Jump to content

μικροσωματιδι βοηθεια ειμαι νεοσ στο χωρο


Recommended Posts

ενο παρατηρο οτι υπαρχει υγεια στο 300αρι ενυδρειο μου αιορουνται παρα πολα μικροσωματιδια και χαλανε την οικονα του τα φιλτρα μου 2 στο νουμερα δεν τα παρακρατουν τη να κανω μηπωσ ξερει κανεισ ευχαρηστω εκ τον προτερον για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο aquazone φίλε από τη Κρήτη . :thumbup: .

το θέμα μετακινήθηκε σε κατάλληλη κατηγορία για να πάρεις τις απαντήσεις σου . :) .

καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Στα φίλτρα υπάρχει υαλοβάμβακας;

Αν ναι κάθε ποτε τον αλλάζεις;

Αν όχι πότε έστρωσες το ενυδρείο και πώς;

Μήπως αυτό μας βοηθησει λίγο!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αρκετοσ μαλιστα με δεδομενο οτι τα φιλτρα ειναι δυο οσο για το στησημο αστα να πανε πολη ανορθοδοξεσ καταστασεισ επεσα σε επαγγελματια κλεφτη με ταραξε στο αρμεγμα κιομοσ καθαρο νερακι δεν ειδα ποτε

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερο οτι εχουν αλαχτει εδω και μαι βδομαδα υστερα απο 5 μηνων ταλεπορια ευχαρηστω για το καλοσορισμα :)

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις οτι ο υαλοβάμβακας θέλει συχνά άλλαγμα και ίσως να φταίει αυτό!

Κάνε λίγο υπομονή!

Πότε και πώς έστρωσες το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις οτι ο υαλοβάμβακας θέλει συχνά άλλαγμα και ίσως να φταίει αυτό!

Κάνε λίγο υπομονή!

Πότε και πώς έστρωσες το ενυδρείο σου;

μαλον πωσ εχεισ δικιο για τον γιαλοβαμβακα κατι τετοιο περναγε απο το μιαλο μου θα το τσεκαρο τωρα για το στησημο βαλαμε νερακι τα υληκα μεσα στα φιλτρα αντιχλοριο και βακτιρια και κατα τα δεδομενα του μαγαζιοιυ που καθοδιγουμουνα το ενυδρειο ητανε ετοιμα για ψαρια χωρισ μετρησεισ χωρησ τιποτα ενοητε οτι ακολουθησανε παρα πολα προβληματα θανατοι θολα νερα χαμοσ κανονικοσ για να καταλαβεισ ακομα παλευω με το νερο με τον απατεονα που εμπλεξα το καλο ειναι οτι οι μετρισεισ πλεον ειναι ειναι καλεσ βαβαια το νερο εχει πολα μικροσωματιδια και κιτρινιζει λιγο
Link to comment
Share on other sites

Πότε έγιναν όλα αυτά;

Καλό θα ήταν να αλλάζεις συχνά τον υαλοβάμβακα για να έχεις όο το δυνατόν πιο καθαρό νερό!

:)

Link to comment
Share on other sites

απορια αμα τον ξεπληνεισ πολι καλα ειναι οκ για να τον ξανα βαλω???? απορια ξανα λεω γνωριζω οτι το κοστοσ του ειναι μιδαμινο απλα θα ηθελα να ξερω...............

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι στρομενο εδω και 7 μηνεσ απλα εκανα την βλακεια χωρησ να ενημεροθω απο καποια αλη πηγη ακουγα στα τηφλα μονο τον προμηθευτη μου

Link to comment
Share on other sites

Δές αν θα βελτιωθεί η κατάσταση μόνο με την αλλαγή του υαλοβάμβακα!

Αν όχι θα δούμε τι μπορεί να φταίει!

Απο μετρήσεις πως πας;

(ΝΗ3-4, ΝΟ2, ΝΟ3)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μεσιε kouzman τωρα μολισ τελειωσα τησ μετρησεισ <ΝΗ4-ΝΗ3>=0 <ΝΗ3-ΝΗ4>=0 ΝΟ2=0 ΝΟ3=0 PH7,5 ΠΡΩΣ 8 ΕΙΜΟΥΝΑ ΣΕ ΔΕΙΛΗΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗΣΩ ΜΕ ΑΚΡΗΒΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΛΙΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙ ΓΕΙΝΕΙ ΓΥΑΛΙ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΛΙΓΗ <ΠΡΑΣΙΝΗ>ΑΛΓΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΓΙΑΛΗΝΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΙΤΣΙΛΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ"ΑΥΤΟ? ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΑΝΑΠΤΗΞΗ ΤΗΣ Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΗΣΩ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ?? :D

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα λύθηκε όλα καλά!

:D

Πάντως μου κάνει εντύπωση το ΝΟ3 = 0!

Είναι λίγο σπάνιο φαινόμενο!

Λογικά θα πρέπει να έχεις πολύ λίγα ψάρια για τα λίτρα σου και κατα σύνέπεια δεν επαρκεί η μόλυνση που παραγουν να συσσωρευτεί!

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσα ψάρια και φυτά (αν είναι αληθινά) έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια με και με υγεια σε ολουσ στα 300 λιτρα νερακι χωρια των φιλτρον εχω 10 ψαρακια μερικουσ βραχουσ και φουλ στο ψευτικο λουλουδι το οπιο το μετανιοσα κι'ολασ γιατι τωρα θελω να βαλω και δεν μπορω στα τεστ χρησιμοποιω τησ sera το βαλιτσακι δεν εχω τεσταρει βεβαια και κανενα αλο για να πω την αληθεια.μηπωσ ξερεισ να μου πεισ ποιεσ τημεσ ειναι οι νορμαλ οσο αναφορα μια τετοια κατασταση??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...