Jump to content

ΑΜΜΟΝΙΑ


rossi

Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΥΝΕΒΑΛΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟ AQUA ZONE .ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΕΧΩ ΕΔΩ Κ 26 ΜΕΡΕΣ ΕΝΑ ΣΤΗΜΕΝΟ ΚΟΜΠΛΕ ΕΝΥΔΡΙΟ ΠΟΥ ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΤΩΝ 26 ΗΜΕΡΟΝ ΕΒΑΛΑ 8 ΨΑΡΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΜΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΣΤΑ ΥΨΗ ΕΝΟ ΡΙΧΝΟ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΒΑΚΤΗΡΙΑ Κ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΜΠΙΛΙΕΣ ΜΕ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΑΠΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΙΟ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΑΙΖΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ Κ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΑΜΜΟΝΙΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΛΥΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας αν γινεται γραφε με μικρα.ετσι ειναι σαν να φωναζεις....

οταν λες οτι εχεις αμμωνια και δεν κατεβαινει..?ποσο εχεις δηλαδη,με τι τεστ μετρας,και ποιες ειναι και οι υπολοιπες μετρησεις σου..?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια καλούτσικη αλλαγή νερού αρχικά για να μην ταλαιπωρούνται τα ψαράκια σου και συνέχισε δίνοντας τις πληροφορίες που ζητούν οι συνχομπιστες

Link to comment
Share on other sites

Εδω κ 15 ημερεσ περιπου η αμμονια μου ειναι 1,0ml. με 3.0ml. κ το τεστ tropic marin . κ το nitriko 02 - 00 ml. k nitrika 03 - 00 ml. k ph 7,7 το ενυδριο μου ειναι 52 λιτρα

τα ψαρακια αν τα λεω καλα ειναι 1 καρχαριακη ημερο 1 γατοψαρο 3 καμπη 1 κοριντορασ 1 γλειφτησ αυτα θυμαμαι.Ζητω συγνωμη για τησ ωρολογιεσ μου αλλα ειμαι νεοσ κ ισωσ να τα μπερδευο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κ 15 ημερεσ περιπου η αμμονια μου ειναι 1,0ml. με 3.0ml. κ το τεστ tropic marin . κ το nitriko 02 - 00 ml. k nitrika 03 - 00 ml. k ph 7,7 το ενυδριο μου ειναι 52 λιτρα

τα ψαρακια αν τα λεω καλα ειναι 1 καρχαριακη ημερο 1 γατοψαρο 3 καμπη 1 κοριντορασ 1 γλειφτησ αυτα θυμαμαι.Ζητω συγνωμη για τησ ωρολογιεσ μου αλλα ειμαι νεοσ κ ισωσ να τα μπερδευο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολλα ψαρια για ταλιτρα σου,και μαλιστα σε αστρωτο ενυδρειο....

δες αν μπορεις να τα δωσεις πισω στο πετ η σε καποιον φιλο σου με στρωμενο ενυδρειο...

επειδη δεν τα γραφεις καθαρα δεν μπορω να καταλαβω τις μετρησεις σου,που ισως να μην ειναι σωστες..???

διαβασε εδω για τον κυκλο του αζωτου.

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα εκανα αλλαγη νερου καθε μερα καμια 15αρια λιτρα προσεχοντας να ειναι στην ιδια θερμοκρασία και πάντα με αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστο πολυ για τησ απαντηση σασ.Καταρχην ζητω συγνομη γιατι εκανα λαθοσ τα λιτρα μου ειναι 60 . τωρα οσο για τα ψαρια θα τα δωσο κ οταν θα στροθει το ενυδριο μου θα μπορω να τα ξαναβαλο ? αλλωστε το μοναδικο ψαρι που ειναι ποιο μεγαλο ειναι το καρχαριακη κ απο τα καμπη τα υπολοιπα ειναι μετρια προσ μικρα σε μεγεθοσ κι οσο για τα νουμερα τησ αμμονιασ NH4 K NH3 το τεστ τησ tropic marin τα εχει μαζι κ τα νουμερα ειναι απο 1,0 mg / ppm εωσ 3,0 mg/ ppm. τωρα για τα νιτρωδη αλατα ειναι μονιμα ο.1 κ νιτρικα αλατα 00.0.τωρα πυστευο να σασ τα εγραψα καλητερα

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ σωστη η σκεψη σου φιλε μου.

μολις στρωσει το ενυδρειο σου,τοτε κι βεβαια θα μπορεσεις να βαλεις πισω τα ψαρακια σου...

οι μετρησεις σου λενε οτι το ενυδρειο τωρα αρχισε να στρωνει.

σχεδον εισαι στην αρχη...

Link to comment
Share on other sites

:) Τωρα ειμαι ηρεμοσ δεν εχω παρα να περημενω τα μειωμενα νουμερα τησ αμμονιασ κ να κανω τησ αλλαγεσ νερου σασ ευχαρηστο πολη .......
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...