Jump to content

Νέο φίλτρο


Recommended Posts

Ειχα την ατυχια να μου καει το φιλτρο(εσωτερικο) απο το ενυδρειο μου και προχωρησα στην αντικατασταση του.Το ζητημα ειναι τωρα πρεπει να βαλω βακτηρια για να στρωσει ή να το αφησω να λειτουργησει απο μονο του.Το κακο ειναι οτι έκανα την πατατια και πεταξα τα σφουγγαρακια απο το παλιο ετσι ωστε να ειχα μια ομαλη μεταβαση στο νεο χρησιμοποιοντας τα παλια.Τι προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρειο σου ήταν στρωμενο καλα τοτε το φιλτρο σου το καινουργιο δεν θα αργησει να στρωσει ,γιατι το υποστρωμα του ενυδρειου σου εχει καλη βιολογια ετσι ωφελημα βακτηρια θα εγκατασταθουν γρηγορα στα νεα υλικα φιλτρανσης,βεβαια πρεπει πολύ να προσεχεις τον πρωτο καιρο το ταισμα (παρα πολυ ελάχιστο),να ρίχνεις βακτηρια σε υγρη μορφη ωστε να βοηθησεις την κατασταση και να μετρας πολυ συχνα NO2-NO3 για να ξερεις σε τι κατασταση ειναι το ενυδρειο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις νερου ΝΟ3 50 ΝΟ2 0 Gh>16d KH15d ph 8(tetra sticks) ΝΗ3/ΝΗ4 0.25(API Ammonia Test) . Το καινουριο φιλτρο λειτουργει απο μονο χωρις προσθηκη βακτηριδιων απο τις 21/11.Το μονο που βαζω μεχρι στιγμης ειναι Tetra AquaSafe ή Sera Toxivec κατα τις αλλαγες του νερου

Link to comment
Share on other sites

χωρις βακτηρια!!!κανε μια αλλαγη νερου ,και αν βαλεις αντιχλωριο περιμενε μια μερα η 12 ωρες και ριξε βακτηρια σε υγρο η με αμπουλα κατευθειαν στο φιλτρο.και ταίσε λιγο(με μετρο)..μετρα και πεσμας!!

Link to comment
Share on other sites

υγρα βακτηρια βαλε και ταιζε ελαχιστα οπως ειπαμε!!

εγω παντως το sera toxivec δεν το συνιστω ,προσπαθησε μονο με υγρα βακτηρια και λιγο φαγητο να στρωσεις σωστα το νεο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το sera toxivec δεν το συνιστω
Γενικα μιλας ή αναφερεσαι στη συγκεκριμενη περιπτωση?Αυριο παντως θα κανω αυτο που ειπατε ,αλλαγη νερου και τοποθετηση βακτηριδιων και βλεπουμε
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ενα μπουκαλι TetraAqua SafeStart να βαλω απο αυτο η να αγορασω άλλο σκευασμα?

Χρησιμοποιησε το,εχει στρωσει ενυδρειο ο NikosKon με επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μιλας ή αναφερεσαι στη συγκεκριμενη περιπτωση?Αυριο παντως θα κανω αυτο που ειπατε ,αλλαγη νερου και τοποθετηση βακτηριδιων και βλεπουμε

γενικα παντα

βακτηρια βαλε οτι εχεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...