Jump to content

Neo Rio 240lt - ΣΤΡΩΣΙΜΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

πρόσφατα πήρα ένα νέο ενυδρείο RIO 240Lt έχω ψάξει το forum αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες.

το ενυδρείο έχει Τ5 λάμπες και εκτός από το εσωτερικό φίλτρο χρησιμοποιώ και ένα εξωτερικό fluval 204 και έχω και μιά αεραντλία.

Το εσωτερικό φίλτρο (Juvel) έχει τα σφουγγάρια που δίνουν.

Το εξωτερικό είναι όλο βιολογικό.

Έχω βάλει και λίπασμα serra κάτω από το χαλίκι καθώς και 2 μεγάλες ρίζες.

1)Διάβασα εδώ ότι πρέπει να βγάλω το σφουγγάρι άνθρακα(μαυρο) που έχει μέσα το εσωτερικό φίλτρο γιατί αλλιώς δεν κάνω βιολογία. οκ αλλά ποιό/τι βάζω στην θέση του?

2)Χρειάζομαι διαφορετικές λάμπες ή reflector για να βάλω κάποια φυτά? έχει 2 Τ5 μια day και μια nature.

3)Μου είπαν να καταργήσω ένα από τα δύο φίλτρα γιατί τα φυτά δεν θέλουν δυνατή ροή. Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι το 1 φίλτρο αρκεί μπορείται να μου πείτε αν έχουν δίκιο και αν υπάρχουν φυτά που δεν θα έχουν πρόβλημα?

4)Σκοπεύω να βάλω 4 σκαλάρια, 5 clown, 3 ramirezi, και ένα κοπάδι μικρότερα. Είμαι οκ ή είναι πολλά?

5)Και η αστεία ερώτηση τώρα : Έχω βάλει 3 θερμόμετρα. Ένα που μου έδωσαν από το pet shop το οποίο το κολλάς από την εξωτερική μεριά του τζαμιού(serra) δείχνει 26.Και άλλα 2 κλασσικά που έχω από παλιά τα οποία μπαίνουν μέσα στο ενυδρείο και κολλάνε με βεντούζα στο τζάμι.Το μεγάλο δείχνει 29 το μικρό 27. Ποιά θερμοκρασία είναι σωστή? οεο!! 26, 27, 29? ? ?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

για τα ψαρια σου εισαι καλα!!μονο που κοπαδι με μικροτερα ειναι επικυνδινο γιατι τα σκαλαρια τα κυνηγανε και μπορει να τα φανε!!οσο για το εσωτερικο φιλτρο εαν δεν το βγαλεις ..γεμισετο με substrat pro και τελος υαλοβαμβακα και εισαι οκ..οσο για την ροη αν ειναι μεγαλη στην εξοδο της αντλιας βαζεις λαστιχο και τοποθετεις μια πλαστικη της eheim με την ταπα και το κανεις καταραχτη!!οσο για το θερμομετρο βαλε το ενα με βεντουζα εσωτερικα επανω και απο την απεναντη μερια απο τον θερμοστατη και αυτην θα κοιτας!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έβγαλα το μαυρο και το πράσινο σφουγγάρι και έβαλα 1 κουτί substrat pro (χρησιμοποίησα μια ειδική ''κάλτσα'' για να μην τα ψάχνω μιας που δεν έχει ειδικές θέσεις) και από πάνω υαλοβαμβακα.

Τα θερμόμετρα είναι και τα 3 στην απέναντι γωνία αλλά δεν ξέρω ποιό από τα 2 γυάλινα να κρατήσω, δεν ξέρω ποιό δείχνει σωστά, οπότε θέλω να πάρω ένα για το οποίο θα είμαι σίγουρος.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο? (κόστος έως 20€)

Κοπάδι μικρότερα δεν έχω διαλέξει ακόμα, διάβασα ότι δεν κάνουν τα cardinal που ήθελα οπότε ψάχνω, αν έχετε κάποια πρόταση?

Και μια βοήθεια για λάμπες? χρειάζονται αλλαγή? χρειάζονται reflector?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το μαυρο και το πράσινο σφουγγάρι και έβαλα 1 κουτί substrat pro (χρησιμοποίησα μια ειδική ''κάλτσα'' για να μην τα ψάχνω μιας που δεν έχει ειδικές θέσεις) και από πάνω υαλοβαμβακα.

Τα θερμόμετρα είναι και τα 3 στην απέναντι γωνία αλλά δεν ξέρω ποιό από τα 2 γυάλινα να κρατήσω, δεν ξέρω ποιό δείχνει σωστά, οπότε θέλω να πάρω ένα για το οποίο θα είμαι σίγουρος.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο? (κόστος έως 20€)

Κοπάδι μικρότερα δεν έχω διαλέξει ακόμα, διάβασα ότι δεν κάνουν τα cardinal που ήθελα οπότε ψάχνω, αν έχετε κάποια πρόταση?

Και μια βοήθεια για λάμπες? χρειάζονται αλλαγή? χρειάζονται reflector?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

κατ'αρχας εκανες πολυ καλα οσο αφορα το φιλτρο σου.

για θερμομετρα,θα πας σε πετ σοπ,και εκει που ειναι τα θερμομετρα και ειναι ολα μαζι,θα διαλεξεις ενα απο τα πολλα που δειχνουν ακριβως την ιδια θερμοκρασια.απλα και πολυ φτηνα.μιλαω παντα για τα κλασσικα τα γυαλινα.

αν τελικα το στησεις με σκαλαρια,γενικως δεν θα μπορεις να βαλεις ψιλο ψαρακι(κοπαδοψαρα) γιατι θα σε δεσμευσουν τα σκαλαρια αφου οταν μεγαλωσουν γινονται αρκετα επιθετικα...

οι λαμπες σου δεν θελουν συχνα αλλαγη οπως οι παλιες τ8.

βεβαια και δυστυχως γιαυτο,η juwel εχει τις δικες της διαστασεις και δυστυχως προς το παρων δεν μπορεις να βαλεις καποια αλλη μαρκα λαμπας εκτος απο τις υπαρχουσες.... :helpjim:

οι ανακλαστηρες θα βοηθησουν σημαντικα το συνολικο σου φωτισμο.

ελπιζω να βοηθησα.. :)

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας εκανες πολυ καλα οσο αφορα το φιλτρο σου.

για θερμομετρα,θα πας σε πετ σοπ,και εκει που ειναι τα θερμομετρα και ειναι ολα μαζι,θα διαλεξεις ενα απο τα πολλα που δειχνουν ακριβως την ιδια θερμοκρασια.απλα και πολυ φτηνα.μιλαω παντα για τα κλασσικα τα γυαλινα.

αν τελικα το στησεις με σκαλαρια,γενικως δεν θα μπορεις να βαλεις ψιλο ψαρακι(κοπαδοψαρα) γιατι θα σε δεσμευσουν τα σκαλαρια αφου οταν μεγαλωσουν γινονται αρκετα επιθετικα...

οι λαμπες σου δεν θελουν συχνα αλλαγη οπως οι παλιες τ8.

βεβαια και δυστυχως γιαυτο,η juwel εχει τις δικες της διαστασεις και δυστυχως προς το παρων δεν μπορεις να βαλεις καποια αλλη μαρκα λαμπας εκτος απο τις υπαρχουσες.... :helpjim:

οι ανακλαστηρες θα βοηθησουν σημαντικα το συνολικο σου φωτισμο.

ελπιζω να βοηθησα.. :)

Βοήθησες πάρα πολύ και σε ευχαριστώ.

Η μόνη ερώτηση που έχω ακόμα είναι για λάμπες. Όταν ρώτησα αν χρειάζονται αλλαγή εννοούσα για να βάλω φυτά. Αν αυτές κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

λογικα εχεις την day και την nature

για γλυκο νερο οι λαμπες ειναι καλες ακομη και να το κανεις φυτεμενο θα εισαι οκ

δεν θυμαμαι πια απο τις δυο αλλα η μια βγαζει ενα ροζ χρωμα και η juwel λεει οτι ειναι για την αναπτηξη των φυτων

Βοήθησες πάρα πολύ και σε ευχαριστώ.

Η μόνη ερώτηση που έχω ακόμα είναι για λάμπες. Όταν ρώτησα αν χρειάζονται αλλαγή εννοούσα για να βάλω φυτά. Αν αυτές κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

λογικα εχεις την day και την nature

για γλυκο νερο οι λαμπες ειναι καλες ακομη και να το κανεις φυτεμενο θα εισαι οκ

δεν θυμαμαι πια απο τις δυο αλλα η μια βγαζει ενα ροζ χρωμα και η juwel λεει οτι ειναι για την αναπτηξη των φυτων

ευχαριστώ πάρα πολύ!!

μήπως έχετε να μου προτείνεται κάποια εύκολα φυτά?

μου άρεσε ένα φυτό που λέγεται amazon sword, είναι εύκολο φυτό?

Link to comment
Share on other sites

ναιειναι σχετικα ευκολο,και θελει που και που καμμια παστιλια λιπασματος κοντα στο ριζικο του συστημα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!

και τώρα η τελευταία ερώτηση γιατι κάνω κατάχρηση της καλοσύνης σας.

Αποφάσισα να βάλω τα κάτωθι ψάρια είναι οκ για τα λίτρα μου(rio 240 με το εσωτερικό φίλτρο και εξωτερικό fluval 204)?

4 σκαλάρια

4-5 clown

3-4 ramirezi

2 kissing gourami

4-5 siamese algae eater

2 πλακόστομους( νομίζω λέγονται ancistrous)

4-5 corrydoras

και ψάχνω κάτι σε κοπάδι επιφάνειας γύρω στα 8 μάλλον μελανοταινίες.

(Υ.Γ. Ελπίζω να μην τα έγραψα λάθος τα ονόματα!!)

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - christos79
Link to comment
Share on other sites

σαν πολλα σκεφτεσαι....

4 σκαλαρια ειναι πολλα,αν σου αρεσουν βαλε 2.

κλοουν,καλυτεραοχι,γιατι μεγαλωνουν αρκετα..

2 σαε μαξ

και οι μελανοταινιες ειναι καπως μεγαλουτσικες για κοπαδι...

θελεις να βαλεις και αρκετα ψαρακια βυθου..

νομιζω καλυτερα να ξανασκεφτεις την συνθεση σου ως προς την ποσοτητα των ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

σαν πολλα σκεφτεσαι....

4 σκαλαρια ειναι πολλα,αν σου αρεσουν βαλε 2.

κλοουν,καλυτεραοχι,γιατι μεγαλωνουν αρκετα..

2 σαε μαξ

και οι μελανοταινιες ειναι καπως μεγαλουτσικες για κοπαδι...

θελεις να βαλεις και αρκετα ψαρακια βυθου..

νομιζω καλυτερα να ξανασκεφτεις την συνθεση σου ως προς την ποσοτητα των ψαριων...

δεν διαφωνώ μπορείς να με βοηθήσεις λίγο?

τα σκαλάρια 2 λοιπόν

τα σαε μου είπαν ότι πάνε κοπάδι. Τα κάνω 2 και 1 ακόμα κανένα πρόβλημα τα θέλω για τα φυτά.

τα ramirezi και τα gourami είναι οκ?

έχεις να προτείνεις κάποιο κοπαδάκι πιο μικρά που να μην έχουν πρόβλημα με τα σκαλάρια?

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα φιλε μου,ψαξε εδω μεσα στα αρθρα με τις ποικιλιες ψαριων να παρεις ιδεες..

παντως γενικα τα σκαλαρια ,σου μειωνουν δραστικα τις επιλογες για σμηνοψαρα,για το λογο ,οτι οταν μεγαλωσουν ειναι πολυ πιθανο να γινουν επιθετικα...

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα φιλε μου,ψαξε εδω μεσα στα αρθρα με τις ποικιλιες ψαριων να παρεις ιδεες..

παντως γενικα τα σκαλαρια ,σου μειωνουν δραστικα τις επιλογες για σμηνοψαρα,για το λογο ,οτι οταν μεγαλωσουν ειναι πολυ πιθανο να γινουν επιθετικα...

ok ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

για τα ψαρια σου εισαι καλα!!μονο που κοπαδι με μικροτερα ειναι επικυνδινο γιατι τα σκαλαρια τα κυνηγανε και μπορει να τα φανε!!οσο για το εσωτερικο φιλτρο εαν δεν το βγαλεις ..γεμισετο με substrat pro και τελος υαλοβαμβακα και εισαι οκ..οσο για την ροη αν ειναι μεγαλη στην εξοδο της αντλιας βαζεις λαστιχο και τοποθετεις μια πλαστικη της eheim με την ταπα και το κανεις καταραχτη!!οσο για το θερμομετρο βαλε το ενα με βεντουζα εσωτερικα επανω και απο την απεναντη μερια απο τον θερμοστατη και αυτην θα κοιτας!! :)

Πήγα σήμερα στο μαγαζί που ψωνίζω και μου είπαν ότι δεν πρέπει να βάλω την πλαστική της eheim με την τάπα διότι μπορεί να χαλάσει ο κυκλοφορητής.

Η ροή που έχει απλά κουνάει λίγο τα φύλλα από τα φυτά που έχω στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Αυτό είναι πρόβλημα για τα φυτά? Πρέπει να μην κουνιούνται καθόλου?

Επίσης το ενυδρείο δουλεύει περίπου 1,5 βδομάδα, έχω στήσει τα φίλτρα με τα υλικά τους substra pro, sera siporax, σφουγάρια και υαλοβάμβακα έχω βάλει 3-4 φυτά πριν 2 μέρες και το μόνο που κάνω πλέον είναι να ρίχνω sera nitrivec καθημερινά σύμφωνα με τις οδηγίες. Όμως χθές που πήρα μέτρηση αμμωνίας ήταν ήδη μηδέν! Αυτό είναι νορμάλ? Κάνω κάτι λάθος?

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να και η photo του ενυδρείου μου.

Το δεξί φίλτρο είναι αυτό που λέω με την ροη και κουνάει τα φυτά που είναι στην αριστερή γωνία.

Τα δεξιά, ψεύτικα φυτά, είναι προσωρινή λύση μέχρι να βάλω και εκεί αληθινά.

Στο κέντρο θα μπει 1-2 amazon sword και θα δω τι άλλα εύκολα υπάρχουν.

Πριν 3 μέρες τα έβαλα οπότε είναι μικρά ακόμα αλλά απο το μαγαζί μου είπαν ότι είναι πολύ εύκολα και θα μεγαλώσουν πολύ γρήγορα.

Για διοξείδιο χρησιμοποιώ ένα μπουκάλι με έτοιμη ''μαγια'' που έχει και έναν κυκλοφορητή στο τέλος, της read sea λέγεται turbo co2 bio system(δεν έχω 220€ που μου ζήτησαν για μπουκάλες κτλ).

post-6234-1201005921_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καθολου ασχημο για αρχη.....

keep walking...

Link to comment
Share on other sites

καθολου ασχημο για αρχη.....

keep walking...

Ευχαριστώ πολύ αλλά ακόμα έχει πολύ δουλεία !!

Είναι λογικό να έχω αμμωνία 0 μετά από μόλις 1,5 βδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο προχωρά ακάθεκτο!!!

NH4 NH3 =0

NO2 =0

Έβαλα και τα πρώτα σκαλάρια (6) μικρά, πολύ μικρά θα μείνουν μόνο 2 μόλις βγάλω ζευγάρι(ελπίζω)!! και αποφάσισα τον παρακάτω τελικό συνδυασμό

2 σκαλάρια

3-4 ραμιρεζι

3-4 Botia lohachata ή Epalzeorhynchos frenatum (πιο μικρά από κλοούν αλλά από οτι κατάλαβα κάνουν την ίδια δουλεία)

2 ancistrus

και 2 sae

Πως βλέπετε την σύνθεση? όλα καλά? το ενυδρείο είναι Rio 240lt και έχει 2 φίλτρα συνολικά 1680lt/h

συνημμένη φωτό

post-6234-1201707491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε καλώς ήρθες στην παρέα. Εγώ θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς τα ramirezi γενικά δεν είναι και τα πιο εύκολα ψάρια που έχω δεί. Και ειδικά όταν τα πας για τετράδα. Θα σου πρότεινα καλύτερα να κοιτάξεις τίποτα σε emperor tetra ή κάτι τέτοιο απο τη στιγμή που τα σκαλάρια σου είναι μικρά θα συνηθίσουν (λογικά) την παρέα του κοπαδιού.

Επίσης επειδή το πας για φυτευτό όπως βλέπω (καλή δουλειά έχεις κάνει μέχρι τώρα) σκέψου πολύ σοβαρά και τους οτόκυκλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε καλώς ήρθες στην παρέα. Εγώ θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς τα ramirezi γενικά δεν είναι και τα πιο εύκολα ψάρια που έχω δεί. Και ειδικά όταν τα πας για τετράδα. Θα σου πρότεινα καλύτερα να κοιτάξεις τίποτα σε emperor tetra ή κάτι τέτοιο απο τη στιγμή που τα σκαλάρια σου είναι μικρά θα συνηθίσουν (λογικά) την παρέα του κοπαδιού.

Επίσης επειδή το πας για φυτευτό όπως βλέπω (καλή δουλειά έχεις κάνει μέχρι τώρα) σκέψου πολύ σοβαρά και τους οτόκυκλους.

καλως ηρθες και απο εμενα christos79 και εγω θα σου πρότεινα καλύτερα να κοιτάξεις emperor tetra!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...