Jump to content

Τι ψαρακια να βάλω?


matka

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! μόλις πριν μια εβδομάδα απέκτησα ένα ενυδρειο 60lt το οποίο βρίσκεται σε διαδικασία στρωσίματος για να υποδεχτεί "κατοίκους". Το θέμα είναι τι να επίλέξω!

Είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ και θα ήθελα ένα είδος που η φροντίδα του να μην είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη. Μου αρέσει πολύ ο μονομάχος. Κατάλαβα ότι πρέπει να είναι μόνο ένα αρσενικό στο ενυδρείο. Μήπως θα μπορούσε να συγκατοικήσει και με κάποιο άλλο είδος και αν ναι με ποιο?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα!

Ο μονομάχος κατά κανόνα ζει σε ενυδρείο 10+ λτ μόνος του, παρ' όλα αυτά υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα που ανέχονται και κάποιους συγκατοίκους αλλά ρισκάρεις αρκετά.Αν θές μπορείς να δοκιμάσεις έναν μονομάχο με κάποια άλλα ήσυχα ψαράκια στο 60άρι και άν δείς προβλήματα να τον μεταφέρεις σε ένα 20λτ όπου θα είναι σίγουρα άρχοντας.

και επειδή οι νέοι αλλάζουν εύκολα γνώμη για το είναι ωραίο, για δές και

, ισως τελικά του πάει να είναι μόνος του έεε? :)

Και ένα σχετικά όμορφο αντιπαράδειγμα εδώ (αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη τον "χαλάει" η παρέα)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην μεγαλη υδατινη παρεα μας.Ο μονομαχος οπως σου ειπαν και πιο πανω ειναι καλο να ειναι μονος του ,αλλα μπορεις να βαλεις και καποια <<κοριτσια>> να του κανουν παρεα και να ζευγαρωσει κιολας γιατι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην μεγαλη υδατινη παρεα μας.Ο μονομαχος οπως σου ειπαν και πιο πανω ειναι καλο να ειναι μονος του ,αλλα μπορεις να βαλεις και καποια <<κοριτσια>> να του κανουν παρεα και να ζευγαρωσει κιολας γιατι οχι.

Κορίτσια ειδικά ΜΟΝΟ ένα για να ζευγαρώσει και μετά βγαίνει αμέσως γιατί πέφτει :helpjim::) και πάλι, αυτό γίνεται σε ξεχωριστό ενυδρείο 30-40λτ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και καλως ήρθες στην παρέα μας. :)

Και ένα σχετικά όμορφο αντιπαράδειγμα εδώ (αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη τον "χαλάει" η παρέα)

Αν θέλεις οπωσδήποτε κάποιο συνδυασμό, πιστεύω πως αυτή είναι η καλύτερη λύση. Όχι ότι την έχει ανάγκη την παρέα ο μονομάχος όπως σου είπαν και οι άλλοι, το αντίθετο μάλιστα. Περισσότερο για σένα, αν δε θέλεις να έχεις μόνο ένα ψαράκι στο ενυδρείο σου. Και εγώ μόλις ρώτησες με ποιά ψάρια "θα μπορούσες" να τον βάλεις, τα νέον μου ήρθαν στο μυαλό. Είναι πολύ γρήγορα ψαράκια, άρα (κατα τη γνώμη μου-αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) μπορούν πολύ εύκολα να προστατευτούν. Επίσης απ' ότι γνωρίζω οι συνθήκες που χρειάζονται "συναντούν" αρκετά καλά τις συνθήκες νερού που χρειάζονται οι μονομάχοι.(μαλακό και ελαφρά όξινο νερό). Αν δε σου αρέσουν τα νέον θα μπορούσες να τα αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο κοπαδάκι απο τέτρα(αρκεί να είναι κάποιο είδος γρήγορο, εξίσου με τα νέον και να θέλουν τις ανάλογες συνθήκες).

Αυτά από μένα :helpjim:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

κοίτα ο μονομάχος είναι πολυ ωραίο ψάρι και εγώ 60 έχω (άδειο ακόμα) και μακάρι να μη ήταν τέτοιοι παλιοχαρακτήρες και να ζούσαν με παρέα αλλά καλυτερα για αυτούς και για τα άλλα ψαράκια μόνοι τους... αυτά χωρίς εμπειρία από όσα έχω διαβάσει... όσο για ψαράκια για τα λίτρα μας μάλλον πάμε σε 4 συνδιασμούς

1ος ζωοτόκα (guppy,molly,platty,ξιφοφόροι) 3 τριάδες το πολύ

2ος gourami 3 και κοπάδια απο κάποιο είδος τετρα 1-2 των δέκα

3ος Τετρα μόνα τους σε κοπάδια

4ος Τιγράκια χ5

Για όλα αυτά ας μας πουν και οι εμπειρότεροι την γνώμη τους γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι άμεσα μιας και επιτέλους έστρωσε το φίλτρο μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές!!!!

Η αλήθεια είναι ότι για ψυχολογικούς λόγους θέλω και άλλα ψαράκια στο ενυδρείο. Προς το παρών δεν μπορώ να βάλω θηλυκιά γιατί αν ζευγαρωσουν δεν θα έχω που να την μεταφέρω...και είναι κρίμα. Πάντως τα νεον είναι επίσης όμορφα και μου θα μου άρεσαν μαζί εφόσον γίνεται

djagil μήπως ξέρεις ακριβώς τις ονομασίες για να διαβάσω για τα ψαράκια που μου προτείνεις? (είμαι πολύ νέα για να τα αναγωωρίσω.. sorry)

Μήπως χρειάζεται κάποιο ψάρι καθαριστής?

Και άλλες απορίες....πολλές.... Από ότι διαβασα πρέπει να είναι φυτεμένο αρκετά γιατί του αρέσει να κρύβεται. Αν ναι τι φυτά να βάλω που θα αντέξουν τη δική μου προς το παών άγνοια???? Αυτή τι στιγμή εχω ανοιχτόχρωμο χαλίκι...κάνει ή να το αλλάξω?

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα ο μονομάχος είναι πολυ ωραίο ψάρι και εγώ 60 έχω (άδειο ακόμα) και μακάρι να μη ήταν τέτοιοι παλιοχαρακτήρες και να ζούσαν με παρέα αλλά καλυτερα για αυτούς και για τα άλλα ψαράκια μόνοι τους... αυτά χωρίς εμπειρία από όσα έχω διαβάσει... όσο για ψαράκια για τα λίτρα μας μάλλον πάμε σε 4 συνδιασμούς

1ος ζωοτόκα (guppy,molly,platty,ξιφοφόροι) 3 τριάδες το πολύ

2ος gourami 3 και κοπάδια απο κάποιο είδος τετρα 1-2 των δέκα

3ος Τετρα μόνα τους σε κοπάδια

4ος Τιγράκια χ5

Για όλα αυτά ας μας πουν και οι εμπειρότεροι την γνώμη τους γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι άμεσα μιας και επιτέλους έστρωσε το φίλτρο μου...

1)η καλυτερη επιλογη για αρχαριους.η συνιστωμενη συνθεση ειναι 3 θυληκα προς 1 αρσενικο.επειδη προβλεπονται και γεννες στην πορεια ,καλο ειναι λογω λιτρων να μην βαλουμε πολλα,και το βελτιστο ειναι 2 ποικιλιες μαξ με τις παραπανω συνθεσεις...

2)καλυτερα οχι,θελουμε περισσοτερα λιτρα για τα συγκεκριμενα ψαρια..

3)επισης καλη επιλογη,και ακομη καλυτερη αν διαλεξουμε σμηνοψαρα ενος μονο ειδους,πχ ροδοστομους,η καρδιναλιους κλπ...

4)επισης καλη επιλογη,αλλα δεν μπορουμε να βαλουμε κατι αλλο πχ με μακρια ουρα κλπ,γιατι θα το τσιμπησουν.

επισης σκληρα ψαρια που κανουν για αρχαριους...

απο ολα τα παραπανω ψαρια μονο τα πρωτα τα οποια ειναι ζωοτοκα θα μας δωσουν τη χαρα της γεννας και μαλιστα κατ'ευθειαν με ψαρακια,αλλα θα πρεπει να ειμαστε προετοιμασμνενοι και να εχουμε στην πορεια και τον χωρο...

καλη συνεχεια φιλοι μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...