Jump to content

Καποιες αλλαγες...


Recommended Posts

- Εχω 3 oscars απο 6 εως 15 cm ,μαζι με 2 fire mouth απο 4 εως 7 cm, & 1 pleco 15 cm σε 120 λιτρα. :D

-- Σε αλλο ενυδρειο 96 λιτρων εχω 1 galaher 7-8 cm

(σαν Pangasius,αλλα ποιο επιθετικο)..(?)1 Pimelodus pictus (απο οσο μου ειπαν στο pet shop δεν εχει προβλημα με τα επιθετικα ψαρια..ισχυει??(μεχρι τωρα βρησκοταν σε ενυδρειο 60 λιτρων με φιλησυχα ψαρια) & ενα pleco 13 cm

--- Επειδη στο πρωτο ενυδρειο υπαρχει ενα μικρο προβλημα κυνηγητου (κυριως μεταξυ των oscars. Λεω μηπως με το να αφησω μονο τα 3 oscars κ να μεταφερω τα fire mouth στο 96λιτρο με τα προαναφερομενα ψαρια αφηνα λιγο παραπανω χωρο στα oscars [μεχρι να τα ξαναμεταφερω σε 6-8 μηνες περιπου] για αλλη μια κ τελευταια φορα σε ενα 650 λιτ]...

Η ισως πχ να βοηθουσε περισσοτερο αν μετεφερα το ενα oscar(εχω 1 tiger(μαυρο) κ 2 κανονικα[1καφε κ 1λευκο] )μονο το tiger δηλαδη,[κ να αφησω τα 2 oscar μαζι με τα 2 fire mouth στο 120λιτρο]γιατι με αυτο υπαρχουν οι περισσοτεροι τσαμπουκαδες...[μεταξυ αυτου κ του καφε -οπου φαινεται να ειναι κ το κυριαρχο, λογο μεγεθους. Το λευκο παρολο που το εχω τον ιδιο καιρο με το καφε δεν εχει μεγαλωσει τοσο κ εχει μικροτερο σχημα κεφαλιου!][[[-πως ανγνωριζουμε το φυλλο??]]]].. ;)

Ερωτημα!: :blink:

1) Υπαρχει προβλημα μεταξυ galaher - Pimelodus pictus - fire mouth ???(Για συμβιωση στο 96λιτρο που διαθετω.)

Αν οχι , υπαρχει περιπτωση να βαλω αλλο ενα galaher ή 1 αφρικανικη/αμερικανικη κηχιλιδα (δεν θυμαμαι ονομα! αν δεν κανω λαθος γινεται μεχρι 15 cm κ ειναι μπλε ηλεκτρικ με μαυρες γραμμες) η μηπως θα εχω προβλημα χωρου??

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα και απλα θα σου πω φιλε μου οτι ολα σου τα ενυδρεια οσο αφορα τα λιτρα τους ειναι πολυ πολυ μικρα και συνεπως ακαταλληλα για τα ψαρια που εχεις μεσα...

στη θεση σου θα προσπαθουσα να τα δωσω ολα πισω και να φτιαξω αλλη συνθεση με αλλα καταλληλα ψαρακια για τα λιτρα σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα κ οπως κ τοτε θα ξαναπω χωρις να ξερω αν ειναι απολυτα σωστο οτι τα ψαρια ειναι μικρα ακομα...(σε 6-8 μηνες θα μπουν σε 650 λιτρα τα oscars κ τα αλλα η σε 2 250λιτρα η σε ενα μεγαλυτερο...) οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα-χωρις να θελω να αμφησβητισω κανεναν...

Link to comment
Share on other sites

:D

Απλα ας προσπαθησουμε να απαντησουμε λιγο σε αυτο που ρωτησα παρακαλω για να βρεθει η καλυτερη δυνατη λυση στο υπαρχον προβλημα με τα οποια 'μεσα' διαθετω αυτη την στιγμη... ;)

κ ευχαριστο τον φιλο κλαζ για την συμετοχη του σε αυτο οπως κ στα προηγουμενα θεματα τα οποια εχω προβαλει.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ολα σου τα ενυδρεια οσο αφορα τα λιτρα τους ειναι πολυ πολυ μικρα και συνεπως ακαταλληλα για τα ψαρια που εχεις μεσα...

;)

:thumbup:

Ολα αυτα τα βιντεος που βλεπω στο youtube πχ ειναι καθαρα απερισκεψιες απο κ-καλα-χομπιστες?γιατι εχω δει αμετρητα__---Π.Χ :D

με 120 -180λιτρα που ειχαν μεσα 2 oscar + 2 fire mouth + 1 green terror + 5 αλλα μικρα (σαν τους καρδιναλιους περιπου) κ μερικες φορες ακομα περισσοτερα ψαρια....αυτο να υποθεσω οτι ειναι τελειως λαθος...? :blink:

Link to comment
Share on other sites

(τα μικρα ψαρακια τα ειχαν σαν τροφη) κ αυτο ηθελα να το ρωτησω καποια στιγμη... υπαρχει περιπτωση να ταιζω τα ψαρια μου με μικρα χρυσοψαρα η αλλα μικρα με το σκεπτικο οτι -οσο πεινασουν θα φανε οποτε να ριξω 6-7 'μελοθανατα-μικρα' κ να τρωνε ,τα oscar πχ , για τις επομενες 2 μερες??? :D;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω ΟΧΙ :D .Το θεωρω απανθρωπο το λιγοτερο,ειναι ψαρια που ζουνε στα ενυδρεια μας και οχι στην φυση για να τρεφονται με αυτον τον τροπο.Υπαρχουν δεκαδες επιλογες απο τροφες στο εμποριο σιγουρα καποια θα σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

1) Υπαρχει προβλημα μεταξυ galaher - Pimelodus pictus - fire mouth ???(Για συμβιωση στο 96λιτρο που διαθετω.)

Αν οχι , υπαρχει περιπτωση να βαλω αλλο ενα galaher ή 1 αφρικανικη/αμερικανικη κηχιλιδα (δεν θυμαμαι ονομα! αν δεν κανω λαθος γινεται μεχρι 15 cm κ ειναι μπλε ηλεκτρικ με μαυρες γραμμες) η μηπως θα εχω προβλημα χωρου??

Αυτη τη στιγμή και υπάρχει πρόβλημα χώρου πόσο μάλλον να προσθέσεις κι άλλο ψάρι .

:blink:

Ολα αυτα τα βιντεος που βλεπω στο youtube πχ ειναι καθαρα απερισκεψιες απο κ-καλα-χομπιστες?γιατι εχω δει αμετρητα__---Π.Χ :D

με 120 -180λιτρα που ειχαν μεσα 2 oscar + 2 fire mouth + 1 green terror + 5 αλλα μικρα (σαν τους καρδιναλιους περιπου) κ μερικες φορες ακομα περισσοτερα ψαρια....αυτο να υποθεσω οτι ειναι τελειως λαθος...? ;)

Σαφώς και είναι τελείως λάθος αυτά τα ενυδρεία έχουν πάντα προβλήματα που δεν διορθώνονται εύκολα .

Στο τέλος βέβαια καταλήγουν σε αφύσικους θανάτους των ψαριών .

Δεν μπορεί δηλαδή να υπάρξη διάρκεια .

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή και υπάρχει πρόβλημα χώρου πόσο μάλλον να προσθέσεις κι άλλο ψάρι .

Σαφώς και είναι τελείως λάθος αυτά τα ενυδρεία έχουν πάντα προβλήματα που δεν διορθώνονται εύκολα .

Στο τέλος βέβαια καταλήγουν σε αφύσικους θανάτους των ψαριών .

Δεν μπορεί δηλαδή να υπάρξη διάρκεια .

- Σε καποιο μερος του μυαλου μου δεν ηθελα να πιστεψω οτι ειναι λαθος :thumbup: για τον πολυ απλο λογο, οτι ολοι θα ηθελαν να μπορουν να εχουν μια τοσο μεγαλη ποικιλια ψαριων σε μια τοσο ''οικονομικη''- ως προς τον χωρο - λυση. :blink:

- Γνωριζω οτι υπαρχει προβλημα χωρου(στο δικο μου ενυδρειο)....αν υποθεσουμε οτι το 'καρχαριακι' χρειαζεται 1300 λιτρα....!! σιγουρα ομως δεν το εφαρμοζουν κ παααρα πολυ αυτο, θα μου πεις..οτι κανουν αλλοι κανεις κ εσυ? οχι βεβαια...απλα προσπαθω να προσαρμοσω τα ψαρια τα οποια καλος ή κακος πηρα σε οτι διαθετω για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα...Γιατι οπως εχω ξαναεπαναλαβει θα μεταφερθουν ολα σε μεγαλυτερα ενυδρεια εντος 8μηνου... :D

- Το θεμα ειναι αν υπαρχει προβλημα μεταξυ των 3 αυτων ειδων. Galaher - Pimelodus pictus & fire mouth..

Ετσι ωστε να ελευθερωθει λιγο παραπανω χωρος στο πρωτο ενυδρειο που εχω τα oscars... Με λιγα λογια προσπαθω να μετριασω το προβλημα που αντιμετωπιζω στα 2 αυτα ενυδρεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

- :) Το θεμα ειναι αν υπαρχει προβλημα μεταξυ των 3 αυτων ειδων. Galaher - Pimelodus pictus & fire mouth..

:helpjim:

??? Δεν μου απαντανε γιατι ισως θα τα βαλω σε ποιο μικρο ενυδρειο απο οσο χρειαζονται??τι εγινε? :bowdown: Δεν μπορει να μου πει καποις τι θα ηταν ποιο φυσιολογικο??? 3 oscars & 1 pleco σε 120 λιτρα ή 2 fire mouth , 1 galaher & 1 pleco σε 96 λιτρα???

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχετε καταλαβει τι εννοω στο παραπανω μυνημα αν κ δεν το διατυπωσα σωστα!εχω γινει κουραστικος νομιζω οποτε για να τελειωνει το θεμα -απλα θελω να επιλεξετε εναν αριθμο αναμεσα στο 1 κ το 2..γιατι απο οτι φαινεται αλλη απαντηση δεν νομιζω να παρω!! Με λιγα λογια τι θα ηταν καλυτερο :

1) 120 λιτρα με : 3 oscars , 2 fire mouth + 1 pleco κ σε αλλο ενυδρειο 96 λιτρων : 1 pimelodus pictus + 1 galaher??

ή

2) 120 λιτρα με : 3 oscars + 1 pleco. κ σε αλλο ενυδρειο 96 λιτρων : 1 pimelodus pictus , 1 galaher + 2 fire mouth????

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω απαντηση δεν θα παρεις γιατι κανενα απο τα 2 setup σε αυτα τα λιτρα δεν ειναι σωστο οποτε κανενας δεν θελει να απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα ,είμαι σίγουρος πως έχεις νευριάσει ή έστω στεναχωρηθεί όμως δεν είναι έτσι κανένας δεν έχει τέτοιο σκοπό,όλοι σου το λένε για καλό και μόνο, και ο Σταμάτης και ο klaz και ο Βασίλης σου απαντάνε ξεκάθαρα στις απορείες που έχεις απλά εσένα δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις που ακούς...

Φιλικά Κώστας. :)

Link to comment
Share on other sites

i see...!!! καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια για αλλη μια φορα... δεν εχω νευριασει γιατι ,αν κ οχι σωστο οπως μου λετε ,υπαρχουν 1.000.000 παραδειγματα ως προς αποφυγη, οπως κ το δικο μου! αλλα τουλαχιστον δεν ειναι ακομα στα 50 λιτρα που τα ειχαν στο μαγαζι.... τα 650 λιτρα που λεω να παρω σε 6-8 μηνες περιπου κανει για τα 3 οσκαρ ή κ αυτο ειναι μικρο????κ στην ουσια δεν ρωταγα τι ειναι σωστο αλλα το τι μπορει να με βολεψει για αυτον τον καιρο!οτι περναει απο το χερι μου τωρα το εχω κανει! να τα δωσω δεν υπαρχει περιπτωση...οποτε!?!

Link to comment
Share on other sites

Τα παραδείγματα που λές άστα να είναι παραδείγματα για άλλους εσύ κοίτα να είσαι η εξαίρεση ,το μαγαζί μπορεί να βάλει πχ 5 όσκαρ σε 50 λίτρα αλλά σε 5 μέρες 10 μέρες; θα τα έχει πουλήσει...άν και τα pet shop δεν είναι απο τα παραδείγματα που λέγαμε πρίν...

Δές εδώ για τα ψαράκια σου και κρίνε και αποφάσισε μόνος σου

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...s_ocellatus.htm

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=658

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...=image&cd=1

Φιλικά Κώστας :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το κειμενο για τα oscars φιλε κωστα! :) αν κ αυτος ειπε οτι τα ειχε σε μικροτερο ενυδρειο απο το απαιτουμενο κ μετα απο 2 χρονια αν θυμαμαι καλα τα εδωσε..

Οποτε στην περιπτωση μου αν τα ψαρια μου ειναι ''καλου χαρακτηρα''..δεν θα συναντισω καποιο προβλημα..αρκει να τα μεταφερω συντομα,εντος του 6μηνου που εχω πει...στο συγκεκριμενο site λεει οτι για παραπανω απο 2 ψαρια χρειαζομαι πανω απο 2 μετρα ενυδρειο...υπαρχει περιπτωση αντι να αγορασω καποιο ετοιμο να το φτιαξω με την βοηθεια ενος γνωστου.

(σε αυτη την περιπτωση θα ειναι σιγουρα 2.00 επι 60πλατος κ 70 υψος περιπου...αν το αγορασω δεν θα ειναι μεγαλυτερο απο 1,50 επι 60 επι 70.)

Το μονο ανησυχητικο ειναι οτι αλλο ψαρι ειναι υσηχο κ αλλο ποιο επιθετικο κ ας ειναι του ιδιου ειδους...οποτε ολα εξαρτιονται απο τα ψαρια...ο καιρος θα διξει...!

Στο πρωτο ενυδρειο φαινεται να βρεθηκε προσωρινη λυση....στο δευτερο με το galaher τα fire mouth& το pimelodus pictus τι γινεται?

Δεν εχω βρει αρκετες πληροφοριες για τα fire mouth(περα το οτι ειναι κυριαρχικα στην περιοχη τους) & το pimelodus pictus(για το οποιο στο μαγαζι που το πηρα μου ειπαν οτι δεν εχει προβλημα για συμβιωση σε κοινωνικο ενυδρειο με ησυχα ψαρια αλλα οτι δεν αντιμετωπιζει κ προβλημα με τα επιθετικα[αρκει να μην ειναι αρκετα μεγαλυτερα του]υσχιει???...καποιο λινκ υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...