Jump to content

Βοηθεια παιδια


Recommended Posts

Καταρχην χρονια πολλα με υγεια πανω απο ολα και ακομα πιο ομορφα ενυδρεια!Ειμαι εντελως αρχαριος και αποκτησα προσφατα ενα ενυδρειο Cayman 60 χωρητικοτητας μαξ 75 λιτρα.Ειμαι στη διαδικασια του στρωσιματως και εχω προσθεσει στο νερο Aqua safe και Safe start της Τετρα.Η θερμοκρασια ειναι στους 24 βαθμους.Το αφησα ετσι απο 26/12.Σημερα μετρησα με ταινιες Τετρα (5 σε 1) και με σταγονες σερα για την αμμωνια και βρηκα

NH4 0.009 (ειναι για την ακριβεια 0,5 αλλα με βαση το ΡΗ που χω ειδα στον πινακα αυτη την τιμη)

ΝΟ3 0

ΝΟ2 0

GH 16 d

ΚΗ 6 d

ΡΗ 7,5

Nα προσθεσω πως δεν εχω αληθινα φυτα μεσα παρα μονο πλαστικα :)

και το μονο που εχω εκτος απο το εσωτερικο φιλτρο ειναι μια αεραντλια

Ανοιγοντας το φιλτρο στα μπλε σφουγγαρακια εχει κατι καφε σωματιδια πανω

Υποθετω οτι ειναι βακτηρια

Ψαρια δεν εχω βαλει γιατι περιμενω να δω μετρησιμα ΝΟ3 (αυτο καταλαβα απο ολα οσα εχω διαβασει εδω)

Δεν θα πρεπε να εχω ηδη καποια μετρησιμα ΝΟ3 μεχρι τωρα?

τι να κανω παιδια?

Να σας πω οτι επειδη δεν ηξερα το φορουμ το στρωσιμο το κανα οπως μου πε το πετ σοπ γιατι δεν ειχα διαβασει τα αρθρα γι αυτο και ειπα να το αφησω οπως ηταν για να δω αν δουλεψει :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

κατάρχας να προμηθευτεις αξιοπιστα υγρα τεστ,και καλυτερα οχι στικς.

το ακλυτερο που εκανες και μπραβο σου ειναι οτι βλεποντας νο3=0,δεν εβαλες ψαρια..!!

μπραβο σου ξανα φιλε μου.

ειναι παρα πολυ νωρις για να στρωσει ενα ενυδρειο....

πρεπει πρωτα να γινει σωστα ο κυκλος του αζωτου,να αυξηθουνε τα επιπεδα αμμωνιας,τα οποια με τησειρα τους θα ανεβασουν τα νο2,και οταν φτασουν στο ζενιθ,και ξεκινουν να πεφτουν,παραλληλα θα αρχισουν τα νο3.

οταν τελος μηδενισουν η αμμωνια και τα νο2,και εχεις μετρησιμα νο3 τοτε θα εισαι στρωμενος και ετοιμος για τα πρωτα ψαρακια σου..!!!

ολα αυτα ομως για να γινουν θα πρεπει να μετρας με σωστα τεστ,να ριχνεις βακτηρια στο νερο σου,και να ταιζεις λιγο καθημερινα σα να εχεις μεσα ψαρακια για να επιταχυνεις ολο αυτον τον κυκλο...

καλη τυχη και μην βιαζεσαι,εισαι σε καλο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Διαβαζοντας απο το φορουμ προσπαθω να μαθω καποια πραγματα.Δηλαδη εκτος απο τα τεστ να παρω και αλλα βακτηρια-safe start?Νομιζα οτι μετα απο 10 περιπου μερες θα χα προχωρησει παραπανω.Τι τροφη να παρω?οποιαδηποτε?η καποια ειναι πιο σωστη γι αυτο το λογο?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα γυρα τεστ και προσθεσα και αλλα βακτηρια.Να περιμενω παλι καποιο μικρο διαστημα για μετρηση η καθημερινα να μετραω?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα γυρα τεστ και προσθεσα και αλλα βακτηρια.Να περιμενω παλι καποιο μικρο διαστημα για μετρηση η καθημερινα να μετραω?

ταιζε λιγο οπως ειπε και ο Klaz και κανε μετρηση απο την δευτερη μερα του ταισματος και μετα

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα και αλλο ενα μπουκαλι βακτηρια προσθετω και τροφη εδω και 4-5 μερες αλλα ακομα τιποτα.φοβαμαι μην σαπισει η τροφη μεσα στο ενυδρειο (λογικο η χαζο?).Ηδη εχω βαλει μεσα διπλασια ποσοτητα βακτηριων απο το κανονικα για τα λιτρα μου.Ετσι μου ρχετε να το αδειασω και να το κανω παλι απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να βγαλω απο το φιλτρο το μαυρο σφουγγαρι του ανθρακα?

αυτο φταιει?

τελικα αυτο ειναι το λαθος.Δεν μου το πανε στο πετ και μετα δεν το προσεξα ουτε εδω.Τελικα το μονο ψαρι στο δωματιο ειμαι εγω.Τωρα που το βγαλα θα ξεραθει και θα ειναι αχρηστο?

Σας ζαλισα αλλα την εκανα τη χαζομαρα

Link to comment
Share on other sites

το εβγαλα χθες το βραδυ και θα μετρησω αυριο.Παντως οταν το εβγαλα θολωσε πολυ το νερο οπως τοτε που του χα βαλει τα βακτηρια πρωτη φορα.Εβαλα και τροφη και θα μετρησω αυριο

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις παραμενουν ιδιες και το νερο εχει θολωσει αρκετα.Υπαρχει κινδυνος οι τροφη που ριχνω να σαπισει και να εχω και αλλα προβληματα?Εχω απογοητευτει λιγακι με το ολο θεμα γιατι δεν βλεπω καποια βελτιωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...