Jump to content

Τι κάνω???????????


Recommended Posts

Καλή χρόνια και από εμένα σε όλοι την παρέα . Το ενυδρείο μου τρέχει εδώ και 2 μήνες περιπου.ειναι 250 lit.τα ψάρια που έχω μέσα είναι .3 παπαγαλοψαρα-2 φαντάσματα- 2 πλακοστομους- 2 δολάρια- 3 αστακούς – 4 εμπρός – 2 σαλιγκάρια – 4 πιγκουίνους -1 τζολυ -1 γατόψαρο – 2 οσκαρ -1 αγγελόψαρο . άλλα τα ψάρια είναι βεβαία μικρού μεγέθους και σε γενικές γραμμές δεν είχα μεγάλες απώλειες .Τα προβλήματα που έχω επί το πλυστών είναι πώς μου ανεβαίνει συχνά η γενική σκληρότητα και λίγο τα νιτρικά-νιτρώδη. Ακόμα συναντώ μεγάλο πρόβλημα με λερωμένο βυθό και όσος για αυτό να έχω τόσο ανεβασμένες τιμές. Δοκίμασα και έβαλα αι πλακάκια στον βυθό με κυκλοφορητή αλλά μουφα , δεν επέτυχα τίποτα, μάλλον με κορόιδεψε ο πετσοπας και τσάμπα τα λεφτά. , χθες έκανα ξανά αλλαγή νερού και κάποιος μου είπε και έβαλα απιονισμενο νερό στο [1/3] του ενυδρείου μου αλλά αυτό είναι προσωρινό , ο βυθός θα ξαναγίνει το ίδιο . Τι κάνω???????????

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στη παρεα μας και καλη χρονια.

δυστυχως φιλε μου εχεις υπερβολικα πολλα,αλλα και ακαταλληλα ψαρια για τα λιτρα σου.......

τα μισα και παραπανω απο αυτα που ανεφερες πρεπει να φυγουν.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά αυτην την στιγμή το τελευταιο που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι η τιμές και ο βυθός σου το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να δώσεις αρκετά από τα ζωντανά που έχεις γιατί σε λίγο δεν θα λέγονται ζωντανά αλλά πεθαμένα...

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς αυτοί οι πετσοπάδες θα πρέπει να καταγγέλονται ονομαστικά εδώ μέσα ετσι;

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια σου ειναι ασυμβατα και πρεπει να τα αλλαξεις τα περισσοτερα απο αυτα.συμβουλευσου πρωτα απο καποιον ατλαντα για την συμπεριφορα των ψαριων ή ψαξε τις συμπεριφορες τους με βαση το επιστημονικο τους ονομα (λατινικο) στο ιντερνετ.αν τα πηρες ολα αυτα απο ενα πετ σοπ και στα εδωσε για να τα βαλεις μαζι τοτε ο τυπος ειναι μεγαλη περιπτωση....ευχομαι πολυ βελτιωση και καλη συνεχεια στο χομπυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θα πρεπει να σκεφτεις τι ειδοσ ψαριων θα ηθελεσ να φιλοξενησεις στο ενυδρειο σου(ημερα,αγρια κλπ) και αναλογα με τα λιτρα σου να εχεισ και τον καταλληλο αριθμο ψαριων για την καλυτερη επιβιωση τουσ και για ενα καλυτερο αποτελεσμα!!δεν ειναι ολα τα ψαρια συμβατα μεταξυ τους.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...