Jump to content

Sae εναντίον Silvershark!?


Recommended Posts

Καλησπέρα! Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό :D

Στο ενυδρείο μου έχω 2 Platys, 2 SAE, 4 Neon, 2 Silvershark, 2 Γαρίδες. Τα Platys και τα SAE μπήκαν μαζί πρώτα και τα άλλα με 7-8 μερές διαφορά ενδιάμεσα. Σήμερα εκεί που τα τάιζα bloodworms παρατήρησα ότι τα SAE είναι πολύ επιθετικά απέναντι στα Silvershark και μόνο σ' αυτά. Δηλαδή μόνο που θα κουνηθεί ένα SAE προς έναν silver, ο δεύτερος κλάνει μέντες και πάει στη γωνία. Άμα ένα SAE πλησιάσει κι αργήσει να το πάρει χαμπάρι ο silver, τρέχει σα δαιμονισμένος και φτάνει στην άλλη άκρη του ενυδρείου αστραπιαία.

Τι παίζει? Μήπως είναι ψάρια που γενικά δε συμβιώνουν ήρεμα?

Link to comment
Share on other sites

τα σιλβερ σαρκ,καλο θα ειναι να τα δωσεις,για τον βασικο λογο οτι ειναι σμηνοψαρα,μεγαλωνουν αρκετα,ειναι ηδη ακαταλληλα για τα λιτρα σου,και επειδη ειναι εντελως ακακα,τρομαζουν με το παραμικρο και στρεσαρωνται....

ειναι ψαρια για μεγαλα ενυδρεια και σε αριθμο τουλαχιστον των 6 ατομων...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες (ότι είναι σμηνόψαρα) το διάβασα χτες και σκέφτηκα να πάρω ακόμα 3-4 για να νιώσουν λίγο καλύτερα μεταξύ τους..

Όμως αυτό που με προβληματίζει είναι η συμπεριφορά των SAE κι εκεί θέλω να επιμείνω. Τρομάζουν συνεχώς τους silver και μόνο αυτούς!

Link to comment
Share on other sites

Το να αγορασεις αλλα 4 επειδη ειναι σμηνοψαρα αυτο ειναι ευκολο,Παραπανω σου εγραψαν πως πρεπει να δωσεις κι αυτα που εχεις γιατι τα λιτρα σου ειναι λιγα.Θα φθασουν τους 30 ποντους και χρειαζονται ενυ

δρεια της ταξεως 400λ. και ανω με μηκος 150 μετρο και βαλε για να μπορουν να κολυμπουν και να κινουνται ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Και διευκρινίζω, ότι σ' αυτά που διάβαζα χτες δεν διέκρινα ότι το ενυδρείο μου είναι μικρό γι' αυτά τα ψάρια. Τώρα το μαθαίνω και θα δω τι μπορώ να κάνω για να τα δώσω πριν μεγαλώσουν..

Όμως αυτό που με προβληματίζει είναι η συμπεριφορά των SAE κι εκεί θέλω να επιμείνω. Τρομάζουν συνεχώς τους silver και μόνο αυτούς!
Link to comment
Share on other sites

Και διευκρινίζω, ότι σ' αυτά που διάβαζα χτες δεν διέκρινα ότι το ενυδρείο μου είναι μικρό γι' αυτά τα ψάρια. Τώρα το μαθαίνω και θα δω τι μπορώ να κάνω για να τα δώσω πριν μεγαλώσουν..

Το ζήτημα είναι το εξής....

Τα Silver Sharks εκτός του ότι δεν αισθάνονται άνετα σε μικρό ενυδρείο και στρεσάρονται υπάρχει και ο επιπλέον στρεσογόνος παράγοντας του κυνηγητού.

Τα εν λόγω ψάρια όταν στρεσάρονται είναι πολύ επιρρεπή στο ick, κάτι που σημαίνει ότι το πιθανότερο είναι να μην προλάβεις να τα δεις να μεγαλώνουν και εκτός των άλλων βάζεις σε μεγάλο και άμεσο κίνδυνο και τα άλλα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγώ είχα την εντύπωση ότι έχω μόνο ένα πρόβλημα, αλλά με διαφωτίσατε ότι υπάρχει και δεύτερο.

Έχουμε και λέμε λοιπόν! Πρόβλημα 1: Τα SAE είναι πολύ επιθετικά προς τα silvershark. Πρόβλημα 2: Τα silver δεν κάνουν για το ενυδρείο μου και πρέπει να φύγουν.

Μέχρι στιγμής έλαβα τρεις απαντήσεις, όλες για το πρόβλημα 2.. Για το πρόβλημα 1 τίποτα? Δεν είμαι στόκος για να χρειαστεί να μου πείτε ξανά ότι δεν κάνουν τα silver για το ενυδρείο μου, το εμπέδωσα.. Είμαι περίεργος να μάθω γιατί συμπεριφέρονται έτσι τα SAE!

Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα θελουν να ''παιξουν'' και ξεγελιουνται απο το σχεδον ιδιο σωματοτυπο των σαρκς....

στα γνησια σαε ουδεποτε εχει αναφεεθει επιθετικοτητα προς οποιοδηποτε αλλο ψαρι,και θεωρουνται ειρηνικα,αλλα ιδιαιτερως παιχνιδιαρικα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...