Jump to content

Πώς να φτιάξω το νέο μου ενυδρείο;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Μετά από 4 χρόνια διακοπής στο χόμπυ σκέφτομαι να το ξανατολμίσω.

Το νέο μου σπίτι είναι πλέον μεγάλο και υπάρχει διαθέσιμος ιδανικός χώρος στο σαλόνι χωρίς να το βλέπει ο ήλιος.

Σκέφτομαι να αποκτήσω ένα ενυδρείο περίπου 200 λίτρων για τροπικά ψάρια, κατα προτίμηση neon, corydoras και ισως μερικα guppy.

Ομως προηγουμένως δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα αγοράσω έτοιμο ενυδρείο ή θα παραγγείλω ειδική κατασκευή (διαστάσεις μάλλον Μ 100 χ Π 40 χ Υ 50 εκ.)

Προτειμώ κάτι με ξύλινη βάση και ντουλάπι για να τοποθετηθει εκεί μάλλον και ένα sump.

Μήπως έχει κανεις ιδέα πόσο θα μου κοστίσει μια τέτοια κατασκευή ή έχει κάποιος μια εντελώς διαφορετική άποψη.

Ο χρόνος δεν με πιέζει και αυτή τη φορά θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο που να το χαίρομαι πραγματικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλα τα σχόλια

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις το χωρο(που εδω που τα λεμε δεν ειναι και κατι φοβερο σαν κατασκευη με τις διαστασεις που μας λες,μπορεις να βρεις πολυ καλες ετοιμες κατασκευες απο διαφορες μαρκες επωνυμων ενυδρειων της προσφορας...

αν ομως σκεφτεσαι σοβαρα τη λυση του σαμπ,τοτε θα πρεπει 100% να πας σε ιδιοκατασκευη,οπου και θα το σχεδιασεις ακριβως στα μετρα σου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...