Jump to content

Σμερνα γλυκου νερου


Recommended Posts

Υπάρχει κάποια σμέρνα ΜΟΝΟ για γλυκο νερο; Όσες βρίσκω θελουν υφαλμυρο και πεθαινουν σιγα-σιγα στο γλυκο (π.χ. tire eel, marble eel κλπ). Θα μπει σε 200 λίτρα ενυδρειο, οπότε οσο το δυνατον μικροτερη (dwarf ?) και φυσικα ειρηνικη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καθαρόαιμη σμέρνα γλυκού νερού όλες ζουν σε θαλασσινό ή υφάλμυρο νερό. Είναι φιλήσυχα πλάσματα εφόσον κατοικούν μόνα τους, σε περίπτωση που βάλεις κανένα ψαράκι γίνεται γεύμα. Οπότε αν επιθυμείς πάρα πολύ να αποκτήσεις μια θα πρέπει να την έχεις μόνη της και να φτιάξης σπηλιά από πέτρες. Θέλει πολύ καθαρό νερό υφάλμυρο νερό με υψηλό redox. Έχει ιδιαιτερότητες στην διατροφή δεν τρώει ότι να είναι. Και τέλος η μικρότερη γίνεται 25 πόντους αλλά δύσκολα θα την βρεις.

Τώρα η σε ενθουσίασα ή σε απογοήτευσα. :D

Link to comment
Share on other sites

Στο pet city καβαλας πρεπει να τα πουμε Χρηστο που τις πουλαει για γλυκο νερο τις 'marble murray eel' και πεθαινουν.... Δεν ηθελα να σας το ομολογησω αλλα η δικη μου πεθανε και τωρα ψαχνω εναγωνιως να σωσω την ιδια ενος φιλου μου.

Επειδη ειμαι επαρχια, οποιος προλαβαινει αυτες τις ημερες ας παει να το δει και να τους τα πει...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μεγάλη ήταν η σμέρνα σου και πόσο καιρό την κράτησες στο γλυκό νερό και πιο είδος ήταν ακριβώς. Μερικά είδη σμέρνας όταν είναι πολύ μικρά ζουν στο γλυκό νερό και μετά όταν μεγαλώνουν θέλουν υφάλμυρο νερό όπως ο μονοδάκτυλος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρόκειται για χέλι?

Μια φωτογραφία θα βοηθήσει στην αναγνώριση του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα ρωτησα ωστε στο μελλον να αγορασω σμερνα, οποτε η πρωτη απαντηση του Χρηστου με εχει καλυψει.

Απλα, τωρα ξερω αν θελω σμερνα θα πρεπει να ειναι σε υφαλμυρο. Και μικρη να την παρω καποια στιγμη θα πρεπει να την βαλώ σε υφαλμυρο!!!

Οσο για την προηγουμενη, δεν εχω φωτο. ειναι νεκρη. Δεν εχει σημασια πια. Αρκετα στεναχωρηθηκα, αλλα οπως εχετε πει επανελλημενα εδω οι βιαστικες και παροσρμητικες αγορες ειναι συνηθως καταστροφικες. Ελα ομως στην επαρχια που ειμαστε βρισκουμε σπανια ψαρια, σπανια! και τα αρπαξαμε χωρις σκεψη...

Αν μπορεσει ο φιλος μου θα ανεβασει φωτο στην κατηγορια αναγνωριση ειδων και θα σας πω εκει τις λεπτομερειες για το ονομα της κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι. Αγαπητε Χρηστο, ποιο ειναι το ειδος της μικρουλας που προτεινεις και που θα μπορουσα να τη βρω, αν τη βρω? tnx

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα της αλλά θυμάμαι ότι το τελικό της μήκος στην αιχμαλωσία ήταν 25-30 εκατοστά. Πάντως η περισσότερες γίνονται 50+

Link to comment
Share on other sites

μια ενναλακτικη λυση βεβαια αμα δεν βρεις αυτο που θελεις ειναι τα ΧΕΛΙΑ του γλυκου νερου .υπαρχουν δυο ειδη που βρισκοντε ευκολα στο εμποριο και φτανουν τα 60 εκ. μηκος , μπαινουν ανετα σε 200 λιτραμε καλη φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα απο το pet city στη βουλιαγμενης πριν απο ενα μηνα 3 ασπρα-κιτρινα, χελια γλυκου νερου μου ειπαν ,ομως κρυβοντουσαν κατω απο το χαλικι κι ετσι τα εβαλα σε ενα μικρο ενυδρειακι που εχω για να τα βρω χωρις να αναστατωσω το μεγαλο σε περιπτωση απωλειας .

μονο ενα εχει βρεθει εξω αποξηραμενο (δεν ειχα βαλει το καπακι).

Βγαινουν μονο το βραδυ και ειναι ανησυχια μην πεθανει καποιο και δεν το παρω χαμπαρι , θελει απογραφη καθε ξημερωμα. στοιχιζουν 1Ε

ελπιζω να βοηθησα και αν ξερει κανεις τι ακριβως ειναι παρακαλω να μου πει :D

καλη χρονια σε ολους ;)

post-5859-1198986908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που γελαω αλλα η εκφραση σου ειναι πολυ αστεια... 'αποξηραμενο'!!!! Με εκανες και γελασα που δουλευω κυριακατικα (σε γραφειο) για μια τρελα του αφεντικου... !!!

:D;):blink::thumbup:

Θα το δω για τα χελια γιατι η σμερνα ειναι πιο ομορφη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια :D

Τελικα υπαρχει κατι φιδοειδες γλυκου νερου που να μπορει να ζησει με τα

red belly μου ? μου αρεσουν πολυ τα φιδια και θελω να εχω ενα και στο ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

ρεντ μπελλυ πιρανχα?

αμα ειναι αυτα που εννοεις

1.με τιποτα(πιρανχα ειναι σκεψου το λιγο!!)

2.τι γυευουν στα 120 λιτρα?(που λεει το προφιλ σου δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...