Jump to content

ΠΥΘΜΕΝΑΣ


Recommended Posts

Θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αν κανει να βαλω σε ενυδρειο με ψαρια απο Τανγκανικα (TROPHEUS) αμμο απο καποια παραλια της ΑΘΗΝΑΣ . Αν ναι απο πια , και με πια διαδικασια? :) Το ενυδρειο ειναι στρωμενο , 240 λ. , φιλτρο EHEIM 2028 PROF.2. :) EYXAΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

1) Διάλεξε παραλία με το χρώμα άμμου που σου αρέσει όσο πιό μακριά από κτήρια και ειδικά από ξενοδοχεία, επίσης να μήν υπάρχουν στην παραλία ξεβρασμένα πετρέλαια.

2) Ξέπλυνε την άμμο σε έναν κουβά και άλλαζε νερό μέχρι να είναι καθαρό το νερό όταν την ανακατεύεις.

3)Την βράζεις μερικές φορές αλλάζοντας πάλι το νερό μέχρι το νερό να είναι εντελώς διαυγές,να μην κάνει αφρό όταν βράζει και να μην μυρίζει καθόλου θάλασσα.

Η άμμος θα είναι έτοιμη για ολα τα ενυδρεία για αφρικανικές κιχλίδες ή γενικά για ψάρια σκληρού νερού. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι σιγουρος ριξε ενα βρασιματακι την αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι η μεσογειακή άμμο λόγου το ότι περιέχει πολύ πυρίτιο μπορεί να προξενήσει βλάβη στην σιλικόνη για αυτόν τον λόγο αυτή που έχουν μεσογειακά ενυδρεία έχουν ενισχυμένη κόλληση στα σημεία τουλάχιστον που έρχεται η άμμος σε επαφή με την σιλικόνη . Απορία ισάξιων είναι πως είναι δυνατόν το πυρίτιο να επηρεάζει την σιλικόνη αφού και αυτή έχει σαν βάση το πυρίτιο. Ίσως οι θαλασσινοί να γνωρίζουν περισσότερα και να λάβουμε κάποια απάντηση, έως τότε να το έχεις υπόψη σου αυτό.

Υ.Γ.

Θαλασσινοί βοηθήστε…

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Παιδια :) ! Αν ξερει καποιος ας βοηθισει , :) για να ξερω αν θα εχω προβλημα με την σιλικονη . :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι η μεσογειακή άμμο λόγου το ότι περιέχει πολύ πυρίτιο μπορεί να προξενήσει βλάβη στην σιλικόνη για αυτόν τον λόγο αυτή που έχουν μεσογειακά ενυδρεία έχουν ενισχυμένη κόλληση στα σημεία τουλάχιστον που έρχεται η άμμος σε επαφή με την σιλικόνη . Απορία ισάξιων είναι πως είναι δυνατόν το πυρίτιο να επηρεάζει την σιλικόνη αφού και αυτή έχει σαν βάση το πυρίτιο. Ίσως οι θαλασσινοί να γνωρίζουν περισσότερα και να λάβουμε κάποια απάντηση, έως τότε να το έχεις υπόψη σου αυτό.

Υ.Γ.

Θαλασσινοί βοηθήστε…

Υπαρχει μια θεωρια οτι η πυριτουχος αμμος βλαπτει εν καιρο την σιλικονη, καποια παιδια εχουν πει οτι εχουν παρατηρησει κατι τετοιο σε μικρη εκταση, αλλα ειχα για χρονια ενυδρεια με αφρικανικες κιχλιδες και αμμο απο την δικη μας θαλλασα χωρις να εχω παρατηρησω κατι τετοιο. Τα ενυδρεια ηταν 180 - 300- 650 λιτρα και λειτουργησαν ετσι για πανω απο 3 χρονια εκαστο. Οποτε προσωπικα δεν εχω δει κατι τετοιο. Παντα η δικη μου εμπειρια ομως.

Δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα ειναι μια εμπειρια. :)

mariosfa το ενυδρειο σου δειχνει απο set-up πολυ οργανωμενο και με την αμμο αυτη οι κιχλιδες σου θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα. Απλα προσεξε να εχουν και τα απαραιτητα βραχωδη σημεια για να κρυβονται και να προστατευονται οταν υπαρχει επιθετικοτητα απο το κυριαρχο αρσενικο. Τα Tropheus ειναι εκπληκτικα ψαρακια με πολυ τσαμπουκα και χαρακτηρα. Εχουν και πολυ ζωντανια επισεις. Προσεξε να εχεις καλες τιμες στο νερο σου. Και ειδικα σε θεματα φιλατραρισματος και θερμοκρασιας. Απο φιλτρανση σε βλεπω καλα. Αλλα εχε το νου σου στην θερμοκρασια ειδικα το καλοκαιρι.

Απο την δικη μου εμπειρια οι 24-25 βαθμοι το χειμωνα για Ταγκανικα ειναι τελεια θερμοκρασια και οχι πανω απο 27,5 με 28 βαθμους το καλοκαιρι. Μεγαλη προσοχη σε αυτο!! Εαν εχεις για ενα διαστημα 29-30 βαθμους στο ενυδρειο σου κινδινευεις με ασθενειες και αφανισμο του πλυθισμου των υπεροχων αυτων ψαριων.

Η θερμοκρασια ειναι ενα απο τα ποιο κοινα λαθη που γινονται σε ενυδρεια αυτης της λιμνης. Κρατησε αυτη την θερμοκρασια και θα εχεις πολυ ποιο ευκολο περιβαλον να μεγαλωσεις και να "αυγατισεις" τα ψαρακια σου.

Καλη επυτιχια! :)

Link to comment
Share on other sites

:) Ευχαριστω , παιδια . Αν ξερετε , σκουπα βυθου κανει για καθαρισμα? Και λιγα ευκολα φυτα θα πιασουν? Ο πυθμενας θα εχει μονο αμμο και λεω να βαλω και λιγο χαλικακι , και μεγαλες πετρες και ενα ξυλο, τι λετε? :)
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την πυριτούχο άμμο, μπορεί να υπάρξει μόνο στην περίπτωση, που αναφερόμαστε στην πολύ λεπτόκοκκη ή "χρυσή 'αμμο". Αυτή έχει την τάση να εισχωρεί στις ραφές της σιλικόνης, όπου υπάρχει χώρος μεταξύ των τζαμιών.

Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα, είναι και το μεγάλο βάρος της άμμου. Το ενυδρείο θα πρέπει να έχει τις ανάλογες ενισχύσεις, που συνήθως στα "προκάτ" ενυδρεία δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια :) , αλλα μπερδευτικα λιγο , το ενυδρειο ειναι ιδιοκατασκευη ( 1,20 χ 60 χ 40 ) απο μαγαζι . Και το επιπλο ιδιοκατασκευη , μεγαλης αντοχης. Ξερει κανεις ποσα χρονια περιπου κραταει ενα ενυδρειο? Νομιζω οτι των εταιριων κρατανε περιπου 8-10 χρονια , τα ιδιοκατασκευης περιπου 12-15, ετσι ειναι? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...