Jump to content

Help γεννήσαμε (Σκαλάρια)


costas21

Recommended Posts

Είχα κάτι υποψίες αλλά τώρα... το ζευγαράκι που έχω βάλει στον διαγωνισμό ''Ζευγαρια'' τα 2 σκαλαράκια μου,έχουν αφήσει περίπου 70-100 αυγά επάνω σε ένα πλατύφυλλο για ΄πείτε καμιά ιδέα... το μόνο που έχω είναι ένα 20λιτρο το οποίο είναι άδειο να το χρησιμοποιήσω για να μεταφέρω το ζευγάρι και τα αυγά ή να τα αφήσω μέσα στο μεγάλο και ότι γίνει;;;

το ενυδρείο είναι το rio 300 και έχει 6 σκαλάρια απο τα οποία τα 4 είναι μάλλων τα 2 ζευγάρια.20 μόλυς 2 πλέκο και 2 clown.

Μετρήσεις... Αμωνία 0

ph 7.6

kh 7

gh 12

no2 0

no3 0

θερμοκρασία 27

Πείτε καμιά ιδέα please!!!!

ΥΓ 2-3 Αυγά είναι άσπρα να τα απομακρίνω;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά

Καταρχήν με τα τόσα ψάρια που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου είναι αδύνατον να μεγαλώσεις τα μικρά.

Αφού έχεις ένα μικρό ενυδρείο μετέφερε εκεί τα αυγά μαζί με το φύλο. Να σου πω να βάλεις και τα σκαλάρια σε 20 λίτρα μάλλον δεν θα χωράν αν και θα ήταν ιδανικά.

Αν αποφασίσεις να τοποθετήσεις τα αυγά μέσα σε νέο ενυδρείο κανόνισε να έχει ακριβός το ίδιο νερό, δηλαδή θα αφαιρέσεις 20 λίτρα νερό από το υπάρχον ενυδρείο σου και θα το τοποθετήσεις στο 20αλιτρο. Οπωσδήποτε θα βάλεις μέσα μα αεραντλία και τα αυγά να τα τοποθετήσεις σε τέτοιο σημείο ώστε να υπάρχει μια ελαφριά ροή νερού πάνω στα αυγά. Να μην τα τοποθετήσεις σε σημείο που το νερό είναι σχετικά στάσιμο.

Τα άσπρα αυγά με μια λεπτή σύριγγα αν μπορείς αφαίρεσε τα.

Σιγά σιγά ανέβασε την θερμοκρασία στους 29 (δεν είναι απαραίτητη αυτή η κίνηση)

Λόγο του υψηλού Gh ίσος να μην έχουν γονιμοποιηθεί αρκετά αυγά και να σου ασπρίσουν μπόλικα.

Τέλος μπορείς τα αυγά να τα τοποθετήσεις μέσα σε μια γεννηστρα. Το ποσοστό επιτυχίας όμως μειώνετε.

Αυτά σε γενικές γραμμές οτιδήποτε άλλο ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

:D Και πάλι ευχαριστώ και χρόνια πολλά εάν βάλω μόνο το φύλλο με τα αυγά μέσα στο ενυδρειάκι (20L) δηλ να μην βάλω μέσα τα σκαλάρια γιατί λογικό είναι πως θα στρεσαριστούν πολύ εκεί μέσα ε ;;;

αλλά πάλι εάν τα βάλω δεν είναι σίγουρο ότι θα στευθεί με επιτυχία το όλο εγχείρημα και θα ταλαιπωρίσω και τα ψαράκια...η γνώμη σου πια είναι;;; να αφήσω την φύση να κάνει την δουλειά της ή να τα μεταφέρω;;; το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο (άσχετο αλλά μήπως βοηθήσει στο να κρύβονται τα μικρά)

Και πάλι ευχαριστώ και καλή χρονιά!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά όταν δεν θέλω να κρατήσω μικρά αφήνω την φύση να κάνει την δουλειά της και δεν επιζεί ούτε ένα μικρό.

Αν θέλεις να μεγαλώσεις μικρά πρέπει να τα χωρίσεις. Και να επιχειρήσεις να τα μεγαλώσεις σε ενυδρείο χωρίς τους γονείς, αφού δεν έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Για τους γονείς δεν τρέχει το παραμικρό πρόβλημα μόλίς αφαιρέσεις τα αυγά από το ενυδρείο τα ψάρια μετά συμπεριφέρονται κανονικά και δεν στρεσάρονται καθόλου.

Αν δεν το επιχειρήσεις και δεν νιώσεις της πρώτες αποτυχίες δεν θα μάθεις ποτέ.

Όσο και να προσπαθούμε να περιγράψουμε μια αναπαραγωγή αν δεν την επιχειρήσουμε δεν θα μάθουμε. Η θεωρία καλή μας δίνη της πρώτες βάσης αλλά από εκεί και πέρα την πρακτική εμπειρία πρέπει να την αποκτήσουμε μόνη μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου σε σένα και τα ψαράκια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...