Jump to content

Να μου ζήσουν τα Krib..!!!


Moutralewn

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα.

Απο σήμερα το πρωί είμαι πανευτυχής μπαμπάς (...μαλλόν παππούς, μιας και έχουν μπαμπά ), απο καμιά 50αριά Κριμπς (ίσως και παραπάνω).

Είμαι αρκετά ενθουσιασμένος μιας και είναι η 1η μου γέννα σε αυτούς τους λίγους μήνες ενασχόλησης με το χόμπυ και οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εδώ που με βοήθησαν με τις συμβουλές και οδηγίες τους.

Τα ψάρια ήταν μαζί περίπου 2 εβδομάδες και δεν ήταν ζευγάρι απο την αρχή.

Δεν είχα παρατηρήσει δείγματα ότι ζευγάρωσαν (π.χ. εξαφάνιση της θηλυκιάς για μερικές μέρες, συγκέντρωση των cherry barbs μου σε μία μεριά κλπ).

Παράλληλα τις τελευταίες 10 ημέρες έκανα μία προληπτική θεραπεία με αλατάκι,μελαφιξ και σχεδόν καθημερινές αλλαγές νερού για το φόβο πιθανής βακτηριδιακής μόλυνσης λόγω θανάτου ενός απο τα ψάρια μου.

Παρόλα αυτά, δεν επηρεάστηκαν καθόλου τα ψάρια (ίσως να βοήθησε λίγο και η συχνή αλλαγή νερού) και με έκαναν....παππού!!

Λόγω της ημέρας (μαγαζιά κλειστά) δεν είχα κάτι να τους ταίσω οπότε έτριψα λίγο απο την τροφή και την έριξα μέσα. Η τρόφη που την δίνω και στους γονείς είναι αυτή:

Tetra Prima Granular Food

http://www.aquaessentials.co.uk/imag.../prima_MED.jpg

Και τώρα οι ερωτήσεις....

Πρέπει να πάρω κάποιο άλλο baby food ή αυτό αρκεί;;

Διάβασα σε κάποια ξενόγλωσσα φορουμ ότι βάζουν την τροφή με κάποια τρόπο που δεν κατάλαβα, δίπλα στα μικρά για να φάνε ( .... My first batch of baby kribs were fed on baby brine shrimp, which I squirted at them with a pipette. That way, they appeared to catch pretty much all the food and missed none.... ).

Πώς ακριβώς πρέπει να τα ταίζω;;

Τέλος επηρεάζονται με τις αλλαγές νερού;;;

....και γενικά τί πρέπει να προσέχω!!;;;!!

Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σας γιατί χωρίς αυτή δεν θα έγραφα αυτές τις γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

επειδη παλιοτερα ειχα πετυχημενες πολλες γεννες krib σου λεω να ησυχασεις και να χαρεις σαν παππους τα εγγονακια σου

ειναι ευκολα ψαρακια -το ταισμα τους ειναι ευκολο αφου θα δεκτουν καθε τροφη του εμποριο που ειναι για γοννους.πχ tetra

οι γονεις τωρα που πηραν φορα πιθανον να γεννοβολουν αβερτα. τα μικρα με καλης ποιοτητας νερο και καλα οξυγονομενο θα επιβιωσουν και θα μεγαλωσουν γρηγορα(εχω παρατηρησει στις 7-8 γεννες οτι το 75% της γεννας ειναι αρσενικα ή ετυχε ).

:) καλους απογόνους :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη παλιοτερα ειχα πετυχημενες πολλες γεννες krib σου λεω να ησυχασεις και να χαρεις σαν παππους τα εγγονακια σου

ειναι ευκολα ψαρακια -το ταισμα τους ειναι ευκολο αφου θα δεκτουν καθε τροφη του εμποριο που ειναι για γοννους.πχ tetra

οι γονεις τωρα που πηραν φορα πιθανον να γεννοβολουν αβερτα. τα μικρα με καλης ποιοτητας νερο και καλα οξυγονομενο θα επιβιωσουν και θα μεγαλωσουν γρηγορα(εχω παρατηρησει στις 7-8 γεννες οτι το 75% της γεννας ειναι αρσενικα ή ετυχε ).

:) καλους απογόνους :)

Thanx.

Και πώς ταίζω το baby food;;

Απλώς το ρίχνω στο νερό ή υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος για να πάει το φαί κοντά στα μικρά;;

Link to comment
Share on other sites

Thanx.

Και πώς ταίζω το baby food;;

Απλώς το ρίχνω στο νερό ή υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος για να πάει το φαί κοντά στα μικρά;;

kaνε καμια πατεντα με κανενα μπουκαλακι(ξερεις το πλαστικο σαν το φαρμακευτικο) καντο σαν μπιμπερω και προσαρμοσε κανενα σωληνακι στην εξοδο του. πιεζοντας το θα στελνεις προς την κατευθυνση των μικρων την τροφη.

μεσα στο μπουκαλι βαλε λιγο νερακι απο το ενυδρειο παντα-και ανακατεψε την ποσοτητα που επιθυμεις απο το baby food,μετα το μειγμα στειλτο στα μικρα με τον τροπο αυτον που σου ειπα

Link to comment
Share on other sites

kaνε καμια πατεντα με κανενα μπουκαλακι(ξερεις το πλαστικο σαν το φαρμακευτικο) καντο σαν μπιμπερω και προσαρμοσε κανενα σωληνακι στην εξοδο του. πιεζοντας το θα στελνεις προς την κατευθυνση των μικρων την τροφη.

μεσα στο μπουκαλι βαλε λιγο νερακι απο το ενυδρειο παντα-και ανακατεψε την ποσοτητα που επιθυμεις απο το baby food,μετα το μειγμα στειλτο στα μικρα με τον τροπο αυτον που σου ειπα

Νομίζω ότι κατάλαβα.

Θα το δοκιμάσω.

Θενξ ε λοτ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...