Jump to content

καταλληλοτητα νερου


Recommended Posts

διαθετουμε κτημα στο οποιο εχουμε γεωτρηση.το νερο ειναι ελγμενο και ειναι ποσιμο.επειδη στο νερο αυτο δεν υπαρχει χλωριο,θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω στο ενυδρειο μου(γλυκου νερου)χωρις να βαζω aquasafe σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Δεν είναι μόνο το χλώριο στο νερό. Συνήθως (χωρίς να είναι κανόνας) τα νερά από γεωτρήσεις έχουν αυξημένες σκληρότητες. Έχεις μετρήσει και τις υπόλοιπες παραμέτρους του νερού;

Αν δεν έχεις, πρέπει να μετρήσεις τα βασικότερα που είναι PH, GH, KH και ανάλογα με τις απαιτήσεις των ψαριών που έχεις στο ενυδρείο σου, κρίνεις αν πρέπει να βάζεις το νερό της γεώτρησης ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα και ευχαριστω για την απαντηση.οχι,ως προς τον ελγχο δεν εχουμε κοιταξει αυτες τις παραμετρους.θα τις κοιταξω ομως.γνωριζεις μηπως,οι τιμες αυτων των στοιχειων που μου ανεφερες που περιπου πρεπει να κειμενονται?τα ειδη ψαριων που εχω μεσα στο ενυδρειο ειναι γκουπι,αγγελψαρα,μολυ,γατοψαρα και πλακοστομος.

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα και ευχαριστω για την απαντηση.οχι,ως προς τον ελγχο δεν εχουμε κοιταξει αυτες τις παραμετρους.θα τις κοιταξω ομως.γνωριζεις μηπως,οι τιμες αυτων των στοιχειων που μου ανεφερες που περιπου πρεπει να κειμενονται?τα ειδη ψαριων που εχω μεσα στο ενυδρειο ειναι γκουπι,αγγελψαρα,μολυ,γατοψαρα και πλακοστομος.

8119[/snapback]

Τα αγγελόψαρα δεν ταιριάζουν με τα guppies & mollies λόγω διαφορετικών συνθηκών νερού που χρειάζονται. Τα έχεις καιρό στο ίδιο ενυδρείο και είναι όλα καλά?

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα προφίλ ψαριών και να δεις τι συνθήκες χρειάζεται το καθένα...

Guppies

Αγγελόψαρα

Για γατόψαρα φαντάζομαι εννοείς Corydoras, οπότε κοίτα ποιο απ' όλα είναι ψάχνοντας για cory στην αναζήτηση των προφίλ

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό το άρθρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64 που αναφέρεται στις παραμέτρους του νερού στα ενυδρεία μας και το πόσο σημαντικές είναι για τα ψάρια.

Για την μέτρηση των παραμέτρων χρησιμοποιούμε tests τα οποία πωλούνται σε καταστήματα ειδών ενυδρείου και είναι σε υγρή μορφή ή σε sticks. Τα τεστ σε υγρή μορφή είναι πιο αξιόπιστα αλλά και πιο ακριβά. Μια γενική άποψη των συνθηκών του νερού στο ενυδρείο σου και στην γεώτρηση μπορείς να έχεις και με τα sticks.

Τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο σου, έχουν διαφορετικές ανάγκες και νερού και διατροφής. Διάβασε τα προφίλ που σου έδωσε ο istellas και κατόπιν κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου ή άνοιξε ένα καινούριο τόπικ με θέμα την σύνθεση του ενυδρείου σου.

Για το θέμα μας τώρα, κάνε τις μετρήσεις, γράψτες εδώ και μετά συζητάμε και για το αν μπορείς να βάλεις νερό από την γεώτρηση στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ναι τα εχω πολυ καιρο στο ενυδρειο μου και δεν εχει παρουσιστει κανενα προβλημα.ουτε σημαδια αρρωστιας εχουν παρουσιστει.ισως οφειλεται στο οτι κανω σωστη και τακτικη αλλαγη του νερου.οταν για πρωτη φορα θελησα να κανω αυτον τον συνδιασμο με τα ψαρια μου ειπε ο ιδιοκτητης του πετ σοπ που τα προμηθευομαι,οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην εμπιστεύεσαι το τι σου λένε τα pet-shop. Να πουλήσουν θέλουν. Από την άλλη σε μεγάλο ποσοστό έχουν ανεπαρκείς γνώσεις. Υπάρχουν βέβαια και σωστά pet-shop αλλά ο γενικός κανόνας που ακολουθούμε είναι να διπλοτσεκάρουμε ότι μας λένε.

Για παράδειγμα τα αγγελόψαρα θέλουν πολλά λίτρα το καθένα όταν ενηλικιωθούν και γενικά ψηλό ενυδρείο. Τα guppies και τα mollies είναι ζωοτόκα και γενικά θέλουν σκληρότερο νερό από τους πλεκόστομους και τα αγγελόψαρα, τους ρίχνουμε και αλάτι ειδικό για ενυδρεία. Επίσης γενικός κανόνας είναι να μην βάζουμε ζωοτόκα και ωοτόκα (αγγελόψαρα, γατόψαρα) στο ίδιο ενυδρείο. Πολύ πιθανόν δε, τα αγγελόψαρα όταν μεγαλώσουν να δουν τα guppies σαν μεζέ.

Ξαναλέω ότι θα πρέπει να μας κάνεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου με όλα τα ψάρια και τον εξοπλισμό που έχεις, να το συζητήσουμε. Το κυριότερο, δεν ξέρουμε ακόμα τα λίτρα του ενυδρείου σου. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟ.70 ΛΙΤΡΑ.ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΕΓΑΛΑ,ΤΑ ΓΚΟΥΠΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ 20,ΤΑ ΜΟΛΛΥ 3,ΤΑ ΓΑΤΟΨΑΡΑ 2 ΚΑΙ 1 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΣ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΨΙΛΟΠΑΝΙΚΟΣ.ΞΕΡΩ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ ΠΟΛΥ..

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι τα έχεις καιρό χωρίς προβλήματα, σημαίνει ότι ακολουθείς σωστό πρόγραμμα συντήρησης. Όσο μεγαλώνουν βέβαια οι ανάγκες τους σε χώρο πολλαπλασιάζονται και ίσως αυτό και να είναι μία ευκαιρία για ένα μεγαλύτερο δεύτερο ενυδρείο!

Φυτά έχεις καθόλου μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά βοηθούν πολύ στο να κρατιούνται καλές οι συνθήκες στο ενυδρείο οξυγονώνοντας το νερό και τρεφόμενα από τα απόβλητα των ψαριών. Το ότι ακολουθείς σωστό πρόγραμμα συντήρησης (κυρίως τακτικές αλλαγές νερού) βοηθάει την υγεία των ψαριών σου. Έχεις βέβαια αρκετά ψάρια στο ενυδρείο σου και ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς τον διαχωρισμό τους κάνοντας και ένα δεύτερο, όπως είπε ο neon.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...