμάζω για Αφρικανές είναι το rio 180 juwel πιστεύετε ότι θα χρειαστώ και εξωτερικό φίλτρο για 8 ψαράκια η μου επαρκή το εσωτερικό του .Και αν ναι τη μου προτείνετε για τα λίτρα μου

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τη ακριβώς κάνει το μαύρο σφουγγάρι νομίζω φίλτρο άνθρακα λέγετε και πόσο απαραίτητο είναι σε ένα καινούργιο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

καλο και χρησιμο θα ηταν και ενα εξωτερικο φιλτρο :)

ενα eheim 2215

(για ενυδρειο 350 L ,καδος4 L κυκλοφορια 620 Lit. ανα ωρα

ειναι και οικονομικη λυση

Link to comment
Share on other sites

:) ανθρακας αφου θα κανεις ενυδρειο για αφρικανες θα ειναι απαραιτητος, αφου δεν θα εχεις φυτα

καλο ειναι να λειτουργει ενεργος ανθρακας

Link to comment
Share on other sites

:) ανθρακας αφου θα κανεις ενυδρειο για αφρικανες θα ειναι απαραιτητος, αφου δεν θα εχεις φυτα

καλο ειναι να λειτουργει ενεργος ανθρακας

Απλά αν τον έχεις μόνιμα στο φίλτρο σου να ξέρεις ότι είναι ένα υλικό που έρχετε σε κορεσμό (δεν αποροφάει άλλο) και πρέπει να το αντικαθιστάς συχνά (αν κορεστεί λειτουργεί και λίγο αντίστροφα, αποβάλοντας αχρηστα πράγματα)!

Κατα συνέπεια, σκέψου καλά πρίν το βάλεις μόνιμα μέσα και φρόντισε να ακολουθείς τις οδηγίες χρήσης και να τον αντικαθιστάς όποτε πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας χρειαζεται μετα απο θεραπεια για να τραβηξει το φαρμακο.Εαν το αφησεις μεσα θα

γινει απλο σφουγγαρι και θα δημιουργηθει σε αυτο αποικια βακτηριδιων.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών τον άνθρακα σκέφτομαι να μην τον βάλω μέσα και το εξωτερικό φίλτρο θα το βάλω αργότερα όταν θα είναι το ενυδρείο έτοιμο να δεχτή και δεύτερο χαρεμακι...

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να το ξεκινησεις μαζι με το ολο set up για να εισαι οκ!!το 2215 οπως αναφερθηκε θα εισαι οκ.

Τον ανθρακα μην τον βαλεις απο την αρχη ,δεν θα μπορεσεις να κανεις ποτε βιολογια!!βλεπεις αργοτερα αν το νερο σου ειναι λιγο θολο που δεν το νομιζω τοτε βαλε καρμπον..διαβασε καλα για το στροσιμο και τι αφρικανες θα βαλεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να το ξεκινησεις μαζι με το ολο set up για να εισαι οκ!!το 2215 οπως αναφερθηκε θα εισαι οκ.

Τον ανθρακα μην τον βαλεις απο την αρχη ,δεν θα μπορεσεις να κανεις ποτε βιολογια!!βλεπεις αργοτερα αν το νερο σου ειναι λιγο θολο που δεν το νομιζω τοτε βαλε καρμπον..διαβασε καλα για το στροσιμο και τι αφρικανες θα βαλεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...