Jump to content

Μετρησεις


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

Εχω στησει ενα νεο ενυδρειο 120 lt απο τις 23/12, και μια βδομαδα μετα εχω βαλει 4 Archocentrus Nigrofasciatus και σημερα μου εφερε ο αδελφος μου κατι τεστακια της jbl για ΝΗ4, PH, KH.

Αγορασε και εκεινος ενα ιδιο ενυδρειο πριν 3 μερες, το γεμισε, το αφισε 24 ωρες να δουλεψει με το εσωτερικο του φιλτρο + αντιχλοριο και προχτες εβαλε εναν Γκαλαχερ.

Κανοντας λοιπον τα τεστ στο δικο του ενυδρειο προτα τα αποτελεσματα ηταν τα εξεις:

NH4: 0,2

PH: 7,7

KH: 2.0

Στο δικο μου τωρα που το ειχα μια βδομαδα χωρις ψαρια, με αντιχλοριο, βακτιρια της sera, και αλλες δυο βδομαδες τωρα με τα ψαρια που προανεφερα (Archocentrus Nigrofasciatus), κανοντας τα τεστ ειχα τα εξεις:

ΝΗ4: 5,0

PH: 6.6

KH: 5.0

Εχω κανει κατι λαθος και αν ναι πως μπορει να διορθωθη, και γιατι η δικια μου αμμονια ειναι τοσο ψιλα, Το περιεργο ειναι οτι οι κεχλιδες μου φενονται μια χαρα, αλλα μετα απο αυτο αρχισα να αναρωτιεμαι αν τελικα ειναι.

Μηπως αλλαξαν οι τιμες μου με το πρωινο κουνιμα???? :D

Έγινε επεξεργασία - sv1gfu
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας και τα 2 ενυδρεια ΔΕΝ ειναι στρωμενα..!!!

αυτο σημαινει οτι δυστυχως απο τη στιγμη που εχουμε μεσα ψαρια,καλο ειναι να κανουμε συχνες αλλαγες νερου,και να μετραμε τακτικα..

τι να μετραμε τωρα...

καταρχη με σωστα υγρα τεστ,αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.

οταν στρωνουμε το ενυδρειο αρχικα τα 2 πρωτα ανεβαινουν και στη συνεχεια οταν μηδενισουν,τοτε ανεβαινουν τα νιτρικα...

τοτε ,και μονο τοτε,οταν εχουμε μετρησιμα νιτρικα ,τοτε εχουμε στρωμςενο το ενυδρειο μας...

**σαφως δεν θα σχολιασω για το γκαλαχερ,σε τοσα λιγα λιτρα....ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας και τα 2 ενυδρεια ΔΕΝ ειναι στρωμενα..!!!

αυτο σημαινει οτι δυστυχως απο τη στιγμη που εχουμε μεσα ψαρια,καλο ειναι να κανουμε συχνες αλλαγες νερου,και να μετραμε τακτικα..

τι να μετραμε τωρα...

καταρχη με σωστα υγρα τεστ,αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.

οταν στρωνουμε το ενυδρειο αρχικα τα 2 πρωτα ανεβαινουν και στη συνεχεια οταν μηδενισουν,τοτε ανεβαινουν τα νιτρικα...

τοτε ,και μονο τοτε,οταν εχουμε μετρησιμα νιτρικα ,τοτε εχουμε στρωμςενο το ενυδρειο μας...

**σαφως δεν θα σχολιασω για το γκαλαχερ,σε τοσα λιγα λιτρα....ειναι κριμα.

1ον) Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,

2ον) Ποια υγρα τεστ ειναι τα σωστα?

3ον) το τεστ αμμωνιας ειναι το ΝΗ4 που εχω η το ΝΗ3?? (μου τα πουλουσαν ξεχωριστα)

και για τα νιτρωδη και νιτρικα ποια τεστ να αγορασω?

4ον) εφοσων η κατασταση ειναι ως εχει στο δικο μου ενυδρειο με τις κεχλιδες, καθε ποτε και ποση αλλαγη νερου να κανω, χρεαζεται στις αλλαγες να ριχνω ξανα την αναλογη ποσοτητα υγρου βιολογικης καλιεργιας τις sera? (ρωταω γιατι ελεγε να ριχνω απο αυτο απο 10 ml καθε μερα για τις πρωτες 10 μερες, οι οποιες εχουν περαση) η κατι αλλο μεσα στο νερο πριν το βαλω στο ενυδρειο.

Ευχαριστω και παλι, και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...